Bukareszt ciekawostki o Bukareszcie

Jak jest w Bukareszcie? Ciekawostki

Czas czytania:6 minut/y, 38 sekund/y

Garść informacji i spostrzeżeń po podróży do Bukaresztu. Mogą się przydać, jeśli planujesz podróż do stolicy Rumunii. Także ciekawostki o Bukareszcie

Komunikacja miejska w Bukareszcie, bilety

Po Bukareszcie jeżdżą autobusy, trolejbusy, tramwaje oraz metro. Nie ma biletów papierowych. Są karty, które można doładować w specjalnych punktach.

Inne karty są na metro, inne na pozostałe środki komunikacji. Nie jestem pewien, ale możliwe, że jeszcze inne karty są na autobus z lotniska do centrum, bo z babką na lotnisku trudno było się dogadać. W każdym razie, wszystkie karty wyglądają identycznie. Sądzę, że bilety na metro że wyglądają inaczej – nie wiem, bo nie korzystałem.

Ponieważ sprzedawcy doładowań nie znają angielskiego, nie sposób się dogadać i jest kłopot. Bo jak wytłumaczyć, że chcesz kupić np. doładowanie na całą dobę, a nie na pojedyncze przejazdy?

bilety Bukareszt ciekawostki Rumunia
Kiosk, gdzie kupisz karty na przejazdy komunikacją miejską. Bukareszt ciekawostki

Jeśli są 3 osoby, każda musi mieć swoją kartę. Po wejściu do autobusu (trolejbusu, tramwaju) kartę należy przystawić do czytnika, który wygląda podobnie jak kasownik biletów. W tej chwili z karty pobierana jest odpowiednia kwota lub czytnik rozpoznaje, że to karta np. 24-godzinna.

W poniedziałek rano kilka razy jechałem komunikacja miejską i w każdym autobusie oraz trolejbusie była kontrola biletów. Wsiadało po dwóch panów lub dwie panie i za każdym razem łapali osoby jadące bez biletu. Nie wiem czy to powszechny i codzienny widok.

Ceny przejazdów są porównywalne do przejazdów w polskich miastach, a sama karta którą się potem doładowuje, to też nieduży wydatek.

Środki komunikacji w Bukareszcie nie należą do nowoczesnych. To raczej pojazdy kilkunastoletnie i starsze. Niektóre tramwaje są upstszone przez wandali mazajami grafitti, co nie sprawia miłego wrażenia podczas podróży.

metro Bukareszt ciekawostki Rumunia
Literka M – czyli wejście do stacji metra. Bukareszt ciekawostki

Przystanki i rozkład jazdy

Oddzielny temat, to oznakowanie przystanków autobusowych. Trzeba być spostrzegawczym, żeby go znaleźć. To zawsze malutka tabliczka z napisem, przymocowana np. do jakiegoś słupa przy jezdni. Jeśli jest jakaś ławka, albo nie wiadomo czemu ktoś przy jezdni stoi – jest duże prawdopodobieństwo, że to jest przystanek. Upewniasz się, gdy znajdujesz wzrokiem tabliczkę.

Tabliczka jest, niestety na żadnym przystanku nie ma rozkładu jazdy. Stoisz i czekasz, aż twój autobus nadjedzie. Chyba, że masz w smartfonie internet. Tam na stronie przewoźnika jest rozkład jazdy. Jest tam także trasa autobusu. Bo skoro na przystanku nie ma ani godzin odjazdu, ani trasy przejazdu – musisz kombinować. Chyba, że jeździsz na określonej trasie stale, więc dobrze wiesz po których ulicach jeździ autobus. Dobre dla “tubylców”, ale skąd to wszystko ma wiedzieć obcokrajowiec, których chce skorzystać z autobusu?

przystanek Bukareszt ciekawostki Rumunia
Tabliczka na żółtym słupie – czyli przystanek autobusowy. Bukareszt ciekawostki

Architektura Bukaresztu

Mam wrażenie, że w stolicy Rumunii jest architektoniczny bałagan i nikt nad nim nie panuje. W ścisłym centrum (Stare Miasto) stoją obok siebie budynki zupełnie do siebie nie pasujące, nie tworzące jakiegoś ładu, przyjemnego dla oczu. Na przykład obok wiekowej kamienicy stoi socjalistyczny dom, potem kolejne domy z innymi kształtami, oknami, elewacją, kolorystyką…

Czasem odważne zestawienia architektoniczne potrafią pozytywnie zaskakiwać. W Bukareszcie kilka razy to dostrzegłem, było to działanie celowe i przemyślane. Ale były też zestawienia zupełnie nie trafione.

Na Starym Mieście, nawet na głównych ulicach, co chwilę widać opuszczone, zdewastowane kamienice, w których od dawna nikt nie mieszka. Nie wyglądające tak, jakby ktoś miał je zamiar wkrótce odnowić. Nie wiem z czego to wynika, ale wrażenie estetyczne nienajlepsze.

zegar czas Bukareszt ciekawostki Rumunia
Godzina 14.08? Nie, w Bukareszcie jest godzina 13.68. Bukareszt ciekawostki

Pieczywo w Bukareszcie

Dosyć często można tu spotkać punkty serwujące np. pieczywo francuskie z dodatkami (np. owocowymi czyli na słodko), ciastka (Napoleonka była pyszna, jak u nas) albo np. z kapustą, parówkami oraz kawałki pizzy. Chyba w każdym punkcie były to produkty sprowadzone, a tu jedynie upieczone. W większości są to produkty z ciasta francuskiego.

Nie każdy wie, że w Rumunii jest wielka firma, która przygotowuje ciasto francuskie w ogromnych ilościach, mrozi je i wysyła na cały świat. Chińczycy próbowali konkurować, ale produkty z Rumunii były bezkonkurencyjne cenowo nawet dla nich. Zdaje się, ich ciasto francuskie jest też sprzedawane w Polsce.

Ruch kołowy w Bukareszcie, parkowanie

Nie dość, że po ulicach Bukaresztu porusza się duża liczba samochodów (po wejściu do Unii Europejskiej Rumuni sprowadzili ich mnóstwo), to i tak cały czas wzdłuż jezdni zaparkowane są samochody. Nieważne czy to centrum czy osiedle mieszkaniowe na obrzeżach miasta – wszędzie wzdłuż jezdni są zaparkowane samochody. Stoją wszędzie, a słupki uniemożliwiające parkowanie tak powszechne np. w Warszawie, tu są montowane sporadycznie.

Jeśli wzdłuż alei, ulicy czy osiedlowej drogi jest np. 3-metrowej szerokości chodnik, zawsze zajmują go zaparkowane samochody. Przechodnie (np. kobieta z wózkiem z dzieckiem) muszą  iść po jezdni, co z kolei przeszkadza kierowcom jadącym po jezdni.

parkowanie Bukareszt ciekawostki Rumunia
Wszechobecnie parkujące samochody. Bukareszt ciekawostki

Jeśli chodnik ma 5 metrów szerokości – 1,5 metra zajmuje pas dla rowerzystów, 3 metry zajmują zaparkowane samochody, a przechodniom idącym z obu stron  musi wystarczyć pozostałe 1,5 metra.

Samochody zaparkowane są tuż przy pasach dla pieszych, na zakrętach  / rogach ulic, a nawet w miejscach pomiędzy oboma pasami jezdni, gdzie samochody wykręcają. Co gorsze, nierzadko zdarza się kierowcom parkować samochód tak, że utrudnia to wyjazd wcześniej zaparkowanemu samochodowi.

W Bukareszcie nie ma parkomatów. W dni powszednie, w niektórych miejscach ścisłego centrum, są osoby pobierające opłaty. Można ich poznać po żółtych, odblaskowych pasach skrzyżowanych na tułowiu.

A sami kierowcy? Dosyć często słychać klaksony. Albo są krewcy i niecierpliwi za kierownicą albo kiepsko jeżdżą. Albo obie rzeczy na raz.

Nie wiem, jakie są w Rumunii przepisy, ale z pewnością prawo jest pobłażliwe dla kierowców. W każdym razie nie widziałem, aby policji (na ulicach Bukaresztu widziałem jej sporo) przeszkadzało parkowanie takie, za które polscy kierowcy dostają mandaty.

A jakie samochody jeżdżą po Bukareszcie? Samochody wszystkich marek, tak jak w Polsce. Myliłby się ten, kto sądzi, że najwięcej jest tu samochodów marki Dacia.

stadion rugby Bukareszt ciekawostki Rumunia
Obok stadionu rugby. Bukareszt ciekawostki

Ciekawostki z Bukaresztu

* Będąc w Rzymie, warto zobaczyć na własne oczy posąg wilczycy kapitolińskiej. Jej kopia znajduje się w kilkudziesięciu miejscach świata. Także na Starym Mieście w Bukareszcie.
* W pobliżu Łuku Triumfalnego w Bukareszcie znajduje się narodowy stadion do rugby (obecna nazwa: Stadionul Arcul de Triumf), który może pomieścić 3480 osób. Pierwszy mecz odbył się tu w 1914 roku. Obiekt wykorzystywane też jest do koncertów muzycznych. Występowali tu m.in. Eric Clapton, Eros Ramazotti, Limp Bizkit, Leonard Cohen.

Dzielnice Bukaresztu

Miasto Bukareszt jest podzielone na 6 sektorów. W każdym jest po kilka dzielnic.

Sektor 1: Dorobanți, Băneasa, Pipera, Floreasca, Aviatiei, Primaverii.
Sektor 2: Pantelimon, Colentina, Iancului, Muncii, Tei.
Sektor 3: Vitan, Dudești, Titan, Centrul Civic.
Sektor 4: Berceni, Olteniței, Văcărești.
Sektor 5: Rahova, Ferentari, Cotroceni.
Sektor 6: Giulești, Drumul Taberei, Militari, Crângași.

wilczyca kapitolińska Bukareszt ciekawostki Rumunia
Wilczyca kapitolińska na Starym Mieście. Bukareszt ciekawostki

Muzea w Bukareszcie

– Curtea Veche;
– Muzeum Historii Bukaresztu (Muzeul de Istorie și Artă al Municipiului București);
– Muzeum Historii Naturalnej (Muzeul de Istorie Naturală „Grigore Antipa”);
– Muzeum Historii Rumunii (Muzeul Național de Istorie);
– Muzeum Literatury Rumuńskiej (Muzeul Literaturii Române);
– Muzeum Rumuńskiego Chłopa (Muzeul Țăranului Român);
– Narodowe Muzeum Sztuki (Muzeul Național de Artă) znajduje się w dawnym Pałacu Królewskim;
– Muzeum Wsi – największy, zarazem najstarszy skansen rumuński;
– Narodowe Muzeum Wojskowe.

Turystyka w Rumunii i Bukareszcie

Aktualnie najmniej zamożne kraje UE, to Rumunia i Bułgaria. Bukareszt nie jest na razie otwarty na turystów. Sporo trzeba zainwestować, aby ich tu przyciągnąć. I chyba mało kto zna angielski.

Jeśli turystyka w Rumunii, to czasy odlegle – średniowieczne zamki i znany w świecie Dracula. Na tym głównie opiera się turystyka tego kraju. Rumunia może poszczycić się historią i zabytkami sprzed kilkuset lat. Czyżby potem nie działo się tu nic interesującego, co mogłoby zainteresować turystów z innych krajów?

Bukareszt ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> 12 atrakcji, które musisz zobaczyć w Bukareszcie
> Stadiony w Bukareszcie
> Zabawne pomyłki z Bukaresztem

rower ciekawostki o rowerze rowerach rowery rowerzyści kolarstwo rowerowe Poprzedni post Rowerowe ciekawostki i rekordy
smoczki ciekawostki smoczek gryzak do karmienia kauczukowy silikonowy Następny post Smoczki gryzaki ciekawostki. Wszystko o smoczkach