Miasto Białobrzegi – ciekawostki

kościół Białobrzegi ciekawostki atrakcje zabytki

Informacje i ciekawostki o Białobrzegach. Historia, zabytki, atrakcje. Białobrzegi nad Pilicą

Białobrzegi – informacje

1) Białobrzegi, to mniej niż 10-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, ok. 30 km od Radomia. Od 1999 r. jest tu siedziba powiatu białobrzeskiego. Miasto leży nad rzeką Pilicą.

2) Prawa miejskie Białobrzegi mają od 1958 roku, a wcześniej miały też w latach 1549-1859.

3) Miasto Białobrzegi nie należy mylić ze wsią Białobrzegi w powiecie legionowskim, nad Zalewem Zegrzyńskim. Obie miejscowości dzieli ponad 100 kilometrów i między nimi jest Warszawa. Jest też wieś Białobrzegi w woj. lubelskim niedaleko Zamościa, wieś w woj. mazowieckim (powiat sokołowski) nad rzeką Bug, wieś w woj. podkarpackim oraz kilka innych wsi w Polsce o tej samej nazwie.

MKS Pilica stadion Białobrzegi ciekawostki atrakcje zabytki
Stadion Miejski w Białobrzegach, na którym gra piłkarska drużyna MKS Pilica

Białobrzescy Żydzi

4) W drugiej połowie XIX wieku powstał w Białobrzegach cmentarz żydowski o powierzchni 0,25 ha. Hitlerowcy zniszczyli go podczas II wojny światowej, w PRL-u wybudowano w jego miejscu drogę i osiedle mieszkaniowe.

5) W 1861 r. zbudowano w Białobrzegach żydowską synagogę. Po zniszczeniu podczas II wojny światowej, nie została odbudowana.

6) W 1941 r. Niemcy utworzyli żydowskie getto. Zostało zlikwidowane w październiku 1942, a wszystkich mieszkańców getta wywieziono do obozu zagłady w Treblince.

kościół Białobrzegi ciekawostki atrakcje zabytki
Białobrzegi, kościół Świętej Trójcy

Białobrzegi – zabytki, atrakcje

7) Kościół Świętej Trójcy stoi przy ul. Krakowskiej. Część prac przy budowie wykonano w latach 30. XX wieku, potem była przerwa spowodowana wojną, a budowę zakończono w latach 50-ych.

8) Plaża nad rzeką Pilicą znajduje się w pobliżu 4-przęsłowego mostu z żelbetonu.

9) W latach 1932-1936 w miejsce wcześniejszego drewnianego mostu, na rzece Pilicy wybudowano żelbetowy most. W tym czasie był to jeden z największych żelbetowych mostów w Polsce. Po częściowych zniszczeniach wojennych, uszkodzone przęsło zostało odbudowane. O moście pisali poeci i prozaicy, m.in. Agnieszka Osiecka, Jarosław Iwaszkiewicz i Stanisław Dygat.

10) Hala Sportowa znajduję się w Białobrzegach przy ul. Reymonta 13A.

11) MKS Pilica, to drużyna piłki nożnej, rozgrywająca mecze na Stadionie Miejskim im. Zygmunta Siedleckiego w Białobrzegach.

Ciekawostki o Białobrzegach i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Piaseczno
> Grójec
> Kozienice

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email