Celiakia – jak rozpoznać chorobę?

celakia dieta bezglutenowa choroba

Celiakia jest choroba genetyczną, która polega na nietolerancji glutenu – białka zawartego w zbożach. Spożywanie produktów, w których jest on obecny, wywołuje u chorych wiele nieprzyjemnych objawów: ból brzucha, wzdęcia, problemy ze szkliwem zębnym, anemię, cukrzycę, zbyt niską wagę i wzrost a nawet zaburzenia funkcjonowania tarczycy

Wycofać gluten z diety

Wiele osób sądzi, że wycofanie z diety produktów „mącznych” jest rozwiązaniem, dzięki któremu znikną objawy, jakie do tej pory ich nękały. Rzeczywiście, wycofanie glutenu z diety to jedyne i skuteczne lekarstwo dla osób chorych na celiakię. Jednak przed całkowitą rezygnacją z produktów zawierających wyżej wymieniony składnik warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, pacjent powinien wykonać odpowiednie badania i zostać zdiagnozowany pod kątem celiakii. Po drugie: powinien zostać uświadomiony na temat produktów, które mogą zawierać gluten. W praktyce nie jest to jednak prosta sprawa.

Gluten poza typowymi produktami bazującymi na mące pszennej, żytniej i razowej znajduje się także w kaszach (manna, kuskus, jęczmienna), gumach do żucia, parówkach, pasztetach, chipsach, lodach, budyniach czy nawet gorszej jakości wędlinach, serach i jogurtach. Dlatego też zanim pacjent przejdzie na dietę bezglutenową powinien wykonać badania, które pozwolą na postawienie prawidłowej diagnozy.

Jak rozpoznać celakię?

Do tej pory celiakia była diagnozowana na podstawie badania przeciwciał antygliadynowych oraz antyendomysjalnych, biopsji jelita cienkiego, a także występowania objawów świadczących o chorobie. Przeprowadzenie badania poziomu przeciwciał nie zawsze jednak daje wiarygodny wynik, szczególnie u osób starszych oraz przebywających na diecie bezglutenowej. Natomiast biopsja jelita cienkiego jest badaniem inwazyjnym. Dlatego też rodzice małych dzieci niechętnie decydują się na wykonanie tego badania.

W związku z tym, że celiakia jest choroba genetyczną, kilka lat temu naukowcy opracowali test, który wykrywa u chorych dwa typy genów (HLA DQ2 i HLA DQ8) odpowiedzialnych za rozwój celiakii. U osób, które nie posiadają tych genów, można praktycznie w 100% chorobę wykluczyć. Natomiast osoby, które te geny posiadają i jednocześnie występują u nich objawy charakterystyczne dla celiakii, mogą już mieć postawioną diagnozę.

Badania DNA na celiakię zostały od kilku lat są zarekomendowane przez międzynarodowe ośrodki naukowe, jako jedna ze standardowych metod wykorzystywanych w zdiagnozowaniu celiakii.

Zobacz też:
> Inne wpisy w kategorii Zdrowie

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email