Budapeszt czy Bukareszt? Zabawne pomyłki

zegar czas Bukareszt ciekawostki Rumunia

Nie od dziś niektórzy mylą Bukareszt (stolica Rumunii) z Budapesztem (stolica Węgier). Rumuni i Węgrzy chyba już się przyzwyczaili, że ciągle ktoś myli oba miasta. Mające podobną nazwę i oddalone od siebie o 800 kilometrów

Jackson i inne gwiazdy

Do dziś wspominana jest wpadka Michaela Jacksona, który w 1992 r. przybył do Bukaresztu, aby dać tu duży koncert. Trochę wcześniej spotkał się z fanami, witając ich zawołaniem: – Hello, Budapest! Szybko się poprawił, ale gafę zapamiętano, więc krąży do dziś jako anegdota.

Jackson popełnił gafę przed koncertem, tymczasem Bruce Dickinson, wokalista Iron Maiden rozpoczął swój koncert w Bukareszcie od przywitania się z publicznością: – Hello, Budapest! Nie on pierwszy i nie ostatni pomylił się. Dodajmy do listy innych znanych muzyków: Lenny Kravitz, Ozzy Osbourne, zespół Metallica

Pomyłki lotnicze

Jeszcze zabawniejsza była pomyłka z 2012 roku. Ponad 400 kibiców piłkarskiego klubu Athletic Bilbao poleciało wyczarterowanym specjalnie samolotem na finał Ligi Europy, aby kibicować ukochanemu klubowi. Po wylądowaniu okazało się, że samolot jest na lotnisku w Budapeszcie, tymczasem mecz odbywa się w… Bukareszcie. Hiszpańskich kibiców ominął mecz, ale pomyłka oszczędziła im oglądania porażki. Athletic przegrał z Atletico Madryt 3:0.

Podobną wpadkę zaliczył polityk z wyspy Jersey, który w Bukareszcie miał wygłosić przemówienie podczas turnieju tańca Dance World Cup. Nie dotarł na miejsce, bo wylądował w Budapeszcie. Znów ktoś się pomylił.

Bucharest not Budapest

Zirytowani Rumuni wzięli wreszcie sprawę w swoje ręce. W 2013 roku powstał reklamowy projekt Bucharest not Budapest. Billboardy na ulicach, do tego dowcipne filmy w Internecie. Akcja uświadomiła wielu ludziom na świecie, że to dwa całkiem inne miasta i nie należy ich mylić. Projekt chyba skończył się sukcesem, gdyż jego internetowa strona obecnie jest niedostępna.

A może pora pomyśleć o podobnej akcji u nas? Wciąż wielu ludzi na świecie słysząc „Poland”, ma wrażenie, że chodzi o „Holland”. A Praga, to nie tylko stolica Czech, ale też połowa Warszawy – ta prawobrzeżna.

Bukareszt ciekawostki: (c) Sadurski.com

Na zdjęciu: Na świecie jest godzina 14.08, tymczasem w Bukareszcie jest 13.68 🙂

Zobacz też:
> 12 miejsc, które musisz zobaczyć w Bukareszcie
> Piłkarskie stadiony w Bukareszcie
> Ciekawostki o Budapeszcie i porady

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email