Bergamo, miasto we Włoszech

Bergamo Lombardia Włochy ciekawostki atrakcje zabytki

Zabytkowe miasto we włoskiej Lombardii. Zapraszamy do Bergamo – informacje, ciekawostki, atrakcje

Bergamo – informacje i ciekawostki

1) Bergamo, to 120-tysięczne miasto w Lombardii, w prowincji Bergamo. Leży 50 km od Mediolanu.

2) Miasto Bergheim (obecne Bergamo) założyli Celtowie ok. 390 r. przed naszą erą. Od roku 89 p.n.e. było kolonią rzymską i nazywało się Bergomum, a za czasów Cesarstwa Rzymskiego miasto przeżywało rozkwit. W roku 575 miasto było stolicą księstwa. Po Kongresie Wiedeńskim (1915) Bergamo przez jakiś czas znajdowało się na terenie Austrii.

3) W Bergamo jest port lotniczy Mediolan-Bergamo (BGY) imienia Caravaggio. Znajduje się ok. 7 km od historycznego centrum miasta. Obsługuje głównie tanie linie lotnicze. Z lotniska do centrum można dojechać autobusem lub autobusem lotniskowym + pociągiem.

kaplica Santa Croce Bergamo Lombardia Włochy ciekawostki atrakcje zabytki
Kaplica Santa Croce we włoskim Bergamo

4) Znanym piłkarskim klubem z Włoch jest Atalanta Bergamo. Siedzibą klubu jest Bergamo. Stadion Atalanty w Bergamo (Stadio Atleti Azzurri d’Italia) otwarty w 1928 r. ma mniej niż 25 tys. miejsc i nie spełnia formalnych wymogów UEFA, aby rozgrywać mecze międzynarodowe. Dlatego gdy w 2020 r. Atalanta grała w Lidze Mistrzów, rozrywała mecze na stadionie w pobliskim Mediolanie.

5) W Bergamo od 1887 r. między górnym a dolnym Bergamo jeździ kolei linowo-terenowa Funicolare Bergamo Alta.

6) Punkt informacji turystycznej znajduje się w wieży Torre del Gombito, na Górnym mieście.

katedra Bergamo Lombardia Włochy ciekawostki atrakcje zabytki
Katedra św. Aleksandra w Bergamo

Zabytki Bergamo – ciekawostki

7) Historyczna część miasta znajduje się na wzgórzu Città Alta. To tutaj znajdują się najciekawsze zabytki Bergamo i tu trafia dużo turystów.

8) Wśród zabytków Bergamo są m.in. plac Piazza Vecchia powstały w XII wieku, plac Piazza del Duomo, przy którym stoi kaplica Cappella Colleoni i katedra św. Aleksandra. Jest też Wieża Miejska z XI-XII wieku, romańska bazylika Santa Maria Maggiore i kilka innych interesujących miejsc. Poniżej wybrane zabytki Bergamo.

Bergamo Lombardia Włochy ciekawostki atrakcje zabytki
Fragment Weneckich murów miasta Bergamo

9) Weneckie Mury Bergamo zbudowano w XVI wieku, po wyburzeniu ok. 250 budynków, w tym katedry św. Aleksandra. Mury miały długość 6,2 km, a w niektórych miejscach wysokość nawet 50 metrów. Okalały ówczesne miasto czyli wzgórze Città Alta. Poniżej znajdowało się Dolne Miasto (Città Bassa). Ważną częścią fortu był Fort Świętego Marka, czyli forteca w fortecy. Dzięki budowie murów miasto szybciej się rozwijało. W XVIII wieku obiekty militarne były zaniedbane i nie pełniły już swej pierwotnej roli. Obecne mury wyglądają w zasadzie tak, jak kilkaset lat temu.

10) Brama Świętego Jakuba (Porta San Giacomo) była jedną z czterech bram miejskich. Zbudowano ją w 1592 roku, a nazwę uzyskała od znajdującego się niedaleko kościoła pod wezwaniem S. Giacomo, rozebranego gdy wznoszono mury miasta.

Palazzo della Ragionale Bergamo Lombardia Włochy ciekawostki atrakcje zabytki
Palazzo della Ragione przy Piazza Vecchia w Bergamo

11) Piazza Vecchia, to plac miejski, przy którym w latach 1183–1198 zbudowano pałac Palazzo della Ragione. Wewnątrz są freski z XIV-XVI wieku. Naprzeciwko pałacu stoi gmach Palazzo Nuovo, w którym mieści się jedna z najważniejszych bibliotek historycznych we Włoszech, Biblioteka Angelo Mai.

wieża Bergamo Lombardia Włochy ciekawostki atrakcje zabytki
Wieża Miejska w Bergamo – Campanone

12) Przy Piazza Vecchia wznosi się jeden z najważniejszych zabytków Bergamo i najwyższa wieża miasta – Wieża Miejska. Jest nazywana Campanone, ponieważ umieszczono w niej wielki dzwon. Początkowo (wiek XI-XII) była budynkiem mieszkalnym rodziny Suardich. Miała 38 metrów wysokości, wkrótce została powiększona do 54. metrów. Wówczas wysokość wieży wskazywała na bogactwo i prestiż rodziny, która ją wzniosła. Obecnie można z niej podziwiać okoliczne widoki, a wewnątrz znajduje się winda.

bazylika Cappella Colleoni Bergamo Lombardia Włochy ciekawostki atrakcje zabytki
Cappella Colleoni w Bergamo wygląda imponująco

13) Przy innym placu miejskim Bergamo, Piazza del Duomo znajdują się: Cappella Colleoni (kaplica i mauzoleum rodu Colleoni z II połowy XV wieku, zbudowana w stylu renesansu lombardzkiego), baptysterium i romańska Bazylika Santa Maria Maggiore zbudowana w drugiej połowie XII wieku.

14) W Bergamo znajduje się muzeum sztuki Accademia Carrara. Początkowo były to zbiory hrabiego Giacomo Carrara, który w testamencie pod koniec XVIII wieku przekazał je miastu. Obecnie muzeum mieści się w neoklasycystycznym budynku (adres: Piazza Giacomo Carrara 82). Wśród 1800 obrazów są tu m.in. działa Pisanello, Botticellego, Belliniego, Carpaccio, Mantegna, El Greca.

15) Ruiny zamku w Bergamo (Castello di San Vigilio) znajdują się na wzgórzu San Vigilio. Można z niego podziwiać panoramę miasta.

Ciekawostki, zabytki Bergamo + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Więcej ciekawostek:
> Mediolan
> Neapol
> Genewa, Szwajcaria

Więcej zdjęć z Bergamo – ciekawostki

obok katedra św. Aleksandra Bergamo Lombardia Włochy ciekawostki atrakcje zabytki
Zabytkowe Bergamo. Z prawej katedra św. Aleksandra
Piazza dell Cittadella Bergamo Lombardia Włochy ciekawostki atrakcje zabytki
Piazza dell Cittadella w Bergamo
Torre della Cittadella Bergamo Lombardia Włochy ciekawostki atrakcje zabytki
Torre della Cittadella – jedna z wież w Bergamo
Torre dei Alberto Bergamo Lombardia Włochy ciekawostki atrakcje zabytki
Torre dei Alberto – jeszcze jedna wieża w mieście Bergamo
Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email