Baobab – afrykańskie drzewo bogów

baobab ciekawostki baobaby Afryka drzewa przyroda

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o niezwykłym drzewie, baobabie – w skondensowanej formie. Baobab afrykański – centrum informacyjne. Baobab ciekawostki i fakty, które warto znać.

Baobab – drzewo bogów

Baobaby są moimi ulubionymi drzewami afrykańskimi. Często chodziłem po buszu w ich poszukiwaniu i zawsze podziwiam ich dostojny kształt. Obdarzone swoistym charakterem, wywołują spokój duchowy i zamyślenie. Są przystankiem dla słoni i przez setki lat były salami konferencyjnymi dla wielu wybitnych wodzów afrykańskich

Pozbawione liści gałęzie baobabu przypominają korzenie wystające w górę, jakby stwórca ustawił go do góry nogami. Baobaby są pełne życia i energii wewnętrznej. Mogą być spalone lub pozbawione kory i nic sobie z tego nie robią. Tworzą nową korę i rosną dalej. Kiedy baobab umiera, po prostu gnije od środka i nagle zapada się, pozostawiając stertę włókien. Dlatego ​​wielu ludzi wierzy, że po śmierci baobaby znikają.

Stary baobab stwarza swój własny ekosystem, ponieważ daje życie niezliczonym zwierzętom, od największych ssaków do tysięcy maleńkich stworzeń ukrywających się w jego szczelinach. Ptaki gnieżdżą się na jego gałęziach, pawiany jedzą owoce, nietoperze owocowe piją nektar i zapylają kwiaty, a słonie często powalają słabsze drzewa.

Do czego służy baobab?

Młody baobab wygląda zupełnie inaczej od dorosłego, dlatego Buszmeni wierzyli, że nie rosną one jak inne drzewa, ale w pełni rozwinięte nagle spadają na ziemię z łoskotem, a zaraz potem po prostu znikają. Nic dziwnego, że są one traktowane jako magiczne drzewa.

Baobab ma duże białawe kwiaty, które otwierają się nocą. Jego owoc mogący mieć długość nawet 25 centymetrów, zawiera kwas winowy i witaminę C. Może być albo ssany lub moczony w wodzie, stając się orzeźwiającym napojem.

Nasiona baobabu mogą być prażone, mielone i używane zamiast kawy. Nie tylko owoce mogą być wykorzystywane przez człowieka. Mocne włókna w korze baobabu nadają się do produkcji lin, mat, koszyków, papieru, koszy, tkanin, strun do instrumentów muzycznych oraz wodoodpornych kapeluszy. Liście baobabu mogą być gotowane i jedzone, a z pyłku kwiatu robi się mocny klej.

Świeże liście baobabu są podobne do szpinaku. Są wykorzystywane w leczeniu chorób nerek, pęcherza moczowego, astmy, ukąszeń owadów i kilku innych dolegliwości. Smaczne i pożywne owoce kilku gatunków są poszukiwane, a pyłek z baobabów afrykańskich i australijskich po zmieszaniu z wodą jest dobrym klejem.

baobab afrykański baobaby ciekawostki

Baobab afrykański (łacińska nazwa: Adansonia Digitata) jest ogromny. W porze suszy słonie obgryzają korę, sącząc wodę, która jest zmagazynowana wewnątrz

Afrykańskie legendy

Plemiona mieszkające wzdłuż rzeki Zambezi wierzą, że początkowo baobaby rosły podobnie jak inne drzewa, jednak bóg rozgniewał się i przekręcił je korzeniami do góry. Złe duchy nawiedzają teraz słodkie białe kwiaty i każdy, kto zerwie kwiat, zostanie pożarty przez lwa.

Wierzą, że gigantyczny baobab w Zambii nawiedzany jest przez upiornego pytona. Jeszcze przed pojawieniem się białego człowieka w Afryce, duży pyton mieszkał sobie w wydrążonym pniu i był czczony przez tubylców. Gdy ludzie modlili się o deszcz, udane zbiory i owocne polowania, pyton odpowiadał na ich modlitwy. Pierwszy biały myśliwy który tutaj się pojawił, zastrzelił pytona. Od tego czasu tubylcy słyszą w nocy syczenie węża, dochodzące z wnętrza baobabu.

W Parku Narodowym Kafue w Zambii, jeden z największych baobabów jest znany jako „Kondanamwali” – czyli drzewo zjadające dziewice. Ten ogromny baobab zakochał się w czterech pięknych dziewczętach, które mieszkały w jego cieniu. Gdy stały się dorosłe i szukały mężów, drzewo zaczęło być zazdrosne. Pewnej nocy, podczas szalejącej burzy, baobab zamknął dziewczęta w środku pnia. Podobno w burzliwe noce można teraz usłyszeć płacz uwięzionych tu panien.

Plemiona żyjące w pobliżu rzeki Limpopo uważają, że kiedy młody chłopak myje się w wodzie używanej do moczenia kory baobabu, wyrośnie na zdrowego i dzielnego mężczyznę. Tubylcy wierzą, że kobiety żyjące w okolicach gdzie rośnie wiele baobabów, będą mieć więcej dzieci niż kobiety mieszkające w innych miejscach. Zupa z liści baobabu jest bogata w witaminy. To kompensuje niedobór w diecie. Lekarze potwierdzili, że to rzeczywiście może powiększyć płodność.

Legenda Buszmenów mówi, że Bóg Thora zezłościł się na baobab rosnący w jego rajskim ogrodzie i zrzucił go na Ziemię. To drzewo wylądowało do góry nogami i w dalszym ciągu rośnie.

Niektórzy uważają, że jeśli zerwiesz kwiat z baobabu, zostaniesz zjedzony przez lwa. A jeśli pijesz wodę, w której nasiona baobabu były moczone, ustrzeżesz się przed atakiem krokodyla.

Baobab ciekawostki: WD / Artelis.pl

baobab afrykański baobaby ciekawostki

To zdjęcie pokazuje, jak ogromny może być baobab afrykański

Informacje o baobabie

Baobab, to potężne, długowieczne drzewo liściaste. Najbardziej znanym gatunkiem jest baobab afrykański. Typową cechą baobabów jest zgrubiały pień. Przy wysokości drzewa osiągającej 5–25 metrów wysokości (czasem do 30 metrów) pień osiąga 7 do 11 metrów średnicy.

Baobaby mogą osiągać sędziwy wiek, jednak drewno baobabu nie wykazuje cyklicznych słojów rocznych. Dlatego wiek poszczególnych drzew jest trudny do określenia. Wszystkie gatunki, w tym baobab afrykański, występują na obszarach suchych i zrzucają liście w czasie pory suchej. Największe zróżnicowanie przedstawicieli rodzaju występuje na wyspie Madagaskar, gdzie spotyka się sześć z dziewięciu znanych gatunków baobabów.

Big Baobab, to największy baobab na świecie. Rośnie na farmie Sunland, w miejscowości Modjadjiskloof w Prowincji Limpopo (Republika Południowej Afryki). Wiek tego okazu wynosi 6 tys. lat, więc rósł zanim rozpoczęto budować piramidy w Egipcie. Dziupla tego drzewa jest tak wielka, że znajduje się tu bar w którym może równocześnie przebywać 60 osób.

baobab afrykański baobaby ciekawostki owoc

Tak wygląda owoc baobabu afrykańskiego wewnątrz

Baobab. Ciekawostki o baobabach

Czy owoce baobabu można jeść?

Pędy baobabu można jeść podobnie jak szparagi, młode liście podobno smakują jak szpinak. Niektórzy jedzą też korzenie jednorocznego baobabu. Z nasion baobabu można wyprodukować olej i masło.

Do czego jeszcze można wykorzystać baobaby?

Sproszkowane nasiona można pić niczym kawę, z pyłku można zrobić klej, a z łyka baobabu można upleść sznur, a potem upleść z niego kosz lub elementy ubrania.

Baobab i woda

Ponieważ pień baobabu jest stosunkowo miękki (w 20% składa się z wody), baobab jest magazynem wody. Jeden baobab ma w sobie nawet tysiące litrów wody! Wiedzą o tym zarówno ludzie, jak i zwierzęta. W okresie suszy słonie obgryzają pnie baobabów bogate w wodę. Baobaby dają schronienie różnym gatunkom zwierząt.

Kiedy zakwita baobab?

Od maja do sierpnia na baobabie zakwitają białe kwiaty, wielkości kilkunastu centymetrów. Zwisają one malowniczo na długich szypułkach. Niestety nie mają zbyt przyjemnego zapachu. Kwiaty baobabu mają ok. 1000 pręcików i są zapylane przez… nietoperze. Zapach kusi nietoperze, które na kilka sekund podfruwają i spijają nektar.

Liście baobabu

Ich kształt jest różny, w zależności od gatunku drzewa. Liście mogą mieć kształt sferyczny, wydłużony lub elipsoidalny. Mają wielkość 20-30 centymetrów, barwę brunatno-szarą lub szaro-złotą.

W jakiej glebie rośnie baobab?

W zasadzie w każdej, ale najlepiej rośnie na podłożu wapiennym. Niektórzy mieszkańcy Afryki sami sadzą baobaby blisko miejsca zamieszkania.

Gdzie rosną baobaby?

Baobaby rosną w północno-wschodniej, centralnej i południowej Afryce oraz w północno-zachodniej Australii. Rosną też na Madagaskarze, gdzie występuje 7 gatunków tego drzewa.

Wybrane gatunki baobabów:
– Baobab afrykański
– Baobab Grandidiera
– Baobab australijski
– Baobab madagaskarski
– Baobab Perriera
– Baobab fony
– Baobab Suareza
– Baobab za

baobab afrykański baobaby ciekawostki

Baobaby różnią się wyglądem, w zależności od gatunku. A stare drzewa są wyjątkowo okazałe

Baobab „W pustyni i w puszczy”

Baobab afrykański zafascynował powieściopisarza Henryka Sienkiewicza (1846-1916). Drzewo zostało opisane w powieści „W pustyni i w puszczy”, a potem opisana tam historia trafiła do filmów, nakręconych na podstawie książki.

Baobab był przez jakiś czas schronieniem i domem głównych bohaterów powieści, Stasia i Nel (Staś Tarkowski i Nelly Rawlison). Staś twierdził, że piętnastu ludzi trzymających się za ręce, mogłoby nie objąć pnia baobabu. Podejrzewał, że drzewo podchodzi jeszcze z czasów faraonów egipskich. A w ogóle przypominało zamkową wieżę i otrzymało od Stasia i Nel imię: Kraków.

Gdy tu przybyli (Staś, Nel, Mea i Kali), pień był w dolnej części pusty i spróchniały. Był w nim otwór, przez który można się było dostać do środka. Drugi otwór, kilka metrów wyżej, był mniejszy. Mea wrzuciła do środka zapalone gałęzie. Wtedy okazało się, że mieszkają w nim nietoperze, które z piskiem wyfrunęły, a nawet wielki wąż boa. Potem Staś i Kali wsypali do wnętrza rozżarzone węgle, żeby pozbyć się owadów. W ten sposób w ciągu trzech dni powstał wielki pokój, w którym mogli zamieszkać. Płótnami z namiotu Staś przedzielił go na dwa mniejsze pomieszczenia. Rozsypał piasek po którym chodzili, a otworzy zatkał mchem. Ponieważ baobab nie był wewnątrz spróchniały, okazał się świetnym schronieniem przed ulewnym deszczem.

Do dziś w wielu krzyżówkach można spotkać hasło związane z baobabem z „W pustyni i w puszczy”. Tym bardziej warto zapamiętać, że baobab w którym zamieszkali Staś i Nell nosił imię Kraków.

Powieść „W pustyni i w puszczy”

Powieść przygodowa dla młodzieży „W pustyni i w puszczy” początkowo (lata 1910-1911) była publikowana w odcinkach w dzienniku Kurier Warszawski (i nie tylko). W 1911 r. książkę wydało warszawskie wydawnictwo „Gebethner i Wolff”. Potem stała się międzynarodowym bestsellerem; do 1985 r. jej treść przetłumaczono na 21 języków. Obecnie część rękopisu powieści przechowywana jest w Ossolineum we Wrocławiu. Dwójka głównych bohaterów, to: Stanisław Tarkowski – czternastoletni Polak, syn inżyniera zatrudnionego przy budowie Kanału Sueskiego oraz Nelly Rawlison – ośmioletnia Angielka, córka jednego z dyrektorów budowy Kanału Sueskiego.

Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy ciekawostki

Polski pisarz Henryk Sienkiewicz, autor m.in. powieści W pustyni i w puszczy

Film „W pustyni i w puszczy”, a nawet dwa filmy

Powieść dwukrotnie w Polsce sfilmowano. W 1973 przez Władysława Ślesickiego (w rolach głównych Tomasz Mędrzak i Monika Rosca) oraz w 2001 przez Gavina Hooda (w rolach głównych Adam Fidusiewicz jako Staś i Karolina Sawka jako Nel). W obu przypadkach z nakręconego materiału powstały nie tylko filmy fabularne, ale też seriale telewizyjne. Wersja z 1974 roku jest bliższa pierwowzorowi literackiemu.

Baobab ciekawostki – przygotowanie strony: (c) Sadurski.com

Ta strona odpowiada m.in. na pytania:
– Jaki jest największy baobab na świecie?
– Jaki jest opis baobabu afrykańskiego?
– Ile żyje baobab?
– Czy znasz drzewo baobab w pustyni i w puszczy?
– Co to jest big baobab?
– Czy znasz baobab afrykański ciekawostki?
– Jak nazywało się drzewo, w którym zamieszkali Staś i Nel?
– Dlaczego baobab Stasia i Nel z W pustyni i w puszczy trafił do krzyżówek?

Zobacz też: 
> Zwierzęta afrykańskie ciekawostki
> Nosacz sundajski ciekawostki
> Motyle ciekawostki
> Wielki Sfinks Egipski

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email