Nieciecza – najsłynniejsza polska wieś. 12 ciekawostek

Nieciecza Termalica ciekawostki Bruk-Bet stadion klub piłka nożna

Polacy znają Wisłę, Legię i inne kluby piłkarskie. A czy znasz Bruk-Bet Termalica Nieciecza? Sadurski.com zaprasza do piłkarskiego świata marzeń, który tu spełnił się niczym w bajce. Ciekawostki o wsi Nieciecza

Informacje i ciekawostki o Niecieczy

1) Nieciecza, to wieś w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Żabno. Nieopodal płynie rzeka Dunajec. Do większego miasta w okolicy, Tarnowa jest stąd 20 kilometrów.

2) W Niecieczy mieszka ponad 700 osób.

3) 8 września 1939 roku w okolicy Niecieczy żołnierze 12 Pułku 6 Dywizji Piechoty Armii „Kraków” stoczyli bitwę z oddziałami niemieckimi. W 1963 roku wzniesiono tu obelisk upamiętniający tę bitwę.

Nieciecza Termalica ciekawostki Bruk-Bet stadion klub piłka nożna
Wielkie reflektory stadionu górujące nad wsią Nieciecza, są widoczne z daleka, podobnie jak figura Chrystusa w Świebodzinie
Nieciecza Termalica ciekawostki Bruk-Bet stadion klub piłka nożna
…Dopiero potem dostrzegamy słonia, symbol Bruk-Betu i drużyny piłkarskiej z Niecieczy

4) W Niecieczy jest Kościół Matki Bożej Królowej Polski. Adres: Nieciecza 185.

5) Bruk-Bet, to znany producent kostki brukowej. W Niecieczy jest siedziba tej firmy. Od 1984 r. działała pod nazwą Zakłady Wyrobów Betonowych Krzysztof Witkowski, a obecna nazwa funkcjonuje od 1992 roku.

6) Obok siedziby Bruk-Betu od 2013 r. znajduje się Kinoteatr – nowoczesny budynek kina i teatru, z widownią na 165 miejsc. 16 miejsc przystosowanych jest do oglądania filmów w technologii 6D. W 1916 r. powstał w Niecieczy chór, potem amatorski teatr.

7) Ze stadionem o którym piszemy niżej, sąsiaduje lokalny cmentarz, na którym jest kaplica.

Nieciecza Termalica ciekawostki Bruk-Bet stadion klub piłka nożna
Jedno z wejść na stadion drużyny Bruk-Bet Termalica. I jeden z wielkich słoni, przy których koniecznie trzeba sobie zrobić zdjęcie
Nieciecza Termalica ciekawostki Bruk-Bet stadion klub piłka nożna
Oczywiście kostka brukowa i oczywiście w kolorze złotym, zarezerwowanym dla zwycięzców

Wielka piłka w Niecieczy

8) Bruk-Bet Termalica Nieciecza, to męski klub piłkarski z Niecieczy. W 2015 r. sprawił ogromną sensację i zakwalifikował się do piłkarskiej ekstraklasy. Grał w niej do 2018 roku, rywalizując z najlepszymi polskimi klubami piłkarskimi (m.in.: Legia Warszawa, Wisła Kraków, Lechia Gdańsk, Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław, Piast Gliwice). Potem Bruk-Bet spadł do I ligi.

9) O drużynie Bruk-Bet Termalica pisały znane gazety nie tylko sportowe, w całej Europie. Pisano o polskim Kopciuszku, najmniejszym top klubie Europy, o piłkarskiej bajce która spełniła się w małej polskiej wsi.

Nieciecza Termalica ciekawostki Bruk-Bet stadion klub piłka nożna
Piękna trawa, trybuny, zadaszenia – wszystko nowoczesne, profesjonalne i robi wrażenie
Nieciecza Termalica ciekawostki Bruk-Bet stadion klub piłka nożna
Stadionu we wsi Nieciecza może pozazdrościć niejeden klub piłkarski ze sporego miasta

10) Bruk-Bet Termalica nazywana jest Słoniami. Słoń, to symbol właściciela klubu, firmy Bruk-Bet, jest on także w logo klubu. Wielkie słonie znajdują się zarówno obok siedziby firmy Bruk-Bet, jak obok stadionu piłkarskiego oraz przy płycie boiska.

11) Drużyna rozgrywa mecze na Stadionie Nieciecza KS, otwartym w 2007 roku. Początkowo było tu 2262 miejsc siedzących, a po awansie drużyny do ekstraklasy zwiększono liczbę miejsc ponad dwukrotnie, do 4666. Ta liczba jest 6,5 raza większa niż wynosi liczba mieszkańców wsi. Podczas jednego z meczów stadion był wypełniony prawie w całości (było 4595 kibiców).

Nieciecza Termalica ciekawostki Bruk-Bet stadion klub piłka nożna
Każdy z czterech rogów stadionu Bruk-Bet Termalica wygląda podobnie: logo i wielkie fotosy

Historia futbolu w Niecieczy

12) W piłkę nożną grano w Niecieczy w latach 20. XX wieku, w pierwszej połowie lat 50-ych drużyna z Niecieczy dostała się do okręgówki, a w latach 70. drużyna na jakiś czas przestała istnieć. Po reaktywacji w 1983 r. drużyna doszła do klasy A rozgrywek, potem do klasy Okręgowej. Początek XX wieku, to szybki rozwój i awanse do wyższych klas rozgrywek, co było możliwe dzięki firmie Bruk-Bet. Pod koniec sezonu 2009/2010 drużyna Bruk-Betu Termalica Nieciecza awansowała do I ligi. Pierwszy mecz w I lidze z Wartą Poznań na jej boisku zakończył się bezbramkowo. Jesień 2011, to 14 zwycięstw, 3 remisy i 3 porażki, co dało drużynie drugie miejsce w lidze.

1 czerwca 2013 r. Bruk-Bet Termalica zapewniła sobie awans do ekstraklasy. Do najwyższej klasy rozgrywek w Polsce, o zagraniu w której marzy każdy klub i każdy piłkarz. W Niecieczy spełnił się sen o wielkiej piłce, a wieś trafiła na łamy wielu gazet świata.

Ciekawostki o Niecieczy i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Piłka nożna kobiet
> Groundhopping – turystyka stadionowa
> Piłkarskie stadiony Europy

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email