Ciekawostki o Bydgoszczy

Łuczniczka Bydgoszcz ciekawostki o Bydgoszczy

Ciekawostki o Bydgoszczy

1. Bydgoszcz przecina 18 południk długości geograficznej wschodniej. Gdyby iść na północ, dojdziemy do Sztokholmu (Szwecja), a gdyby iść na południe – dojdziemy do Kapsztadu (Republika Południowej Afryki).

2.
Według legendy Bydgoszcz założyli dwaj bracia: Byd i Gost.

3.
W bydgoskiej Filharmonii występował m.in. Luciano Pavarotti.

4.
W Bydgoszczy jest 31 parków o łącznej powierzchni 874 hektarów. Większą powierzchnię parków ma tylko jedno miasto w Polsce, Warszawa.

5.
W Bydgoszczy działa znany klub żużlowy Polonia Bydgoszcz. Jej najsłynniejszym zawodnikiem był Tomasz Gollob.

6.
W 1999 r. Bydgoszcz odwiedził papież Jan Paweł II. W mszy świętej odprawionej na lotnisku uczestniczyło pół miliona osób.

7.
Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego, w XIV wieku w Bydgoszczy wzniesiono ceglany zamek. Został on zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego (1656), a w 1895 r. rozebrany. Obecnie nie istnieje.

8.
W 1968 r. w Bydgoszczy kręcono kilka odcinków serialu „Czterej pancerni i pies”.

9.
Kopie posągu Łuczniczki stoją w kilku miastach Niemiec. Posąg zaprojektował niemiecki artysta, prof. Ferdinand Lepcke.

spichrze Bydgoszcz ciekawostki o Bydgoszczy

Bydgoszcz. Spichrze nad Brdą

Informacje o Bydgoszczy

Bydgoszcz, to stolica województwa kujawsko-pomorskiego i ósme co do wielkości miasto w Polsce. Liczba mieszkańców: ponad 350 tysięcy. Bydgoszcz leży nad Brdą, Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim. 15 minut jazdy autobusem od centrum znajduje się Part Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego.

• Pierwsza pisemna wzmianka o Bydgoszczy: 1238 r.
• Prawa miejskie: 1346 r.

Wybrane doroczne wydarzenia kulturalne:
– Bydgoski Festiwal Operowy (kwiecień)
– Bydgoszcz Jazz Festival (październik-listopad)
– Mistrzostwa Świata w Przechodzeniu przez Rzekę (czerwiec)

Tramwaj wodny
Słonecznik I i Słonecznik II, to napędzane energią słoneczną jednostki, które mogą zabrać na pokład po 28 osób. Podczas rejsu można oglądać zrewitalizowaną Wyspę Młyńską, bulwary nad Brdą i zabytkowe urządzenia hydrotechniczne na Kanale Bydgoskim. W weekendy można też popłynąć zabytkowym holownikiem do barek MS Bydgoszcz. Rejsy odbywają się w sezonie letnim – od maja do września, kilka razy w ciągu dnia. Główny przystanek znajduje się na Rybim Rynku.

Zabytkowy transport
Miłośnicy zabytkowych pojazdów, mogą przejechać się stuletnim tramwajem typu Herbrand lub Czerwoną eNką z lat 60-ych XX wieku (kursują z ul. Bałtyckiej do Lasu Gdańskiego (Myślęcinek). Można też przejechać się autobusem Jelcz 043 czyli słynnym w PRL-u „Ogórkiem”, dwoma trasami – do Myślęcinka lub do Exploseum. Główny przystanek „Ogórka” znajduje się na Starym Rynku. Pojazdy kursują w lipcu i sierpniu, od rana do wieczora. Ciekawostka: Jelcze zagrały w wielu polskich filmach.

wieża ciśnień Bydgoszcz ciekawostki o Bydgoszczy

Bydgoszcz. Wieża Ciśnień

Wieża Ciśnień
Na obecnym Wzgórzu gen. H.Dąbrowskiego w 1900 r. wzniesiono Wieżę Ciśnień, wybudowaną wg projektu Franza Marschala, mającą wysokość 45 metrów. W 2012 r. udostępniono ją zwiedzającym i mieści się tu Muzeum Wodociągów. Z tarasu można obejrzeć panoramę miasta. Muzeum jest dostępne przez cały rok (w piątki jest nieczynne).

Spichrze nad Brdą
To wizytówka i symbol miasta. Do dziś zachowało się tylko kilka historycznych spichrzy. W ścisłym centrum miasta, nad Brdą stoją trzy spichrze, w których jest muzeum. Zostały zbudowane w latach 1793-1800. W (całorocznym) muzeum są dwie wystawy stałe: 1) Od Starego Rynku do placu wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy, 2) Bydgoszcz – okruchy miasta, a także wystawy czasowe.

Kanał Bydgoski
Zbudowany w latach 1773-1774, jest częścią międzynarodowej drogi wodnej E70. Łączy Wisłę i Odrę poprzez dopływy: Brdę, Noteć i Wartę. Powstanie kanału przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta. W latach 1908-1915 zbudowano tzw. Nowy Kanał, ze śluzami Czyżkówko i Okole. Muzeum Kanału Bydgoskiego znajduje się przy ul. Nowogrodzkiej 3.

Łuczniczka Bydgoszcz ciekawostki o Bydgoszczy

Łuczniczka, fragment posągu

Łuczniczka
Naturalnej wielkości posąg Łuczniczki (naga kobieta napinająca łuk ze strzałą) to niemal symbol Bydgoszczy. Początkowo (od 1900 r. ) posąg stał na pl. Teatralnym, obecnie stoi w parku im. Jana Kochanowskiego, naprzeciwko Teatru Polskiego.

Oddziały Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy:
– Spichrze
– Zbiory Archeologiczne
– Europejskie Centrum Pieniądza
– Galeria Sztuki Nowoczesnej
– Dom Leona Wyczółkowskiego

Inne muzea w Bydgoszczy:
– Exploseum
– Muzeum Mydła
– Muzeum Kanału Bydgoskiego
– Muzeum Wojsk Lądowych
– Muzeum Wodociągów
– Muzeum Oświaty
– Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW

Czy znasz Kujawsko-pomorskie parki krajobrazowe?
– Brodnicki Park Krajobrazowy
– Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy
– Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
– Krajeński Park Krajobrazowy
– Nadgoplański Park Tysiąclecia
– Tucholski Park Krajobrazowy
– Wdecki Park Krajobrazowy
– Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego

Ciekawostki o Bydgoszczy: (c) Sadurski.com

wieża ciśnień Bydgoszcz ciekawostki o Bydgoszczy

Inne ciekawostki o Bydgoszczy – cz. 1

Wybrane fragmenty rubryki Paranoja Polska, z czasopisma Twój Dobry Humor

• 40-latek z Bydgoszczy z bólem gardła i gorączką zgłosił się do przychodni lekarskiej, gdzie spotkała go niespodzianka. Ponieważ rzadko chorował i po prostu miał pecha – został skreślony z bazy danych i uznany za osobę nieżyjącą. Jego nazwisko zostało wykreślone z bazy przychodni po informacji o jego zgonie, jaką otrzymała od NFZ lub którejś z placówek (np. szpital, dom starców). Tymczasem w NFZ twierdzą, że takie pismo nie zostało wysłane, a facet nadal figuruje w ich bazie danych jako żywy. Ponieważ podobne przypadki zdarzają się co jakiś czas, radzimy co zrobić aby sprawdzić czy jeszcze żyjesz. Zgłoś się do NFZ i tam się upewnij.

• Sposób na dziury w jezdniach, które jak zwykle pojawiły się po zimie? W Bydgoszczy drogowcy ustawili znaki ograniczenia prędkości do 30 kilometrów na godzinę. Czy wkrótce w całym kraju, przez cały rok będziemy jeździć z prędkością 30 km/h?

• Mieszkańca Bydgoszczy zbudził duszący dym. To paliło się jego mieszkanie. Nie stracił zimnej krwi i pobiegł do budynku straży pożarnej sąsiadującego z domem, w którym wybuch pożar. Facet ze zdziwieniem odebrał informację, że strażacy nie mogą ruszyć z pomocą, gdyż nie otrzymali… telefonicznego zgłoszenia o pożarze. Widząc, że nic nie wskóra, bydgoszczanin pobiegł z powrotem do swego domu, gdzie zaczął sam ratować palący się dobytek. Przez 20 minut robił co mógł wraz z sąsiadami, wreszcie jeden z sąsiadów zatelefonował po straż pożarną. Strażacy zjawili się już po dwóch minutach i ugasili pożar.

• Ryszard R. z Bydgoszczy jak każdy z nas płacił podatki. Nagle Urząd Skarbowy wezwał jego syna, aby zapłacił podatek od spadku po zmarłym ojcu. Według urzędu facet od czterech lat nie żył, czyli przez ten czas podatki płacił… duch. Nam się podoba pomysł opodatkowania duchów. Jest tylko jeden problem: jak do urzędu doprowadzić ducha, który będzie unikać płacenia podatków?

wieża ciśnień Bydgoszcz ciekawostki o Bydgoszczy

Inne ciekawostki o Bydgoszczy – cz. 2

• Prasa z zaskoczeniem odnotowała, że mamy w Polsce honorowego konsula Unii Europejskiej. Jest nim Radzisław Knut, mieszkaniec Bydgoszczy. Na pytanie w jaki sposób zostaje się konsulem, pan Knut zdradził, że jakiś czas temu, w dodatku kilkukrotnie, zwrócił się o to do Niemiec i Francji. Zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej procedurą prawną, brak odpowiedzi uznał jako zgodę.

• Strażnicy miejscy z Bydgoszczy zatrzymali faceta, który usiłował popełnić samobójstwo, skacząc z mostu do Wisły. Była to jego trzecia próba samobójcza w tym dniu. Za pierwszym razem próbował utopić się wjeżdżając samochodem do Wisły, jednak samochód ugrzązł w piasku na jej brzegu. Za drugim razem próbował powiesić się na przęśle mostu, ale i to się nie udało.

• Rolnik spod Bydgoszczy postanowił wstawić do chlewa magnetofon i puszczać świniom muzykę klasyczną przez niemal całą dobę. Teraz melomanki (jak nazywa je właściciel) z lubością słuchają koncertów muzyki Bacha, Mozarta i Chopina. Nie dość, że wzrosła kultura przy korycie, to świnie szybciej przybierają na wadze. A gdyby tak magnetofon wstawić do naszego Sejmu?

• Mieszkasz w Bydgoszczy i nie daj Boże rozboli cię wieczorem ząb? Ponieważ NFZ za mało płaci i bydgoscy stomatolodzy nie chcą pracować w nocy, masz trzy możliwości. 1. Pojechać do Torunia. 2. Udać się do prywatnej przychodni. 3. Pójść do lekarza rodzinnego, który poda środek przeciwbólowy, dzięki któremu dotrwasz jakoś do rana.

• Co robi strażak gdy wybuchnie pożar? Wsiada do wozu strażackiego i czym prędzej gna, aby ugasić pożar – to wie każde dziecko. Pech chciał, że podczas takiej jazdy wóz strażacki wypadł z drogi, rozbił się na drzewie oraz… zapalił. Kierowca stracił nogę i ma poparzone pół ciała. Nie pisalibyśmy o tym, bo to dla tego człowieka tragedia gdyby nie to, że wkrótce prokuratura oskarżyła go o spowodowanie wypadku i grożą mu 3 lata wiezienia. Prokuratorów z Bydgoszczy zapraszamy do przedszkola, aby dowiedzieli od czego są strażacy.

Teksty: (c) Sadurski.com / Twój Dobry Humor

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email