Aksamitka – strażnik ogrodu

aksamitka kwiat aksamitki ciekawostki kwiaty

Chemiczne środki ochrony roślin nie są jedynym sposobem ochrony naszych ogrodów przed szkodnikami. Warte uwagi i polecenia są metody naturalne, polegające m.in. na zastosowaniu określonych gatunków roślin. Jednym z takich gatunków jest aksamitka

O aksamitce słów kilka

Są to rośliny jednoroczne o zapachu, który większość osób określa jako niezbyt miły. Pochodzą z Meksyku. Mają małe wymagania. Rosną na każdej glebie, zarówno w słońcu jak i w cieniu.

Aksamitki uprawia się z rozsady i bardzo dobrze znoszą przesadzanie. W naszych ogrodach hoduje się trzy gatunki aksamitki:

> wyniosła (zwaną wzniesioną),
> rozpierzchła
> wąskolistna.

Mogą występować także mieszańce tych odmian, dające ciekawe efekty kolorystyczne.

Aksamitki i szklarnie

Uprawa ekologiczna ma swoje wymagania. Podstawową jest ograniczanie chemicznych środków ochrony roślin. Tutaj z pomocą przychodzi aksamitka rozpierzchła. Uważa się że znakomicie chroni ona uprawy przed wełnowcami, u nas występującymi tylko w szklarniach. Nie ma na to dowodów naukowych, ale prawdopodobnie głównym czynnikiem odstraszającym wełnowce jest nieprzyjemny zapach liści i kwiatów tej rośliny.

Aksamitka, przyjaciółka innych roślin

Zauważono także, że aksamitki rosnące w pobliżu róż lub pomidorów zmniejszają liczebność mszyc pasożytujących na tych roślinach. Dzieje się tak, ponieważ aksamitki przywabiają bzygi. To naturalni wrogowie mszyc.

Warto zatem posadzić aksamitki w pobliżu wejścia do szklarni oraz róż w naszych ogrodach. Poza niezwykle pożyteczną rolą odstraszania pasożytów, ich zaletą jest także piękny wygląd oraz długi okres kwitnięcia.

Ciekawostki o aksamitce: Sadurski.com

Zobacz też:
> Tulipany
> Kalafior
> Niebieskie truskawki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email