10 ciekawostek o Bochni

Bochnia ciekawostki kopalnia soli atrakcje

Informacje i ciekawostki o Bochni

1) Bochnia, to 30-tysięczne miasto w woj. małopolskim, niedaleko Krakowa. Leży nad rzeką Rabą.

2) Z Bochnią wiąże się legenda o pierścieniu świętej Kingi.

Z historii Bochni

3) W przeszłości o Bochni pisano: Sal de Bochegna, Bocheno, Bochnya, Bohcna, Bochnya, de Bochen, Bochynia, Bocheń, Bochyn, Bochna.

4) Bochnia, to jedno z najstarszych miast małopolski. Prawa miejskie uzyskała w 1253 roku. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1198 roku.

5) W 1248 r. Wierzbięta Gryfita odkrył tu złoża soli kamiennej. Powstała Żupa bocheńska, późniejsza Kopalnia soli Bochnia. Eksploatacja złoża trwała od 1251 do 1990 roku. Obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

6) Największy rozkwit miasta nastąpił a czasów króla Kazimierza Wielkiego. Powstały wtedy: ratusz, umocnienia obronne z basztami i czterema bramami, okazałej Bazyliki mniejszej pod wezwaniem św. Mikołaja. Król chętnie odwiedzał Bochnię i spotykał się z bocheńską elitą. Na rynku w Bochni od 1871 roku stoi pomnik Kazimierza Wielkiego, w mieście jest też ulica nazwana od niego.

Bochnia ciekawostki kopalnia soli atrakcje
Teren dawnej kopalni soli w Bochni

Zabytki i atrakcje Bochni

7) Bazylika św. Mikołaja została zbudowana w Bochni w latach 1440-1445 na miejscu poprzedniej świątyni, zniszczonej w pożarze. Ten gotycki kościół ucierpiał podczas pożaru w 1655 r. (podczas potopu szwedzkiego). Odbudowa świątyni zakończyła się w 1665 roku. Wtedy też otrzymała wygląd barokowy.

8) W dwuskrzydłowym, późnobarokowym budynku dawnego klasztoru Dominikanów w Bochni (ul. Rynek 20), od 1959 r. jest Muzeum im. Stanisława Fischera. Wcześniej stał tu drewniany, XIV-wieczny kościół Najświętszej Marii Panny, potem kościół murowany, jednak po pożarze w 1751 roku w 1777 r. zlikwidowano klasztor.

9) Cmentarz Żydowski założono w Bochni w 1872 r. Zachowało się blisko 700 nagrobków (macewy i sarkofagi). Wśród pochowanych jest tu cadyk Aszer Majer Halberstam.

10) Cennym zabytkiem Bochni jest maszyna parowa w Kopalni Soli Wieliczka, wykonana w 1909 roku. Działała do 1996 roku.

Ciekawostki o Bochni: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Bogatynia
> Olkusz
> Świebodzin

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email