rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Nowa galeria Sawki, 10 lat Hajnosa, Neprakta

Czas czytania:7 minut/y, 3 sekund/y

Szczecin, Ustrinie Morskie, Jarosław – infomacje o karykaturzystach i rysowanym humorze

Szczecin – nowa galeria Sawki

W rodzinnym mieście satyryka, zadebiutowała jego galeria

W ramach inicjatywy “Ruszmy Szczecin”, mającej zmobilizować mieszkańców miasta do działań obywatelskich, w ostatnich dniach odbywają się spotkania i imprezy. Jedną z nich było spotkanie ze Szczecinianinem Henrykiem Sawką, w jego nowej galerii (Szczecin, ul. Wojska Polskiego 40), które odbyło się 12 lipca 2012.

Galeria oficjalnie zadebiutowała nazajutrz, 13 lipca o godzinie 13.13. Jest to miejsce kameralne, o powierzchni 41 metrów kwadratowych. Na ścianach z cegieł prezentowane są antyramy z jego rysunkami. Ceny reprodukcji (kopii) rysunków w antyramie zaczynają się od 60 złotych wzwyż. Można też kupić kubki, torby i notatniki z jego rysunkami.

Jak mówi Henryk Sawka: – To nie jest galeria po to, żeby wisiały moje rysunki i można je było kupować. To miejsce spotkań, w którym można będzie przez chwilę się oderwać. Miejsce duchowego oddechu.

Jak doniosły szczecińskie media, wśród osób przybyłych na otwarcie galerii byli m.in. marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, prezydent Szczecina Piotr Krzystek i zastępca prezydenta Krzysztof Soska.

Galeria będzie otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12-18 i w soboty w godzinach 10-15.

Poprzednia galeria Sawki w Szczecinie mieściła się przy ul. Jagiellońskiej, potem przeniosła się na ul. Wyszyńskiego. Te lokalizacje, jak mówi manager Sawki, nie sprawdziły się.
2012-07-20. Szczecin

Skwer Sław Karykatury

Ławeczki znanych rysowników w Ustroniu Morskim, zdecydowano się zgromadzić w jednym miejscu

Niedawno zakończyły się jubileuszowe X Spotkania z Satyrą i Karykaturą „Morka” w Ustroniu Morskim. W minionych latach w tej letniskowej, nadmorskiej miejscowości, sukcesywnie “odsłaniano” ławeczki, do których były przytwierdzone metalowe tablice z rysunkami satyrycznymi polskich twórców. Ławeczki były ustawione w różnych miejscach Ustronia Morskiego i ogólnodostępne. Niestety, co jakiś czas dochodziło do bezmyślnych aktów wandalizmu. Dlatego powstał pomysł, aby ławeczki zgromadzić w jednym miejscu, pod czujnym okiem kamer monitoringu.

Podczas dziesiątej Morki, pod koniec czerwca 2012, w parku przy Centrum Sportowo-Rekreacyjnym „Helios” ustawiono sześć z dziesięciu dotychczas powstałych ławeczek. Podczas specjalnej uroczystości, wójt gminy Ustronie Morskie Jerzy Kołakowski oraz przedstawiciel władz Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury Henryk Cebula, wciągnęli wspólnie na maszt flagę z napisem: Skwer Sław Karykatury. W ten symboliczny sposób oficjalnie zadebiutował w Ustroniu Morskim Skwer Sław Karykatury.

Dodajmy, że rysunki znajdujące się obecnie na ławeczkach, to prace m.in. Henryka Sawki, Marka Raczkowskiego, Jerzego Flisaka, Szymona Kobylińskiego, Zbigniewa Jujki, Eryka Lipińskiego i Andrzeja Mleczko.
2012-07-08. Szczecin

Nie ma miodu bez pszczoły

13 lipca 2012 r. w Jarosławiu wernisaż wystawy rysunku satyrycznego na temat zagrożenia środowiska

Nie ma miodu bez pszczoły – to tytuł wystawy, będącej wyborem prac z ogólnopolskiego konkursu “Zagrożenie środowiska”, który kilka miesięcy temu został rozstrzygnięty w Jarosławiu (woj. podkarpackie). Wernisaż tej wystawy odbędzie się 13 lipca (piątek) o godz. 19.13 w pubie Piwnica (Jarosław, ul. Sikorskiego 6 / róg Poniatowskiego. Wstęp wolny.

Jest to kolejna ekspozycja przygotowana przez Henryka Cebulę.
2012-07-11. Szczecin

Hajnos ma 10 lat

10 lat temu wystartował internetowy serwis Mirosława Hajnosa

Mija 10 lat, jak rysownik Mirosław Hajnos (ur. 1957) postanowił prowadzić internetowy serwis informujący o tym, co dzieje się w świecie rysunku satyrycznego i karykatury. Równo 10 lat temu ukazały się pierwsze informacje branżowe na stronie Hajnos.pl, a potem było ich coraz więcej. Szczególnie interesujące są newsy na temat organizowanych w świecie konkursów rysowanej satyry oraz podsumowania tych konkursów czyli informacje o nagrodzonych artystach. Dzięki tym informacjom wielu polskich twórców może brać udział w tych konkursach.

Mimo, że kilkukrotnie zdarzały się przestoje w dodawaniu kolejnych informacji, Mirosław Hajnos wciąż kontynuuje swe dzieło. W 2004 r. za prowadzenie serwisu internetowego, otrzymał nagrodę Eryka, przyznaną przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.

Sadurski.com życzy kolejnych dziesięciu owocnych lat.
2012-07-11. Szczecin

Neprakta na Słowacji

Tekst Petera Zawadzkiego (w języku czeskim) na temat czeskiego rysownika Jerzego Wintera – Neprakty (Jiří Winter Neprakta, 1924-2011)

2012. NEPRAKTA na SLOVENSKU
Autor: Peter Závacký

Jeho kresby zľudoveli a stáli sa (nielen nahotinky) obľúbeným zberateľským artiklom

Keď sme s Mistrem Nepraktom, žijúcou legendou a ikonou českého kresleného humoru, v jeho vile v Ořechovce, koncom leta 2011dohovárali “možnosť a scenár”  jeho výstavy na Slovensku v roku 2012, v ktorom mal osláviť symbolické dvojosmičkové – 88. narodeniny, jeho usmiate oči veštili neskrývanú radosť z tejto pripravovanej udalosti. Neváhal dať prísľub na zapožičanie pol stovky vzácnych vlastných kresieb, ktoré by potešili na výstave nielen jeho priaznivcov, ale i všetkých fanúšikov kresleného humoru na Slovensku. Rovnako rád dal prísľub nakresliť karikatúru kráľa českých komikov Vlasta Buriana, keď som mu povedal o mojej plánovanej výstave nazvanej Výtvarná pocta Vlastovi Burianovi v Kúpeľoch Sliač ešte v roku 2011. Bol živým pamätníkom jeho umenia, dokonca si spomenul, že sa s ním stretol aj osobne, ale už si nevedel spomenúť pri akej príležitosti to bolo. Mistr bol vo výbornej kondícii, vzhľadom na jeho vek (so svojím “privátnym” českým Nepraktológom p. Jaroslavom Kopeckým práve doriešili výber obrázkov pre novú knihu), pochválil sa, že denne koloruje aj tri svoje staršie čierno biele kresby. Jeho vzácny autogram v nových obrazových knihách, z vydavateľstva Epocha, s ilustrovaných kresbami z bohatého archívu (veď tých obrázkov nakreslil takmer štyridsať tisíc), ktoré mi podpisoval, bol na moje príjemné prekvapenie, už na prvý pohľad istejší a pevnejší ako pred rokom, či rokmi dvomi…

Čo bolo, bolo…Tak, ako to čítame v dnes už kultovej knihe Miroslava Švandrlíka Čierni baróni, s ilustráciami Mistra Nepraktu, jeho dvorného ilustrátora, aj život je už raz taký – nesmieme ho brať príliš vážne, aj tak z neho nevyviazneme živý (obľúbené jedno krédo Mistra). O tri mesiace, od nášho stretnutia, bol Mistr Neprakta už iba legenda. Odišiel kresliť do výtvarného neba.

Jiří Winter – Neprakta

Rok 2012 už naplno rozbehol svoj pravidelný mesačný odpočet. Došiel v rýchlom tempe už do apríla, ter- mínu konania dohovorenej výstavy. Z pôvodného zámeru výstavy na počesť k Nepraktovým 88. naro- deninám sa nakoniec však stála iba výstava k jeho nedožitým 88. narodeninám. Nazvali sme ju NEP- RAKTA 88 – Výtvarná pocta, k nedožitým 88. narodeninám. Môj projekt podporili a podpornú ruku mi podali entuziasti výtvarného umenia a tiež priaznivci diela Jiřího Wintera Nepraktu v Českom spolku na Slovensku v Košiciach.

Zámerom výstavy bolo priniesť správu na Slovensko, čo najširšej umeleckej obci najmladších generácií, ale aj jeho početnejším pamätníkom z českého humoristického časopisu Dikobraz, o majstrovstve Nepraktu v tomto žánri populárnom u nás a vo svete a zvanom kartún. Trochu spomienok minulosti do prítomnosti, ale nie s nádychom nostalgie, ale so zreteľom radostného posolstvá a zvesti minulosti a súčasnosti”.

Výstava pozostáva z dvoch častí. Prvú tvorí expozícia z mojej súkromnej zbierky kresieb a novoročeniek Nepraktu, plagátov z výstav, publikovaných mojich  rozhovorov s Mistrem a článkov o ňom v slovenských denníkoch a časopisoch (vyše dvadsať), mojich fotografií z sobných stretnutí a z archívu Dikobrazu, umocnená o besedu o diele a živote Mistra. Druhú časť expozície tvoria štyri desiatky podobizni Mistra v žánri kariportrétov od vybraných výtvarníkov a karikaturistov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, ale i vzdialenejšieho zahraničia a nielen mojich spriaznených autorov. Ich originálne diela, štyri desiatky podobizni výtvarníka vo výtvarnom žánri kariportrétu, v rôznych výtvarných technikách (pero, tuš, kvaš, akvarel, koláž, PC-grafika), každé iné, ale všetky dokopy sú hodnotné výtvarné opusy, sú výsledkom ich kreatívneho úsilia vytvoriť výtvarný pozdrav a vzdať ich osobnú vďaku, umeleckú poctu a hold umeniu i osobnosti výtvarníkovi, pri ktorého obrázkoch vyrástli a ktoré sa stáli  pre nich aj inšpiráciou stáť sa karikaturistom… alebo aj iba zdať hold kolegovi z iného kontinentu.

Jiří Winter – Neprakta

Nechýbajú medzi nimi, ani členovia ČUK, ako Pavel Kundera, Vlasta Mlejnková, René Janoštíka a Lubomír Vaněk. Sympatie patria Mlejnkovej, ktorá ladne predviedla, že aj kariportrét má svoje oslnivé dámske čaro. Spolu s Kunderom, Vaňkom a Šestákom boli stredobodom pozornosti. Vytvorené kariportréty príjemne prekvapili, pobavili a pritom neunavili. V širokom spektre žánru karikatúry, od symbolického úsmevného portrétu (Močalov, Stano, Sadurski, Hudák, Torák), po klasickú čistú linku, dnes už takmer zabudnutú (Janoštík), či umiernený komický výraz (Regitko, Kišházi) a satirickú podobu (Fiťma) až po prenesenú do kompozície poetiku (Kundera, Mlejnková, Vaněk, Šesták, Balák, Hora, Ešonkulov)…

Pozornosť pútal aj originálny Nepraktovsko-Janoštíkovský plagát, k výstave pripravil jeho žiak René Janoštík.

Aprílová výstava ukázala, že Neprakta bol a je stále populárny i na Slovensku. Pamätníci si ho pamätajú hlavne z populárneho českého humoristického časopisu Dikobraz a zo slovenského obľúbeného a už zaniknutého týždenníka Roháč.

Pri súčasnej absencii priestoru v slovenských tlačených médiách pre publikovanie karikatúry (až na lichotivých politických glosátorov), bola výstava v Košiciach aj vzácnou a vítanou príležitosťou pre výtvarníkov k vlastnej prezentácii a súčasne vzájomnej konfrontácii svojho majstrovstva na medzinárodnej úrovni.

Tekst: Peter Závacký
2012-07-19

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Karykaturzyści w Myszkowie, Biskupinie, Ełku
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Nysa, Ustronie Morskie, Gdańsk i rysowana satyra