rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Kronika Satyryka 7 i 8/2001

Czas czytania:5 minut/y, 40 sekund/y

Informacje o satyrykach czyli Kronika Satyryka

Kronika Satyryka 8/2001

Tekst rubryki “Kronika Satyryka” z czasopisma “Twój Dobry Humor” nr 8/2001. Wystawy i konkursy rysunku satyrycznego, ciekawostki

• Podczas Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku otwarto dwie wystawy rysunku satyrycznego. Rysunki ok. 30 współpracowników “Twojego Dobrego Humoru” można było oglądać w gdańskiej galerii GTPS, natomiast w Dworze Artusa otwarto wystawę rysunków J.Bohdanowicza, A.Czeczota, J.Flisaka, S.Kobylińskiego, E.Lutczyna, M.Matochy, M.Polańskiego, M.Raczkowskiego, H.Sawki, J.Stefaniaka, Z.Ziomeckiego i Z.Jujki.

• W Oławie, położonej niedaleko Wrocławia odbył się kolejny Dzień Koguta, Układanie piramidy z tysiąca jaj, wybory Mister Koguta, polowania na koguta – to tylko niektóre z imprez w mieście, które ma koguta w herbie. Nas oczywiście najbardziej interesował plon ogólnopolskiego konkursu na rysunek satyryczny “O koguci pazur”, który zorganizowaliśmy wraz z redakcja tygodnika “Gazeta Powiatowa – Wiadomości Oławskie“. Na ogłoszony konkurs odpowiedziało 69. autorów, przesyłając ponad 200 prac. Pokonkursowa wystawa miała miejsce w galerii OKO przy oławskim rynku. Na wernisaż przybyli organizatorzy, oficjele oraz laureaci. Nagrodę główną: 2-osobową wycieczkę do Paryża (ufundowaną przez Biura Podróży Marion i Triada) oraz statuetkę Koguci Pazur ze srebra otrzymał Sławomir Łuczyński z Pabianic.

Jury w składzie: Zbigniew Jujka, Szczepan Sadurski i Jerzy Kamiński przyznało też pięć statuetek Koguci Pazur wraz z dyplomami. Trafiły one do: Henryka Cebuli z Przeworska, Pawła Langhansa z Jedlenicy (Czechy), Sławomira Burzyńskiego z Nowej Suchej, Jana Surmy z Niska i Waldemara Pełecha z Brzegu. Ponadto Andrzej Graniak z Ustki otrzymał nagrodę specjalną za pracę o tematyce: czarny humor. Spośród autorów biorących udział w wystawie pokonkursowej, do Oławy przyjechali: Z.Jujka, Sz.Sadurski, H.Cebula, S.Łuczyński, T.Wołoszyn, W.Lipecki i B.Telip.
Wkrótce wydrukowany zostanie mini-album, w którym znajdą się najciekawsze prace konkursowe. Poza tym organizatorzy deklarują, że w przyszłym roku konkurs będzie robiony z większym rozmachem, a kto wie, czy nie będzie miał charakteru międzynarodowego.

• W Ustce w dniach 10-12 sierpnia odbędzie się spotkanie satyryków – drugi Weekend Satyry. W programie imprezy m.in. występ Króla Łgarzy 2001 Adama Świcia, wernisaż wystawy rysunków Luc’a Deschmaekera (Belgia) w Domu Kultury, występy kabaretów w Estradzie nadmorskiej, ogłoszenie wyników konkursu rysunku satyrycznego o tematyce brydżowej oraz wręczenie nagród i otwarcie wystawy. W Galerii Jana Nagórnego – wernisaż poplenerowej wystawy karykaturzystów SPAK.

• W czerwcu, w radiowej Trójce wyemitowano 450. odcinek audycji satyrycznej “Parafonia”. Program od lat prowadzą niezmiennie Jacek Łapot i Piotr Sucha czyli kabaret Długi.

• Kolejna wystawa rysunku satyrycznego współpracowników “Twojego Dobrego Humoru” odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli (woj. lubuskie).

• Na statku pasażerskim Tałty kursującym po Mazurach między Węgorzewem a Ruciane Nida od lipca do października oglądać można wystawę Czwórki za sternikiem (Graniak, Cebula, Łuczyńskim Frąckiewicz i Krzyśków).

• Kolejne wystawy Czwórki ze sternikiem: BWA w Sieradzu oraz Galeria Lotos w Kamiennej Górze.

• W redakcji “Dziennika Bałtyckiego” w Gdańsku od niedawna mieści się autorska galeria Zbigniewa Jujki. Czynna jest w godz. 8.00 – 18.00.

• Rysownik Sławomir Łuczyński jest jednym z artystów, którzy niedawno z rąk Ministra Kultury otrzymali tytuł “Zasłużonego Działacza Kultury. Gratulacje!

• Ogólnopolski Salon Karykatury i Satyry przy Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie zaprezentował wystawę rysunków Macieja Pietrzyka.

• W olsztyńskim teatrze im. S.Jaracza otwarto wystawę rysowników olsztyńskich.

• Wystawę Sławomira Łuczyńskiego otwarto na zamku w Piotrkowie Trybunalskim.

• Ogłoszono ogólnopolski konkurs rysunku satyrycznego “Życie po rzyci” (rzyć – gwarowo: zadek, d..a). Konkurs ma charakter otwarty, prace należy nadsyłać do 23 września 2001 r. Nagroda główna: 25.000 groszy + kosz pieczywa z piekarni Felicja w Przeworsku, oraz wyróżnienia Pub Galerii “Pirania” oraz pisma satyrycznego “Twój Dobry Humor”. Konkursowe prace oceni jury pod przewodnictwem Henryka Cebuli.

Kronika Satyryka 7/2001

Tekst rubryki “Kronika Satyryka” z czasopisma “Twój Dobry Humor” nr 7/2001. Wystawy i konkursy rysunku satyrycznego, ciekawostki

• W związku z dodatkiem lubuskim (Twój Dobry Humor 5/2001) w woj. lubuskim otwarto dwie wystawy rysunku satyrycznego. 26 maja  w Kożuchowie, w Baszcie Krośnieńskiej, otwarto wystawę rysunków Mirosława Hajnosa i współpracowników “Twojego DH”. Była to jedna z imprez Dni Ziemi Kożuchowskiej. Tego samego dnia w zielonogórskim teatrze im. L.Kruczkowskiego otwarto wystawę współpracowników “Twojego DH”. Obie wystawy były okazją do spotkań i dłuższych rozmów szefostwa redakcji oraz współpracowników mieszkających w tej części Polski.

• Z inicjatywy “Twojego Dobrego Humoru”, dzięki poparciu współpracujących z nami satyryków oraz osób z poczuciem humoru, powstaje Partia Dobrego Humoru. Czy będzie to partia śmieszna (czyli taka, jak wszystkie działające obecnie partie), czy też partia poważna (która humor i śmiech, a także wyborców traktuje na serio) tego jeszcze nie wiadomo. Jeśli ktoś nam zaproponuje koalicję – najpierw sprawdzimy czy ma poczucie humoru i umie opowiadać dowcipy, a potem zdecydujemy. Jeśli ktoś nas nie lubi – narysujemy jego karykaturę i niech wszyscy się z niego śmieją! Naszą bronią jest śmiech, który nie jest ani prawicowy, ani lewicowy. Pamiętaj: kto się nie śmieje – jest przeciwko nam!

• Rozstrzygnięto konkurs na rysunek satyryczny pt. “Narysuj mi tolerancję”. Jury w składzie: Marek W.Chmurzyński, Agnieszka Siarkiewicz, Grzegorz Szumowski i Szczepan Sadurski po przejrzeniu kilkuset prac kilkudziesięciu autorów, postanowiło nagrodzić: Jacka Frąckiewicza, Mirosława Kuźmę, Marka Polańskiego i Marka Michalskiego.

• “Twój Dobry Humor” cieszy się z każdej kolejnej inicjatywy satyrycznej, szczególnie jeśli jest interesująca i na wysokim poziomie. To właśnie można powiedzieć o kolejnej inicjatywie Grzegorza Misiaka oraz Galerii Humoru i Satyry “Na Drabinie” działającej przy Teatrze Impresaryjnym we Włocławku. Po dwóch udanych edycjach konkursu “Reklama w krzywym zwierciadle”, zorganizowano kolejny ogólnopolski konkurs rysunku satyrycznego – na temat telefonów, przy wsparciu Telekomunikacji Polskiej S.A. we Włocławku. 71 artystów zgłosiło do konkursu 267 rysunków, więc jury pod przewodnictwem Marka Wojciecha Chmurzyńskiego (dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie) miało niełatwe zadanie. A oto nagrodzeni: I nagroda – Tomasz Jura, II – Andrzej Graniak, III – Jacek Frąckiewicz. Wyróżnienia: Roma Jaroszczak, Tomasz Wołoszyn, Witold Targosz i Jarosław Hnidziejko. Ogłoszeniu werdyktu jury towarzyszyła wystawa pokonkursowa oraz elegancki katalog przygotowany przez Studio Pro z Torunia.

• W BWA w Olsztynie otwarto wystawę twórczości Rolanda Topora i Andrzeja Czeczota.

• W Muzeum Karykatury w Warszawie do 26 sierpnia można oglądać wystawę rysunków Henryka Sawki.

• Warszawa. Ogólnopolski Salon Humoru i Satyry działający przy Bielańskim Ośrodku Kultury zaprezentował wystawę rysunków Dariusza Pietrzaka.

• Muzyka poważna w rysunkach niepoważnych – to tytuł wystawy otwartej w Muzeum im. I.J.Paderewskiego i Wychodźstwa Polskiego, znajdującego się w warszawskich Łazienkach (ul. Szwoleżerów 9). Autorzy prac, to rysownicy zagraniczni. Wystawa potrwa do 26 sierpnia. Można ją oglądać w godz. 10.00 – 15.00, z wyjątkiem poniedziałków.

• W klubie “U Artystów” w Olsztynie otwarto wystawę rysunków satyrycznych Dariusza Pietrzaka.

• W galerii Kraniecpolski (GOK w Barcianach) otwarto wystawę Tomasza Wołoszyna.

• Tak jak przed rokiem, w środku lata, w sierpniu odbędzie się w Ustce (nad morzem) Łyk’end Satyry. Między 10 a 12 sierpnia wystąpią kabarety, będzie kilka wystaw rysunku satyrycznego, przyjadą znani rysownicy (których rysunki znacie z “Twojego Dobrego Humoru”).

Informacje o satyrykach i satyrze z czasopisma “Twój Dobry Humor”
Kronika Satyryka – informacje o satyrykach rysujących. Informacje o satyrykach polskich i ich twórczości.

Informacje o satyrykach w portalu (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Kronika Satyryka 11 i 12/2001
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Kronika Satyryka 5 i 6/2001