Co to jest artykuł sponsorowany?

artykuł sponsorowany tekst ekspercki copywriter blog portal marketing

Co to jest artykuł sponsorowany?

Nazywają się różnie: artykuł płatny, sponsorowany, tekst reklamowy, ale cel jest jeden: zareklamowanie czegoś. A raczej umieszczenie informacji, niekoniecznie o charakterze reklamowym, w której znajdzie się hiperlink do strony tego, który płaci za umieszczenie artykułu. Może to być sklep internetowy, strona www firmy i nie tylko.

Ponieważ typowy tekst reklamowy jest niestrawny, chyba nikt takich nie lubi czytać, więc na 99% nie zostanie przeczytany do końca – najlepiej, jeśli będzie to tekst „do przeczytania”, ciekawy dla czytelnika. Link reklamowy może być w tekście lub w podpisie pod nim.

Reklamodawcy (płacący za umieszczenie artykułu sponsorowanego) najchętniej starają się unikać tego, aby obok ich tekstu była wyraźna informacja, że jest to tekst reklamowy, materiał reklamowy, itp (są też inne oznaczenia takich tekstów). Chcieliby, żeby czytelnik portalu czy bloga czytał tekst z zainteresowaniem nie mając świadomości, że czyta artykuł sponsorowany. Ale Internautę trudno oszukać, więc zapewne szybko zorientuje się co czyta.

Artykuły sponsorowane przykłady

> Przykłady artykułów sponsorowanych na portalu Sadurski.com.

Reklama w Internecie

Jeśli masz swoją stronę www, nawet nieźle wypozycjonowaną (już wiesz, że to też kosztuje i trochę trwa), zastanawiasz się co zrobić, aby zdobyć rynek i więcej zarobić. Dochodzisz do wniosku, że nawet wypozycjonowana strona, to nie wszystko. Aby się rozwijać, trzeba czegoś jeszcze. Wie o tym coraz więcej firm, które poszukują specjalistów od reklamy w Internecie. I coraz więcej takich firm funkcjonuje, bo reklama w Internecie rozwija coraz szybciej.

Możliwości zareklamowania się w Internecie jest coraz więcej. Portale społecznościowe, blogi tematyczne, influencerzy, do tego publikacja tekstów sponsorowanych w serwisach i portalach internetowych. Wprawdzie tradycyjne media wciąż tracą zasięgi i co jakiś czas zmniejszają ceny, reklama w Internecie wciąż jest atrakcyjna, choć droższa niż jeszcze kilka lat temu. Reklama w sieci, to często naprawdę korzystne ceny i niezłe zasięgi. Nie należy się dziwić, że co roku firmy pompują do sieci coraz większe budżety, bo ta reklama przynosi efekt.

Jeśli chcesz zarobić, musisz najpierw zainwestować – ta zasada sprawdza się także w świecie nowych mediów. Jeśli to rozumiesz – jest duża szansa, że umiejętna reklama w Internecie przyniesie ci sukces.

Artykuł sponsorowany na blogu. Szafiarki, blogi

Nie tak dawno rozpisywano się o ogromnych możliwościach blogów. Blogi o modzie, kulinarne, podróżnicze, weselne, itd. Blogosfera wykreowała swoje gwiazdy – głównie te od mody i kulinariów. Początkowo takie blogi prowadziły nastolatki, które za przesłane kosmetyki czy ciuchy, ochoczo reklamowały w barterze przesłane produkty. Teraz też to się zdarza, jednak coraz rzadziej. Najlepsze, znane blogi, mające naprawdę dużą ilość odwiedzających, mają wyśrubowane stawki za umieszczenie u nich reklamy. To już nawet nie jednoosobowe firmy, ale zespoły kilku osób, zajmujące się od rana do wieczora produkcją materiałów, które są regularnie publikowane. Które można obudować reklamą i mają konkretnych sponsorów.

artykuł sponsorowany tekst ekspercki copywriter blog portal marketing

Gdzie umieścić artykuł sponsorowany? Duży portal, serwis tematyczny czy mały blog?

Rynek okrzepł. Duże firmy wiedzą jak i do kogo odezwać się, z kim nawiązać współpracę, aby przyniosła dobry efekt. Aby pieniądze wydane na reklamę były wydane skuteczniej niż drogie reklamy telewizyjne kierowane „do wszystkich”. Osób aspirujących do zostania kolejną gwiazdą blogosfery jest sporo, więc firmy penetrujące rynek, mający dobry research, znajdują tańszych blogerów / blogerki niż tych, którzy są już znani na rynku.

Jeśli prowadzisz działalność inną niż kilka – kilkanaście najbardziej znanych tematy blogów, wybór gdzie umieścić swój artykuł sponsorowany masz mniejszy. Ale są jeszcze serwisy i portale wielotematyczne. Docierające do sporego grana odbiorców i umieszczające informacje na wiele różnych tematów.

Artykuł sponsorowany – czy warto?

Artykuły sponsorowane i eksperckie powstają po to, aby promować – firmę, usługę, produkt, markę. Są coraz bardziej popularną formą docierania do potencjalnych klientów. Czasy, gdy wystarczyło wydać trochę pieniędzy na reklamę obok wyników wyszukiwania w Google (lub na stronach internetowych umieszczających kod tych reklam) i nie było dobrej alternatywy dla takiej reklamy, już minął.

Przez jakiś czas taką alternatywą był Facebook i umieszczanie tam reklam. Po wpompowaniu sporych pieniędzy w profile, które zgromadziły setki tysięcy osób okazało się, że (po zmianach) są to prawie martwe dusze, do których trzeba docierać wydając kolejne pieniądze. Profile, w których niektórzy zainwestowali sporo, okazały się wydmuszkami, skarbonkami bez dna. Niedawne zawirowania powodują, że coraz więcej firm ucieka z Facebooka. Globalny portal traci na wartości, traci użytkowników, a niektórzy zaczynają pisać o nim jako o wirtualnym cmentarzu (choć ktoś umiera, jego profil wciąż istnieje).

Świat internetu szybko się zmienia, zmieniają są preferencje internautów i trzeba docierać do nich na różne sposoby. Jednym z ostatnio najpopularniejszych, jest umieszczanie artykułów sponsorowanych w portalach, serwisach internetowych i na blogach. Nie na jednym, ale na szeregu. Bo link z każdego artykułu ma inny IP, a to jest lubiane przez Google. To oznacza, że strona do której wiedzie link zyskuje, pnie się wyżej.

Po co jest artykuł sponsorowany?

Oczywiście aby więcej osób (potencjalnych klientów) dowiedziało się na temat twojej firmy, produktu lub usługi. Ale to najczęściej dodatek do wspomnianego wyżej linka. Im więcej linków do twojej strony, im bardziej „wartościowe” (na wysoko ocenianej przez Google stronie), tym lepiej. Dlatego kupując umieszczenie artykułu sponsorowanego z linkiem należy upewnić się, jak długo będzie istniał na tej stronie. Standardem jest rok, ale często portale deklarują, że artykuł będzie istniał (i pracował na twoją korzyść) dożywotnio czyli tak długo, jak będzie istniał. Płacisz więc raz, a reklamę nasz na zawsze.

Oczywiście im lepszy portal, odwiedzany przez dużą liczbę osób (do tego zlinkowany jak wszystkie inne informacje na tym portalu), tym większa szansa, że twój artykuł sponsorowany zostanie też przeczytany przez większą liczbę osób. Dlatego warto zainwestować w jego treść, w jakość. Jeśli treść twojego artykułu będzie unikatowa, ciekawa, będzie to wartościowy content dla portalu, który umieści twój tekst. Zdarza się, że portal otrzymuje tekst o niskiej jakości. Jest to powodem odrzucenia publikacji, mimo że chcesz zapłacić. Tym bardziej nie warto pisać takiego tekstu „na kolanie” samemu lub napisanie zlecać komuś, to nie umie tego robić. Pamiętaj, że artykuł powinien być ciekawy, poruszać możliwie jak najbardziej unikalny temat, mieć interesujący tytuł.

Jak napisać artykuł sponsorowany?

Hm, napisać dobrze! Jak najlepiej, bo im lepszy artykuł – tym lepszą będziesz miał reklamę. Pamiętając jednak, że treść to jedno, ale jednak link, jego „wartość” jest zwykle najważniejsza.

Kto może napisać artykuł sponsorowany?

Każdy, kto zna alfabet i „umie pisać” na klawiaturze, może coś napisać. Jednak do napisania czegoś z sensem trzeba inteligencji, wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Do tego znać zasady gramatyki, ortografii, składni. A z tymi podstawowymi sprawami ludzie młodzi coraz częściej mają problem. I nie wystarczy zasłaniać się dysleksją.

Warto wiedzieć, że napisanie ciekawego tekstu informacyjnego do gazety czy na portal oraz napisanie tekstu, który będzie miał zadanie reklamować COŚ – to dwie zupełnie inne sprawy. Trzeba brać pod uwagę kilka rzeczy. Pisząc taki tekst (a potem go poprawiając) trzeba o nich koniecznie pamiętać. Bo aby artykuł sponsorowany był skuteczny (przede wszystkim ma być skuteczny, ma jak najlepiej spełnić swoją rolę), trzeba napisać go, pamiętając o pewnych zasadach, aby tekst był potem dobrze widoczny w wyszukiwarce. Ci, którzy zajmują się pisaniem tekstów promocyjnych umieszczanych potem na portalach i stronach internetowych, świetnie wiedzą o co chodzi i niechętnie dzielą się swoją wiedzą.

artykuł sponsorowany tekst ekspercki copywriter blog portal marketing

Jak napisać artykuł sponsorowany? Są zasady, których należy przestrzegać

Pisaniem tekstów, zgodnych z SEO zajmuje się wiele osób, o różnych umiejętnościach i różnym doświadczeniu. Jak ze wszystkim – im coś tańsze, tym (najczęściej) kiepskie. Dlatego jeśli ktoś ma ci napisać skuteczny artykuł sponsorowany – nie musisz się na tym znać, za to ten kto go napisze – jak najbardziej. Jeśli chcesz oszczędzać – dostaniesz nie najlepszej jakości artykuł, dlatego warto się wcześniej zastanowić: chcę się zareklamować tanio czy skuteczne?

Posługując się kilkoma powyższymi wskazówkami oraz umiejętnością wyszukiwania informacji w wyszukiwarce (najczęściej korzystamy z Google) – na pewno znajdziesz odpowiedniego kandydata.

Gdzie umieścić artykuł sponsorowany?

Jak z wszystkim, trzeba brać pod uwagę kilka spraw. Jedną z nich jest twój budżet. Wiesz co chcesz osiągnąć marketingowo i ile możesz na to przeznaczyć pieniędzy. Rozsądek podpowiada, aby odrzucić opcje skrajne. Opublikowanie gotowego już tekstu na bardzo znanym portalu (od kilku tysięcy złotych wzwyż) lub na stronie – preclu, którą nikt nie odwiedza i często jest śmietnikiem, ale publikacja kosztuje powiedzmy 50 zł lub mniej – można sobie darować. Zostaje wszystko, co jest pomiędzy nimi.

Istnieją specjalne platformy pośredniczące w sprzedaży miejsca reklamowego. Współpracują z nimi właściciele dziesiątek, nawet setek portali, blogów, profili na portalach społecznościowych (głównie Facebook, Instagram, YouTube). Dlatego albo będziesz docierał bezpośrednio do tych, którzy mogą umieścić twój artykuł sponsorowany (ale trzeba mieć na to sporo czasu) albo trafisz do miejsca, z którym współpracują osoby i firmy umieszczające m.in. treści o charakterze marketingowym.

Ile kosztują artykuły sponsorowane?

Jedna sprawa, to ile kosztuje napisanie artykułu sponsorowanego, a inna – ile kosztuje jego umieszczenie, publikacja. Już wiesz, że jeśli ktoś życzy sobie niższego honorarium za napisanie tekstu, tym (najprawdopodobniej) będzie gorszy. Zapomnij o tekście długości kilkuset słów za kilkadziesiąt złotych.

Stawki są różne i różne sposoby liczenia. Częściej honorarium liczone jest od liczby znaków (np. cena za tysiąc znaków), czasem od „strony”. Zależy od wielu spraw, także od nazwiska autora (np. jeśli to znany dziennikarz). Jeśli ktoś ma ofertę na swojej stronie www, zwykle nie podaje konkretnej kwoty, trzeba zapytać się wysyłając e-maila.

Niżej przykładowe (co nie znaczy że istnieje jakiś standard) wyceny netto, abyś mógł jakoś odnieść się do oferty, którą (być może) właśnie otrzymałeś:

– Za tysiąc znaków – cena od 10 zł, częściej 20-30 zł, czasem też 60 zł.
– Za stronę (ok. 1800-2500 znaków) – cena od 70 – 150 zł lub więcej.
– Liczone od znaku – 2 grosze.
– Za artykuł od fachowca w danej dziedzinie – od 350 zł wzwyż.

I jeszcze coś. Niektórzy prowadzą działalność gospodarczą (mają firmę), więc za napisane artykułu sponsorowanego wystawiają faktury. Ci, którzy traktują pisanie jako dodatkową działalność (bo robią też wiele innych rzeczy aby się utrzymać) – mogą sugerować umowę o dzieło. Kto chce oszczędzić swój czas i mieć mniej spraw na głowie (PIT roczny) oraz kogo bardziej przekonuje oficjalna działalność – raczej wybierze pierwszego kandydata, jako autora tekstu sponsorowanego.

artykuł sponsorowany tekst ekspercki copywriter blog portal marketing

Ile kosztuje artykuł sponsorowany? I czy warto zamówić jego napisanie u profesjonalisty?

Podsumujmy:
– Jeśli podjąłeś decyzję, pomyśl co, dlaczego i kiedy chcesz zareklamować. I do kogo chcesz skierować reklamę.
– Znajdź specjalistę, który napisze dla ciebie ciekawy artykuł sponsorowany. Napisany tak, aby przyniósł jak najlepszy efekt.
– Wybierz miejsca, gdzie ukaże się twój artykuł sponsorowany. Rozsądnie wydawaj swoje pieniądze; zorientuj się jakie są warunki umieszczenia artykułu – czyli co dostaniesz za konkretną kwotę.

Tekst: (c) Sadurski.com

Na koniec: artykuł sponsorowany – definicja

Artykuł sponsorowany – jest to forma reklamy w prasie lub internecie. Artykuł sponsorowany jest zlecany przez agencję reklamową lub bezpośrednio przez reklamowaną firmę ( jednak może być pisany przez copywritera lub osobę z redakcji danego pisma). Wygląda jak normalny tekst redakcyjny, ale promuje w określony, mniej lub bardziej subtelny sposób, dany produkt lub biznes. Opłaty za artykuły sponsorowane często są bardzo podobne do cen tradycyjnych reklam. Zdarza się również, że zysk za napisanie artykułu sponsorowanego (w postaci pieniężnej lub innej) trafia wprost do autora/autorki tego typu artykułu. (Wikipedia)

Powyższy tekst może odpowiedzieć na pytania:
– Jak napisać dobry artykuł sponsorowany?
– Artykuł sponsorowany co to jest?
– Jak pisać artykuły sponsorowane?
– Jak pisać teksty promocyjne?

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email