Wesoły Wieżowiec w Bułgarii

Bułgaria gdzie jechać ciekawostki atrakcje podróże

Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec odwiedził już kilkaset miejsc w kilkudziesięciu krajach świata. Dziś przedstawiamy jego dotychczasowe podróże po Bułgarii

Sozopol

5-tysięczne bułgarskie miasteczko Sozopol położone jest 30 kilometrów na południe od słynnego kurortu Burgas. Znajduje się nad Morzem Czarnym, a w wakacje przyjeżdża tu wielu turystów spragnionych słońca i kąpieli. Jednym słowem: kurort, który warto odwiedzić. Tak sobie właśnie pomyślał Walex czyli Walery Alexandrov – bułgarski karykaturzysta, ambasador Partii Dobrego Humoru w Bułgarii. Stworzył własną wersję wesołego wieżowca, którego tutaj sfotografował. Prezentujemy jego ze zdjęć z dużej sesji.

ciekawostki Bułgaria atrakcje gdzie jechać Sozopol

Plaża w Sozopolu. Bułgaria ciekawostki

Rylski Monastyr

120 kilometrów od stolicy Bułgarii Sofii, w kotlinie górskiego masywu Riła, na wysokości 1100 metrów nad poziomem morza, znajduje się monastyr (monaster). W X wieku przybył tu pustelnik Iwan z Riły. Obecny wygląd dużego kompleksu klasztornego (32 tys. metrów kwadratowych powierzchni) pochodzi z XIX wieku. Wkomponowane z skały mury grubości 2 metrów i wysokości 24 metrów nadały mu wygląd warowni. Głównym budynkiem kompleksu jest cerkiew Świętej Bogurodzicy – trójnawowa bazylika ozdobiona freskami, z wielkim ikonostasem, obok której stoi 23-metrowa, 6-kondygnacyjna baszta Chrelina.

Monastyr znajduje się na liście UNESCO, a Wesoły Wieżowiec przybył tu dzięki Jackowi Gallantowi, ambasadorowi Partii Dobrego Humoru na Bałkanach.

ciekawostki Bułgaria atrakcje gdzie jechać Riła monastyr

Rylski monastyr. Riła, Bułgaria

Sofia

Sofia ma 1,3 miliona mieszkańców i została założona przez starożytnych Rzymian. Po ponad 400 latach (od końca XIV wieku) jarzma tureckiego, w 1879 r. została stolicą państwa bułgarskiego.

Wesołego Wieżowca  wziął do Sofii Jacek Gallant. Został sfotografowany przed Muzeum Kultury Fizycznej i Sportu, Teatrem Narodowym Iwana Wazowa i stojącego przed nim pomnika Atanasa Burowa – słynnego finansisty i działacza opozycji. Po raz drugi WW został sfotografowany w Le Bijou w Sofii, dzięki Waleremu Aleksandrowowi. Okazją było spotkanie karykaturzystów bułgarskich po obradach jury słynnego konkursu organizowanego w bułgarskim Gabrowie (Gabrovo).

ciekawostki Bułgaria atrakcje gdzie jechać Sofia Teatr Narodowy

Sofia, Teatr Narodowy. Ciekawostki o Bułgarii

Płowdiw

Płowdiw, to 340-tysięczne miasto w środkowej Bułgarii, nad rzeką Maricą. To drugie po Sofii pod względem liczby mieszkańców i jedno z najstarszych miast Bułgarii, ważny ośrodek gospodarczy i naukowy. Miejsce to było zamieszkane przez Traków już w IV wieku przed naszą erą i nazywało się Filipopolis. Po zajęciu przez wojska Cesarstwa Rzymskiego, było ważnym ośrodkiem. We wczesnym średniowieczu osiedlili się tu Słowianie, a w IX wieku Płowdiw wszedł w skład ówczesnej Bułgarii. Do dziś w Płowdiw są starożytne ruiny z czasów rzymskich – pozostałości murów oraz teatr. Wesołego Wieżowca sfotografował tu Gani Sunduri – rysownik, ambasador Partii Dobrego Humoru w Kosowie.

ciekawostki Bułgaria atrakcje gdzie jechać Płowdiw Plovdiv

Płowdiw, ruiny starożytnego teatru. Ciekawostki o Bułgarii

Nessebyr (Nessebar)

Nessebyr (kilkanaście tys. mieszkańców), to zabytkowe miasteczko na wybrzeżu Morza Czarnego. Jest tu szereg zabytków, które w 1983 r. zostały wpisane na listę UNESCO. Wesoły Wieżowiec został sfotografowany obok prawosławnego kościoła świętego Jana Aliturgetosa. Zbudowano go na przełomie XIII i XIV wieku. Ma rozmiary 18,5 x 10,25 metrów; niestety został uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 1913 roku. Matką chrzestną wesołego wieżowca w Nessebyr jest mieszkająca w USA Marta Wesolowski.

ciekawostki Bułgaria atrakcje gdzie jechać Nessebyr

Ruiny kościoła świętego Jana Aliturgetosa w Nessebyr. Ciekawostki Bułgaria

Lozenetz

Bułgarski karykaturzysta Irien Trendafilov wziął ze sobą Wesołego Wieżowca na wczasy. Zdjęcie zrobił w miejscowości Lozenetz, nad brzegiem Morza Czarnego. Jest to wieś założona w 1924 roku (jej początkowa nazwa, to Emberli), leżąca 60 kilometrów na południe od miasta Burgas, na terenie ekoparku Strandzhata.

W Lozenetz jest piękna plaża, a jedną z miejscowych atrakcji (jak czytamy w Internecie) jest wysoki komin, na szczycie którego gniazdo uwiły bociany. Można tu popływać łodzią po rzece Ropotamo, zjeść rybę złowioną przez miejscowych rybaków oraz napić się wina z miejscowej winnicy.

ciekawostki Bułgaria atrakcje gdzie jechać Lozenetz

Na plaży w Lozenetz, Bułgaria

Rupite

Wanga (Baba Vanga, 1911-1996) urodzona w Strumicy mając 12 lat uległa wypadkowi i odtąd była niewidoma. W 1941 ujawnił się u niej dar jasnowidzenia. Przepowiadała ludziom, co ich spotka w przyszłości i rozpoznała choroby. Do jej domu przybywały tłumy ludzi, a w 1942 r. odwiedził ją nawet car Borys III (1894-1943). Wandze przypisywanych jest wiele proroctw, m.in. przepowiednie o zamachu na WTC w Nowym Jorku, rozpad ZSRR i (trwającą wciąż) wojnę Rosji z Ukrainą, po której (jeśli jej wierzyć) ma nastąpić III wojna światowa. Baba Vanga zyskała światową sławę i obecnie trwa jej kult.

W Rupite jest kompleks świątynno-pielgrzymkowy zbudowany przez fundację Vanga (budowę rozpoczęto w 2002 roku). Na terenie kompleksu jest sala wystawowa, sala uroczystości religijnych oraz pokoje dla pielgrzymów i turystów. Także grób Wangi i jej nieduży pomnik. Na wzgórzu naprzeciwko jest wielki kamienny krzyż osadzony na stoku wzgórza.

Miejsce to odwiedzili bułgarscy karykaturzyści, laureaci konkursu w Strumicy: Walex (Walery Alexandrov), Wiesielin Zidarow i Valentin Georgiev, a wraz z nimi także papierowy Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper).

ciekawostki Bułgaria atrakcje gdzie jechać Rupite Baba Vanga

Kościół w Rupite, teren kompleksu, gdzie żyła słynna jasnowidzka Baba Vanga

Kaspiczan

Kaspiczan (Kaspichan), to 3-tysięczne miasteczko w w północno-wschodniej Bułgarii, w prowincji Szumen. Jest tu siedziba gminy o tej samej nazwie, w której mieszka 10 tys. ludzi. Ciekawostka: najdalej wysuniętemu północno-zachodniemu punktowi wyspy Greenwich (Szetlandy Południowe) nie przez przypadek nadano nazwę: Kaspiczan. Tym razem Wesołego Wieżowca sfotografowała bułgarska artystka Ewelina Pieniewa.

ciekawostki Bułgaria atrakcje gdzie jechać Kaspiczan

Kaspiczan w Bułgarii, drewniana rzeźba i Wesoły Wieżowiec

Błagojewgrad

Błagojewgrad (ang. Blagoevgrad), to 70-tysięczne miasto-uzdrowisko w południowo-zachodniej Bułgarii, niedaleko granicy z Macedonią. Jeszcze w 1950 roku nosiło nazwę Gorna Dżumaja, a jego obecna nazwa upamiętnia Dimityra Błagojewa (1856-1924), pierwszego przywódcy bułgarskich socjalistów. To główne miasto błagojewgradzkiego zagłębia węgla brunatnego, słynące z ciepłych źródeł mineralnych. Wesoły Wieżowiec przybył tu w towarzystwie Angeliki Gulyas z Węgier, członkini Partii Dobrego Humoru.

ciekawostki Bułgaria atrakcje gdzie jechać Błagojewgrad

Miasto Błagojewgrad w Bułgarii

Ruse

160-tysięczne miasto Ruse leży w północno-wschodniej Bułgarii (na granicy z Rumunią), nad rzeką Dunaj. To piąte pod względem liczby mieszkańców miasto tego kraju. Jest tu największy bułgarski port rzeczny na Dunaju, a miasto jest dużym ośrodkiem przemysłowym.

W 2015 r. z okazji kolejnej rocznicy istnienia wyższej uczelni technicznej, w bułgarskim mieście Ruse odbyła się 2-dniowa uroczystość, na której uczestniczyli m.in. dwaj bułgarscy karykaturzyści: Walery Aleksandrow i Valentin Georgiev. Wtedy też pstryknięto kolejne zdjęcia Wesołego Wieżowca. Jedno z nich poniżej.

ciekawostki Bułgaria atrakcje gdzie jechać Ruse

Miasto Ruse, piknik tutejszej uczelni

Bansko

Wesoły Wieżowiec odwiedził też Bansko. > Tu link

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email