Ciasta na weselu – poradnik

jakie ciasta na wesele rodzaje

Weselny bywalec z Sadurski.com w ostatnich latach odwiedził zawodowo ogromną liczbę wesel w całej Polsce. Widział wszystko i ma swoje zdanie, którym chętnie dzieli się z czytelnikami. Dziś wszystko na temat ciast oraz słodyczy na weselu

Tort weselny musi być na każdym weselu. Byłem na ich ogromnej liczbie i powiem szczerze, nie zdarzyło się, żeby nie było tortu. Ale tort to nie wszystko. Dla łasuchów należy przygotować coś więcej, do tego coś, co będzie dostępne znacznie dłużej niż podawanie weselnego tortu, czyli przez całe wesele. A skoro nie tort – to oczywiście ciasta oraz słodycze.

Gdzie postawić ciasta na weselu?

Kiedyś wszystko było jasne. Wszystkie potrawy, włącznie z pokrojonymi na kawałki ciastami, stawiano na stołach gości weselnych. Zwykle na dużych talerzach szklanych (tacach) lub częściej na paterach (taca na nóżce). Były dostępne od samego początku wesela, więc niestety po kilku godzinach wszelkie ciasta przekładane masą nie wyglądały zbyt apetycznie. I nie smakowały tak, jak ciasta wyjęte niedawno z lodówki.

jakie ciasta na wesele rodzaje

Metalowe, piętrowe stojaki z ciastami. Ciasta na wesele

Na szczęście teraz jest inaczej. Można powiedzieć – jest inna kultura i wszyscy dbają po to, aby ciasta smakowały gościom wesela, nawet jeśli są dostępne od samego początku uroczystości. Najczęściej ciasta i inne słodycze (galaretki, kremy, cukierki, czasem czekoladowa fontanna, i tak dalej) mają swoje wydzielone miejsce na weselnej sali. Miejsce jest dostępne dla każdego łasucha, więc samodzielnie mogą z niego korzystać nawet dzieci. Miejsce to nazywane jest z angielska: sweet table.

To specjalne miejsce powoduje, że nie ma już potrzeby stawiać bezpośrednio na weselnych stołach pater z ciastami. Tym niemniej, czasami zdarza się czasem, że organizatorzy wesel stawiają ciasta na stołach, nawet jeśli jest już sweet table.

jakie ciasta na wesele rodzaje

A może ciasta w kolorze niebieskim?

Idealne podanie ciast i ciasteczek

Ponieważ niektórzy wszystko chcą mieć na najwyższym poziomie i całe wesele ma być idealne od A do Z, co jakiś czas spotykam się z ciastami w oryginalnych kolorach. Do tego poustawianych względem siebie w bardzo przemyślany sposób. Nie tylko kolory, ale też kształty ciast, ciasteczek i innych słodyczy oraz ich piękna dekoracja zewnętrzna (zachęcająca do skosztowania), są niezwykle ważne. A finalny efekt bywa naprawdę imponujący. Co tu dużo mówić, takie wypieki i takie dekoracje nie robią ciocie lub babcie Pary Młodej, lecz znakomite firmy cukiernicze.

jakie ciasta na wesele rodzaje

A tutaj ciasteczka i ciasta na wesele w kolorze srebrnym

Nieoczekiwane kolory

Spośród nieoczekiwanych kolorów weselnych ciast, dotychczas moją uwagę zwróciły dwa. Na jednym z wesel niemal wszystkie ciasta i słodkości miały kolor srebrny. Bez obawy – na pewno było to zrobione tak, aby mogły zaszkodzić. Na pewno nie posypano ich opiłkami żelaza. I drugi nieoczekiwany kolor – niebieski. Niemal wszelkie odcienie niebieskiego, z efektownymi dekoracjami w kolorze złotym. A skoro już barwa ciasta robi na każdym wrażenie (na początku szkoda wziąć cokolwiek, bo zaburzy to piękno wystroju sweet table) – każdy jest ciekaw smaku takich ciast.

jakie ciasta na wesele rodzaje

Kącik z ciastami w całej okazałości. Ciasta na wesele

Jakie ciasta na wesele?

Jakie są najpopularniejsze ciasta na wesele? Tu nie ma idealnej podpowiedzi. Nazw znanych w Polsce ciast nie będą tu wymieniał, napisze jedno: wszystko zależy od naszych preferencji. Na weselach można zjeść chyba wszystkie ciasta, od sernika po efektowne sękacze które można ukroić sobie samemu. No, powiedzmy – na jednym weselu jest kilka do kilkunastu różnych ciast. Jeśli ciasta pokrojone są na kawałki – powinny leżeć na pergaminowych tarteletkach. Tak jest elegancko, nawet jeśli każdy zanim je zje widelczykiem, położy je sobie na talerzyku.

Coraz częściej stawiane są także małe torty – nie tylko bezowe, po prostu nieduże torty, mające okrągły kształt. Obok jest też duży nóż, więc każdy może ukroić sobie taki kawałek, jaki uzna za stosowne. Są też różnego rodzaju babeczki (na jeden – dwa kęsy), zwykle na pergaminowych papilotkach.

jakie ciasta na wesele rodzaje

Ciasta na wesele: sękacz (z prawej) do własnoręcznego ukrojenia i mrowisko z faworków

Coraz częściej podawane są też kremy, najczęściej w małych, plastikowych naczynkach, czasem w pucharkach czy nawet w kieliszkach na wino (a przynajmniej w czymś, co taki kształt przypomina). Zdarzają się puddingi ze słodkimi dodatkami (obok zwykle są specjalne salaterki aby do nich wkładać pudding).

Co jeszcze? Makaroniki, które przywędrowały do Polski z Zachodu, rurki i rogaliki, obtoczone czymś kulki typu mini-bajaderka, róże karnawałowe (położone piętrowo faworki, posypane pysznościami i polane miodem), małe bezy, ptysie, orzeszki z nadzieniem. Są różnego rodzaju wyroby czekoladowe lub polane czekoladą. Na zakończenie do wszystkich już wymienionych dodajmy różnego rodzaju cukierki, ptasie mleczka, oryginalne lizaki, itp.

jakie ciasta na wesele rodzaje

A może efektowny pudding ze smacznymi dodatkami? 

A może czekoladowa fontanna?

To już oddzielna, dodatkowa atrakcja wesela. Specjalna maszyna, z której sączy się płynna czekolada. Można w niej maczać nadziane na patyczki leżące obok, pokrojone kawałki owoców, pianek, rurek, itp. Wcześniej warto przygotować talerzyk, bo czekolada lubi skapywać, brudzić okolice (stół, podłogę, nawet odzież). Taką atrakcję szczególnie lubią dzieci, bo one lubią bardzo słodkie słodycze. Niestety dzieci nie umieją zachować czystości, więc szybko to miejsce wygląda niezbyt estetycznie. Warto więc, aby co jakiś czas obsługa sali lub właściciel udostępniający czekoladową fontannę – zadbał o wygląd tego miejsca.

Owoce obok słodyczy

Dobrym miejscem na różnego rodzaju owoce na weselu, jest właśnie miejsce z ciastami i słodyczami. Panie dbające o linie chętniej niż panowie zaglądają tu po owoce, bo są o wiele mniej kaloryczne niż ciasta. A zresztą, czy na weselu ktoś dla o linię? W ten wieczór wypada o kaloriach zapomnieć i spróbować wszystkiego, co kusi wzrok!

jakie ciasta na wesele rodzaje

Pucharki z kremami, galaretkami oraz świeże owoce na wierzchu

Jakie owoce często tu się pojawiają? Truskawki (sezonowo), kiście winogron, ananasy i arbuz (odpowiednio pokrojone), pomarańcze w plastrach, maliny i tak dalej. Weselnym owocom planuję poświecić oddzielny tekst, więc na tym teraz poprzestańmy.

Jak zachęcić do skosztowania?

Czasami miedzy tymi słodyczami, stawiane są małe tabliczki informacyjne. Najczęściej z jakimś dowcipnym napisem. Główne przesłanie tych dowcipnych haseł – informacji: nie martw się o kalorie, dziś nie musisz sobie pofolgować. Czasem obok zestawów słodyczy są wizytówki informujące każdego, co jest obok do skosztowania.

jakie ciasta na wesele rodzaje

Po takiej uwadze każdy zapomni o kaloriach. Ciasta na wesele

Ekspozycja ciast i słodyczy

Pięknie podana żywość, w tym słodycze – na pewno smakują lepiej. Cukiernia, która przygotowuje wypieki na wesele często udostępnia je wraz naczyniami, itp. A już na pewno miejsce w którym organizowane jest wesele (hotel, restauracja, dom weselny) mają na stanie odpowiednie naczynia i w ogóle wszystko, na czym można położyć ciasta i słodycze oraz udekorować słodki kącik. Także różnego rodzaju kokardy, serwetki, itp.

jakie ciasta na wesele rodzaje

Małe torty, ciasteczka i ciasta weselne. Czy byłbyś w stanie się oprzeć?…

Na zakończenie

Jaka jest najgorsza wiadomość dla łasuchów odwiedzających wesela? Jeśli rodzajów słodyczy jest naprawdę dużo, niestety nie ma szans, aby spróbować wszystkiego po jednym kawałeczku. Moja rada? W pierwszej kolejności zjedz coś, co wygląda tak, że nie możesz się temu oprzeć. Jeśli w trakcie wesela (trochę ono jednak trwa) najdzie cię ochota na kolejne słodycze – na sam koniec ewentualnie zostaw sobie to, co najmniej ci odpowiada. Na pewno jadłeś niejeden rodzaj ciasta i słodyczy i doświadczenie podpowie, co co rzucić się w pierwszej kolejności, a co można sobie darować. I jeszcze trzeba pamiętać, że czeka cię także tort. Jego na pewno nie można ominąć!

Ponieważ nie wszystko da się opisać słowami, a obraz lepiej przemawia do każdego – ten tekst urozmaiciłem zestawem zdjęć. Musiałem dokonać dużej selekcji, ale może to tego tematu jeszcze tu powrócę.

Tekst: (c) Weselny Bywalec z Sadurski.com

Weselny bywalec i jego inne porady:
> Idealny stół wiejski na wesele
> Najlepszy plan stołów weselnych
> Kawa i herbata na wesele

karykaturzysta wesele atrakcja na wesele

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email