Chocianów – 10 ciekawostek

kościół Chocianów ciekawostki atrakcje

1) Chocianów to 8-tysięczne miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie polkowickim, na zachód od Lubina.

Z historii Chocianowa

2) Najpierw książę Bolko I Surowy w 1297 r. wybudował tu zamek, wokół którego zaczęto budować osadę. W późniejszych wiekach Chocianów zmieniał właścicieli. Chocianów prawa miejskie stracił w 1742 r. i ponownie uzyskał je w 1894 roku.

3) Szybki rozwój miasta miał miejsce w XIX wieku. Niestety w 1847 r. niemal cały Chocianów spłonął w pożarze.

rynek Chocianów ciekawostki atrakcje
Kamienice przy pl. Wolności (rynku) w Chocianowie

Atrakcje i zabytki Chocianowa

4) Na środku rynku (pl. Wolności w Chocianowie stoi zbudowany w XVI wieku kościół, początkowo ewangelicki. Jest to kościół pod wezwaniem Św. Józefa Oblubieńca NMP (św. Józefa Robotnika). Ma charakterystyczną, okrągłą wieżę przykrytą hełmem zakończonym szpicem. Po pożarze w 1746 r. został przebudowany, a w latach 1865-66 był restaurowany. Z wcześniejszej świątyni wewnątrz jest m.in. chrzcielnica z 1585 r. Na stropie zachowały się XVII-wieczne, rokokowe dekoracje sztukatorskie i malarskie. Patrz: foto na samej górze.

5) Wspomniany już zamek w Chocianowie powstał w XIII wieku. W I połowie XVIII wieku był poważnie przebudowywany i stał się barokowym pałacem. To wtedy powstał park, w którym stoi pałac. Potem był rozbudowany i restaurowany. Zniszczony podczas wojny, przez lata był ruiną. W ostatnim czasie pałac jest odbudowywany.

6) Przy ul. Ratuszowej od 1899 r. stoi budynek ratusza. Decyzję o jego budowie podjęto w 5 lat wcześniej, gdy w 1894 r. Chocianów uzyskał prawa miejskie.

pałac Chocianów ciekawostki atrakcje
Pałac w Chocianowie, stan z 2017 r.

Chocianów ciekawostki

7) W 1951 w fabryce produkującej podczas wojny silniki lotnicze założono Fabrykę Urządzeń Mechanicznych CHOFUM. Firma działa do dziś.

8) Chocianowski Ośrodek Kultury znajduje się przy ul. Kościuszki 5.

9) Przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 4A znajduje się obiekt sportowy – stadion Klubu Sportowego Stal Chocianów. Został wybudowany w 1978 r., ma 700 miejsc oraz bieżnię lekkoatletyczną.

10) W Chocianowie odbywają się doroczne Chocianowskie Dni Jagody. Występy muzyczne odbywają się w Parku Miejskim.

Ciekawostki o Chocianowie i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Suchedniów
> Lubomierz
> Wąchock

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email