Aleja Gwiazd w Hollywood. Hollywood Walk of Fame

Aleja Gwiazd Hollywood Los Angeles ciekawostki

Miejsce, które zna każdy, lecz nie każdy tam był. Słynna Aleja Gwiazd w Hollywood, dzielnicy miasta Los Angeles. Historia powstania, kto może tu mieć swoją gwiazdę i inne ciekawostki

Jak powstało Hollywood Walk of Fame

1) W 1958 r. na ulicy Hollywood Boulevard powstał Hollywood Walk of Fame (Aleja Gwiazd). Miejsce, które będzie upamiętniać artystów i osoby związane z przemysłem rozrywkowym. Pierwsze rozmowy związane z planami stworzenia takiego miejsca miały miejsce w 1953 roku.

2) Oficjalne otwarcie Alei Gwiazd nastąpiło 8 lutego 1960 r. Wtedy zamontowano tu pierwszych 8 gwiazd.

v
Na Alei Gwiazd znajdziesz niejedną gwiazdę swojego ulubieńca

Jak wygląda Aleja Gwiazd w Hollywood

3) Obecnie Hollywood Walk of Fame składa się z ponad 2600 pięcioramiennych mosiężnych gwiazd w lastryko w kolorze węgla drzewnego, osadzonych w chodnikach wzdłuż 15. bloków (obszarów) Hollywood Boulevard i trzech bloków przy Vine Street. Na Hollywood Boulevard gwiazdy umieszczone są na długości 2,1 km. Gwiazdy oddalone są od siebie o 1,8 metra.

Aleja Gwiazd Hollywood Los Angeles ciekawostki
W Hollywood po Alei Gwiazd spacerują osoby przebrane za znane filmowe postacie. Za opłatą chętnie pozują do zdjęć

Jak zostać kolejną gwiazdą w Alei Gwiazd?

4) O tym, kogo należy uhonorować gwiazdą na Alei Gwiazd, decyduje Izba Handlu Hollywood. Gwiazdy są w pięciu kategoriach:
– Film kinowy,
– Telewizja,
– Nagranie Muzyczne,
– Wystąpienie na żywo,
– Radio.

Zgłoszeń może dokonywać każdy, np. poprzez wypełnienie formularza na stronie www. Gwiazdy rozumiane są jako pojedyncze osoby, zespoły muzyczne i inne. Np. swoją gwiazdę ma Myszka Miki oraz pies Lessie (znany z filmu).

Aleja Gwiazd Hollywood Los Angeles ciekawostki
Aleja Gwiazd. Różowe gwiazdy wmontowane są w płyty chodnika

Hollywood. Fani czczą zmarłe gwiazdy

5) Gdy 20 maja 2012 r. zmarł w Londynie Robin Gibb, fanom znającym muzykę braci Gibb zrobiło się smutno. Na Alei Sław (Hollywood Walk of Fame) znajdującej się na Hollywood Boulevard obok gwiazdy z napisem Bee Gees, na specjalnym stojaku pojawił się wieniec z kwiatów, a dziennikarze z kamerami pytali przechodniów o wspomnienia związane z zespołem.

Brytyjski zespół Bee Gees był gwiazdą ery disco, a ich pozycję ugruntował fakt, że piosenki zespołu trafiły do filmowego hitu „Saturday Night Feever” (rok 1977) z Johnem Travoltą w roli głównej, wyreżyserowanego przez Johna Badhama. Zespół tworzyli trzej bracia: Robin, Barry i Maurice Gibb.

Aleja Gwiazd Hollywood Los Angeles ciekawostki
Co krok znane nazwisko. Tylko na Alei Gwiazd w Hollywood

Ciekawostki o Alei Gwiazd w Hollywood

6) Rocznie Aleję Gwiazd odwiedza ok. 10 milionów ludzi.

7) Prawie 50% gwiazd w Hollywood Walk of Fame, to gwiazdy ludzi kina i filmu, prawie 25% – ludzi telewizji.

8) Każdego roku w czerwcu odsłanianych jest ok. 20 kolejnych gwiazd, w tym jedna pośmiertnie (musi upłynąć co najmniej 5 lat od śmierci osoby).

9) Osoba uhonorowana gwiazdą, w ciągu najbliższych 5 lat musi zorganizować ceremonię jej wmurowania i pokryć koszt, w wysokości 25 tys. USD.

10) Dzielnica handlowo-rozrywkowa Hollywood Boulevard 25 lat po powstaniu Alei Gwiazd, została wpisana na listę Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych.

11) Jedyną gwiazdą, która nie jest wmurowana w chodnik, ale wisi na jednej ze ścian Dolby Theatre, jest gwiazda słynnego boksera Muhammada Ali (1942-2016).

12) W czerwcu 1999 r. jedną z linii metra Los Angeles doprowadzono do dzielnicy Hollywood Boulevard. Powstała tu stacja metra.

Aleja Gwiazd w Hollywood + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Los Angeles
> Dowcipy o Hollywood
> Beverly Hills

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email