Góry Bieszczady – ciekawostki

góry Bieszczady ciekawostki o Bieszczadach

Bieszczady, góry w południowo-wschodniej Polsce. Co tu warto zobaczyć? Najważniejsze informacje i ciekawostki o Bieszczadach, w skrócie

Informacje o Bieszczadach

1) Bieszczady, to dwa pasma górskie wchodzące w skład Karpat.

2) Bieszczady Zachodnie znajdują się na terenie Polski (w województwie podkarpackim) i Ukrainy. Bieszczady Wschodnie są na Ukrainie. Część znajduje się też na Słowacji.

3) Najwyższy szczyt Bieszczad, to góra Pikuj na Ukrainie (1405 m. n.p.mp.), a w Polsce góra Tarnica (1346 m. n.p.m.).

Połonina Caryńska góra góry Bieszczady ciekawostki
Góra Połonina Caryńska i Bieszczady

Co ciekawego zobaczyć w Bieszczadach

4) Na terenie Bieszczad znajduje się sztuczny zbiornik wodny, Jezioro Solińskie. Betonową zaporę wybudowano w latach 1961-1968, na rzekach: San i Solinka. Jezioro ma powierzchnię 22 km kwadratowych, do 60 metrów głębokości, a zapora ma wysokość 82. metrów. Jezioro Solińskie znajduje się nieopodal wsi Solina i jest chętnie odwiedzane przez turystów.

Solina zapora Jezioro Solińskie Bieszczady ciekawostki o Bieszczadach
Jezioro Solińskie w Bieszczadach. foto: Albin Marciniak / cc-by sa 3.0

5) W Bieszczadach jest prawosławna, greckokatolicka cerkiew w Smolniku (wieś w woj. podkarpackim). Jest to drewniany kościół (obecnie rzymskokatolicki) wybudowany w 1791 roku. Znajduje się na liście UNESCO. Pierwsza cerkiew stała w tym miejscu już w 1589 roku.

6) W Sanoku od 1958 r. znajduje się Muzeum Budownictwa Ludowego. Jest otwarte cały rok i ma powierzchnię 38. hektarów. Są tu m.in. kościoły, cerkwie, a także Galeria Ikony Karpackie. W Sanoku znajduje się też Muzeum Historyczne. Mieści się na Zamku Kazimierzowskim.

7) W Bieszczadach działa Bieszczadzka Kolejka Leśna. Jest to kolej wąskotorowa (szerokość toru 750 mm) i jest najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce Została wybudowana pod koniec XIX wieku (w roku 1898). Obecnie pociągi kursują na trasie długości 20. kilometrów. Jeżdżą głównie w sezonie letnim.

8) W woj. podkarpackim na terenie Bieszczad znajduje się szereg drewnianych cerkwi. Łączy je Szlak Architektury Drewnianej o długości 1202 km, podzielony jest na 9 tras.

drewniana cerkiew Szlak Architektury drewnianej góry Bieszczady ciekawostki
Jedna z drewnianych cerkwi na Szlaku Architektury drewnianej w Bieszczadach

9) Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady, to strefa chroniona, z której nocą można obserwować nawet 7 tysięcy gwiazd. Wielokrotnie więcej niż w dużych miastach.

Ciekawostki o Bieszczadach

10) Na szczycie góry Krzemieniec są słupki graniczne trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy.

11) Na terenie Bieszczad zlokalizowany jest Bieszczadzki Park Narodowy. Jego symbolem jest ryś. Na terenie parku oprócz rysi mieszkają m.in. niedźwiedzie brunatne i wilki.

zima śnieg góra góry Bieszczady ciekawostki
Bieszczady zimą

12) Bieszczady zamieszkuje największy polski wąż – wąż Eskulapa. To gatunek niejadowity, którego długość może przekraczać 2 metry.

13) W Bieszczadach żyje duże stado żubrów, drugie pod względem liczby okazów stado, po tym w Puszczy Białowieskiej.

14) Bieszczady, to jedno z dwóch miejsc w Polsce, z którego rzeki nie płyną nie do Bałtyku. Mająca swe źródło w Ustrzykach Dolnych Rzeka Strwiąż oraz potok Maszanka, są częścią zlewiska Morza Czarnego.

15) Obszary obecnych Bieszczad niegdyś zamieszkiwali Bojkowie. To rusińscy górale, którzy zniknęli stad po II wojnie światowej, w wyniku wysiedleń prowadzonych przez ukraińskich nacjonalistów.

drewniana cerkiew Szlak Architektury drewnianej góry Bieszczady ciekawostki
Drewniana cerkiew w Bieszczadach

16) „Wilcze echa” (scenariusz i reżyseria: Aleksander Ścibor-Rylski), to przygodowy film z 1968 roku, przez niektórych nazywany pierwszym polskim westernem. Był kręcony w Ustrzykach Dolnych, a akcja toczy się w Bieszczadach, kilka lat po II wojnie światowej.

17) Szczyt góry Opołonek (1028 m n.p.m.), to najdalej na południe wysunięty obszar Polski.

18) W Bieszczadach, w okolicach Przełęczy Użockiej, na terenie Ukrainy, znajduje się źródło rzeki San. To prawobrzeżny dopływ Wisły o długości 458 kilometrów, z czego 54 kilometry, to naturalna granica Polski z Ukrainą.

Ciekawostki o Bieszczadach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Granice Polski
> Pieniny – ciekawostki
> Półwysep Helski

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email