Ciekawostki o Nowym Jorku

nowy jork ciekawostki o USA Ameryka Stany Zjednoczone Amerykanie

Ta amerykańska metropolia budzi zainteresowanie na całym świecie, a u turystów wzbudza zachwyt oraz miłe wspomnienia

Czy wiesz, że…

• Nowy Jork zwany jest „Miastem, które nigdy nie śpi” (The City That Never Sleeps), albo także „Wielkim Jabłkiem” (Big Apple).

• Na wyspie Manhattan najpierw osiedlili się Holendrzy, w 1611 roku. 11 lat później założono tu osiedle Nowy Amsterdam. Gdy w 1664 roku został on zdobyty przez Anglików, ci nadali mu nową nazwę Nowy Jork.

• Nowy Jork jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc w Stanach Zjednoczonych. 11 milionów mieszkańców mieszka na powierzchni 1214 kilometrów kwadratowych, a więc 10 tys. osób mieszka na jednym kilometrze kwadratowym.

• W latach 1785–1790 Nowy Jork był stolicą Stanów Zjednoczonych.

• Gdyby nowojorskie dzielnice Brooklyn, Queens, Manhattan i Bronx były oddzielnymi miastami, byłyby na liście najludniejszych miast w Stanach Zjednoczonych.

• 35,9% mieszkańców Nowego Jorku urodziło się poza USA.

• Nowy Jork odwiedza ok. 40 milionów turystów rocznie.

• Wyspa Manhattan ma 21,6 km długości oraz 3,7 km szerokości (w najszerszym miejscu); jej powierzchnia wynosi ok. 58,8 km kwadratowych.

• Ważąca 229 ton Statua Wolności zbudowana w latach 1884-86, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 roku. Jednym z jej trzech projektantów jest Gustaw Eiffel, twórca Wieży Eiffla w Paryżu.

• Metropolia Nowego Jorku jest największym skupiskiem społeczności żydowskiej poza Izraelem.

• W Nowym Jorku jeździ około 13 tys. taksówek, z czego blisko 90% to Fordy Crown Victoria. W 2014 r. zostały zmienione na samochody Nissan NV200.

• W podziemnym skarbcu Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku przechowywanych jest 7 tys. ton czystego złota (ok. 540 tys. sztabek, o rynkowej wartości 346 miliardów dolarów). To więcej niż jest złota w słynnym Forcie Knox.

• Wyspa Ellis Island położona obok Nowego Jorku, między 1892 a 1954 r. przyjęła ok. 12 milionów emigrantów, którzy przybyli tu, aby zamieszkać w USA.

• Co roku w Nowym Jorku kręconych jest ok. ćwierć tysiąca filmów fabularnych.

• Naukowcy: spaliny, stres, zawrotne tempo życia – powodują, że skóra mieszkańców Nowego Jorku narażona jest na szybsze starzenie.

• Na nowojorskim Manhattanie trwa budowa najcieńszego wieżowca świata. 111 W. 57th St. będzie miał 433 metry wysokości oraz zaledwie 13 metrów szerokości. Dlatego taki wąski, bo musiał wcisnąć się pomiędzy istniejące już, sąsiednie budynki. (wrzesień 2018)

Central Park ciekawostki Nowy Jork

Central Park

Central Park jest zadbanym miejscem wypoczynku Nowojorczyków. Znajdują się place zabaw dla dzieci, można pograć w gry zespołowe, są rzeźby (wśród nich ustawiony w 1845 r. monument polskiego króla Władysława Jagiełły) i oczywiście alejki do spacerów oraz jazdy rowerem (ich łączna długość, to 93 kilometry).

Przy Central Park znajdują się trzy nowojorskie muzea: Guggenheim Museum, Muzeum Historii Naturalnej oraz Metropolitan Museum. Chętnie odwiedzanym fragmentem Central Parku są Strawberry Fields (Pola Truskawkowe), miejsce upamiętniające tragicznie zmarłego Johna Lennona (The Beatles), który mieszkał w pobliżu parku.

Tu więcej: > Central Park w Nowym Jorku

Muzeum Historii Naturalnej, Nowy Jork

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej (American Museum of Natural History) znajduje się na Manhattanie, obok Central Parku, przy Central Park West at 79th Street. Nawet jeśli nie widziałeś wspomnianego filmu (jego popularność sprawiła, że nakręcono też część drugą) i nie wiesz co takiego  zainteresowało widzów, że chcą odwiedzić to miejsce, warto tu przybyć. Niektórzy mieszkańcy Nowego Jorku twierdzą, że to muzeum spodoba się głównie dzieciom i młodym ludziom, ale to nieprawda. Ten, kto interesuje się przeszłością naszych przodków, interesuje go coś więcej niż życie celebrytów albo polityka, będzie zachwycony.

Tu więcej: > Muzeum Historii Naturalnej

Statua Wolności Nowy Jork USA NYC ciekawostki

Statua Wolności

W 1884 roku 350 części pomnika zapakowano do 214 skrzyń i wysłano statkiem do Ameryki. Trafiły na wyspę Bedloe’s Island (obecna nazwa: Liberty Island) i w kilka miesięcy wszystko zmontowano. Statua, która miała stanąć w setną rocznicę uchwalenia deklaracji Niepodległości, stanęła z 10-letnim opóźnieniem. 28 października 1886 roku nowojorczycy ujrzeli wreszcie 93-metrowej wysokości Statuę Wolności, będącą wówczas największą konstrukcją na świecie.

Tu więcej: > Statua Wolności

Long Island ciekawostki Nowy Jork

Long Island

Mającą powierzchnię 3567 kilometrów kwadratowych wyspę Long Island zamieszkuje 7,5 miliona osób (to jedna z kilkunastu najbardziej zaludnionych wysp na świecie). Wyspa ma podłużny kształt; jej długość wynosi 190 kilometrów, a w najszerszym miejscu ma 37 kilometrów. Jej zachodnia część znajduje się w obrębie miasta Nowy Jork; są to dzielnice: Brooklyn i Queens (które są równocześnie dwoma hrabstwami Long Island. Dwa pozostałe hrabstwa na Long Island, to: Suffolk i Nassau.

Tu więcej: > Long Island

Najmniejszy wieżowiec na Manhattanie

Na Manhattanie w Nowym Jorku od dziesięcioleci co chwilę powstają kolejne wieżowce bijące rekordy wysokości. Obecnie te coraz wyższe budynki nie wzbudzają już wielkiego zainteresowania. Dlatego Partia Dobrego Humoru postanowiła zrobić coś oryginalnego: postawić NAJMNIEJSZY wieżowiec na Manhattanie. Budynek na miarę skromnej partii powstałej nad Wisłą, której składka członkowska wynosi 3 uśmiechy dziennie.

Tu więcej: > Wesoły Wieżowiec w NYC

Żółte taksówki w Nowym Jorku

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email