Autobusy i metro – ciekawostki

autobusy komunikacja miejska ciekawostki transport metro

AUTOBUSY – ciekawostki
• Najdłuższa miejska linia autobusową na świecie łączy lotnisko w Melbourne z Frankston, przedmieściami Melbourne. Linia 901 ma 115 kilometrów długości, 232 przystanki, a pokonanie trasy zajmuje 4,5 godziny. Cena przejazdu: 8 dolarów australijskich (około 24 PLN).

• Ponieważ w Dubaju (Emiraty Arabskie) z publicznych środków transportu korzysta tylko 13 procent mieszkańców, w Dzień Transportu Publicznego (1 listopada 2014) władze rozdały 4 kg złota tym, którzy tego dnia skorzystali z komunikacji miejskiej.

• Autobusowa sieć w Londynie jest jedną z największych na świecie. Przewozi ok. 2,3 miliarda pasażerów rocznie.

• Właściciele samochodów osobowych na terenie powiatu olkuskiego mogą jeździć autobusami komunikacji miejskiej za darmo. (listopad 2013)

METRO – ciekawostki
• Londyńskie metro jest najstarszym na świecie. Pierwsza linia ruszyła już początku 1863 roku, a przed wybuchem II wojny światowej było już 10 linii.

• Największe metro istnieje w Nowym Jorku. Ma 27 linii i 462 stacje i łącznie 394 km długości. Choć być może te dane nie są już aktualne… Pierwsza linia powstała w 1845 r. i znajdowała się na Brooklynie, a raczej pod nim.

Ciekawostki: (c) Sadurski.com, na podstawie informacji z mediów

Zobacz też:
> Linie lotnicze ciekawostki
> Rower ciekawostki
> Podróże dowcipy

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email