miasto Chersoń ciekawostki atrakcje zabytki Ukraina

Chersoń – miasto na Ukrainie. Ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 21 sekund/y

Chersoń ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia Chersonia, z czego słynie to miasto w Ukrainie

Chersoń

1) Chersoń, to 280-tysięczne miasto na południu Ukrainy. To ważny ośrodek gospodarczy, leżący na prawym brzegu rzeki Dniepr. Od 2020 r. jest centrum administracyjnym obwodu chersońskiego.

2) W Chersoniu jest morski port handlowy wybudowany na początku XIX wieku, będący jednym z najważniejszych portów na Morzu Czarnym oraz port rzeczny. Działa kilka szkół wyższych, są teatr, filharmonia i muzea, w tym Regionalne Muzeum Krajoznawcze założone w 1890 roku.

3) Nazwa Chersoń nawiązuje do leżącego na Krymie najsłynniejszego greckiego, starożytnego miasta-kolonii Chersonese. Jego resztki znajdują się na terenie obecnego Sewastopola. Są tu prowadzone prace archeologiczne. Sama nazwa w języku starogreckim oznaczała: “półwysep” i “brzeg”.

4) Brama Oczakowska znajduje się w herbie miasta. To jedna z dwóch bram dawnej Twierdzy Chersoń. Pozostałości murów obronnych twierdzy zbudowanej w latach 1778-1787, znajdują się na terenie parku miejskiego.

Chersoń ciekawostki z historii

5) Obszar zamieszkiwany był w czasach przedchrześcijańskich. Na mapach z XVII i początku XVIII wieku oznaczono, że było tu miasto Bilehowisce. W 1737 r., podczas wojny rosyjsko-tureckiej (1735-1739), na prawym brzegu Dniepru zbudowano fortyfikacje Aleksandra Szanty. W 1776 r. powstała osada Chersoński Pułk Pikinerów. Wkrótce dekretem carycy Katarzyny II z 18 czerwca 1778 roku powstało tu miasto Chersoń. Zaczęto budować twierdzę i port.

Brama Oczakowska Chersoń ciekawostki atrakcje zabytki Ukraina
Brama Oczakowska. Chersoń ciekawostki, foto: Zhivaga / cc by-sa 3.0

6) Pod koniec XVIII wieku Chersoń był ważnym miastem i portem Imperium Rosyjskiego. Do portu zawijały statki handlowe z wielu krajów Europy. Na początku XIX wieku miasto stało się centrum prowincji, obejmującej niemal całe południe obecnej Ukrainy. W 1907 r. miasto otrzymało połączenie kolejowe z innymi dużymi miastami, a rok później uruchomiono elektrownię miejską.

7) Miasto było pod niemiecką okupacją między 18 sierpnia 1941 a 21 grudnia 1943 r. 13 marca 1944 r. wkroczyły wojska radzieckie. Pod koniec miesiąca miasto otrzymał status miasta regionalnego ZSRR. Wkrótce stał się dużym ośrodkiem przemysłowym.

Chersoń ciekawostki

8) Choć obecnie miasto liczy 280 tys. mieszkańców, najwięcej, bo ponad 355 tysięcy miało w 1989 roku.

9) Lotnisko w Chersoniu otwarto w 1941 roku. W mieście działała wtedy szkoła lotnicza, którą ukończyło wielu pilotów – Bohaterów Związku Radzieckiego.

10) Ogród Botaniczny Uniwersytetu w Chersoniu ma 14 ha powierzchni i został założony w 1934 roku.

11) W mieście jest kilka parków. Park Twierdzy Chersoń powstał na miejscu dawnej Twierdzy Chersoń.

12) W 1894 r. w Chersoniu urodził się Moshe Sharet, w latach 1954-1955 premier rządu Izraela. Także Serhiy Stanishev (ur. 1966), w latach 2005-2009 premier Bułgarii.

13) Miasto Bohaterów Ukraina – taki tytuł otrzymało miasto 6 marca 2022 r. dla upamiętnienia obrony miasta przez mieszkańców, przed rosyjską inwazją.

14) Wśród miast partnerskich Chersonia jest polskie miasto Rzeszów.

Chersoń ciekawostki: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: Oleksandr Malyon / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Mariupol
> Charków

jaki keczup premium keczupy jaki keczup wybrać Poprzedni post Jaki ketchup wybrać? Postaw na propozycje premium
pożyczki Następny post Na co uważać przy braniu pożyczek?