Ciekawostki o wyspie Bornholm

wyspa Bornholm ciekawostki Dania atrakcje

Informacje o wyspie Bornholm

1) Wyspa Bornholm leży na Morzu Bałtyckim i ma 588,5 km powierzchni. Kształtem przypomina równoległobok.

2) Bornoholm należy do Danii, ale najbliżej stąd do Szwecji (37 km), Niemiec (88 km) i Polski (100 km).

3) Na Bornholmie mieszka 40 tys. ludzi.

4) Skąd nazwa wyspy? Kiedyś nazywała się Burgunarholm i nawiązuje do mieszkającego tu germańskiego plemienia Burgundów. Potem nazwę skrócono. Holm – znaczy: wyspa.

Stolica i miasta Bornholmu

5) Od XVIII w. stolicą Bornholmu jest portowe miasto Ronne. Mieszka tu ok 14 tys. ludzi.

6) Poza stolicą, jest tu jeszcze 7 innych miasteczek. Są to, w kolejności alfabetycznej: Aakirkeby (2,1 tys. mieszkańców), Hasle (1,6 tys. mieszkańców), Allinge-Sandvig (1,5 tys. mieszkańców), Gudhjem (0,7 tys. mieszkańców), Nexo (3,6 tys. mieszkańców), Svaneke (1 tys. mieszkańców) i Tejn (0,9 tys. mieszkańców).

Atrakcje Bornholmu

7) Na północy wyspy, na malowniczym klifie, znajdują się ruiny zamku Hammershus. Budowę twierdzy rozpoczęto w XIII wieku. Jej najstarszą częścią jest baszta Mantel. Z jej 6. kondygnacji zachowało się 3.

8) Na Bornholmie są 4 oryginalne kościoły-rotundy z XII-XIII wieku, które pełniły rolę religijną oraz obronną. Znajdują się w Olsker, Nyker, Nylars i Østerlars. Ich strzeliste, romańskie sylwetki i biel ścian są widokiem który zapamiętuje każdy, kto odwiedził Bornholm.

9) Najwyższe wzniesienie Bornholmu, to Rytterknagten. Ma 162 metrów n.p.m. i znajduje się w centrum wyspy.

10) Wiatraki są nie tylko w Holandii. Na Bornholmie jest kilkanaście romantycznie wyglądąjacych wiatraków, które ładnie wychodzą na zdjęciach.

11) Plaże Bornholmu, to delikatny, jasny piasek. Jeśli do tego jest słońce, amatorzy plażowania będą zachwyceni.

Ciekawostki o Bornholmie

12) Na Bornholmie jest kilkanaście rzek. Najdłuższa ma 22 km i nazywa się Øle Å .

13) Z czego utrzymują się mieszkańcy wyspy? Z rybołówstwa, rolnictwa, wydobycia surowców budowlanych oraz usług turystycznych.

14) Firma Mc Donalds zaopatruje się w ryby na Bornholmie. Podobno w każdym Fish Macu serwowanym w Europie jest ryba z Bornholmu.

15) W nocy z 14 na 15 sierpnia 1457 roku podczas wojny trzynastoletniej (1454–1466) miała miejsce druga największa bitwa morska tej wojny. Starły się statki floty gdańskiej (należące do Związku Pruskiego) i okrety Królestwa Danii i Inflantów. Była to I Bitwa pod Bornholmem.

16) Najlepszy nad Bałtykiem śledź, podawany w oryginalny sposób? Ten lokalny przysmak nazywa się Sol over Gudhjem, czyli: słońce nad Gudhjem. Jeśli znajdziesz wrokiem białe kominy – to znak, że to kominy wędzarni (røgeri), w których suszą się pyszne ryby, np. makrela czy łosoś.

17) Smakosze lokalnych piw z pewnością spróbują piwa z minibrowaru w Svaneke.

18) Na Bornholmie jest ponad 250 km asfaltowych dróg dla rowerzystów. Rowery można wypożyczyć na wyspie.

19) Ile trwa podróż z Polski na Bornholm? Wodolot z Kołobrzegu pokonuje trasę w 2,5 godziny. Są też promy, a podróż trwa 2 razy dłużej. Na Bornholm kursują statki z kilku portów polskiego wybrzeża.

20) 8 km na wschód od Bornholmu jest miniaturowy archipelag Ertholmene (nazywany czasem Wyspami Groszkowymi). Jest to 6 wysepek.

Ciekawostki o Bornholmie (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wyspa Rodos
> Teneryfa
> Zakynthos

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email