Ciekawostki historyczne

I wojna światowa ciekawostki

Wódz Apaczów i spadochroniarze

Słynny indiański wódz Apaczów Geronimo po kilkudziesięciu latach nieoczekiwanie powrócił do historii. Amerykańscy spadochroniarze z Fort Benning w Georgii szykowali się do swych pierwszych w życiu skoków ze spadochronem. Puszczono im film o Indianach, którego głównym bohaterem był Geronimo.

Gdy przyszli spadochroniarze wracali do bazy, zażartowali z jednego z kolegów (Aubrey Eberhardt), że będzie się tak bał, że podczas skoku zapomni swojego imienia. Ten odpowiedział, że wyskakując z samolotu krzyknie: „Geronimo!”. Jak powiedział – tak zrobił i odtąd ten zwyczaj się rozpowszechnił. Do tego stopnia, że Geronimo znalazł się na sztandarze 501. Regimentu Piechoty Powietrzno-Desantowej.

Indianie ciekawostki Apacze Geronimo
Wódz Apaczów Geronimo bohaterem wśród amerykańskich spadochroniarzy?

Pierwsze strzały I wojny światowej

O tym, że osobą która strzałami rozpoczęła rozpoczęła I wojnę światową wszyscy wiemy. Serbski nacjonalista Gawriło Princip (1894-1918) zastrzelił w Sarajewie austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Spróbujmy uzupełnić tę informację, bo krwawy zamach to nie rzeczywista strzelanina między żołnierzami wrogich armii.

Obecne Togo (państwo w Afryce) na początku XX wieku było Togolandem należącym do Niemiec. 7. lub 12. sierpnia 1914 r. patrol niemieckiej policji został ostrzelany przez Alhaji Grunshi. Był to pochodzący z Ghany żołnierz brytyjskiego Gold Coast Regiment. Natomiast pierwsze strzały w Europie padły 22 sierpnia 1914 r. 20-letni szeregowiec brytyjski Ernest Edward Thomas otworzył ogień z karabinu, zabijając… konia.

delfin ciekawostki historia Francji królowie
Dlaczego następcy tronu królestwa Francji nazywani są delfinami?

Delfin czyli następca tronu

Żyjący w XIV wieku hrabia Alboy w swym herbie miał delfina. Do dziś nie wiemy co symbolizował, jednak młodych dziedziców z czasem zaczęto nazywać delfinami. Hrabstwo przeszło pod władanie króla Francji Filipa VI w 1349 roku. Był jednak warunek: jego syn, książę Karol V musiał przyjąć tytuł delfina. Odtąd aż do 1830 roku (z przerwą na Rewolucję Francuską) każdy następca tronu Francji nosił przydomek: delfin.

Ciekawostki historyczne: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Średniowiecze ciekawostki
> Krótkie ciekawostki historyczne
> Pancerz Brewstera

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email