Kraj wiśni i bunkrów. Ciekawostki o Albanii

Albania ciekawostki o Albanii atrakcje

Albania to piękny, choć właściwie nieznany kraj Europy. Opuszczone rajskie plaże, senne górskie doliny, historyczne miasta, które wyglądają jak skanseny. Co więcej, Albania to jeden z najtańszych krajów do podróżowania na kontynencie. Sadurski.com zaprasza do wizyty w Albanii

Zaplanuj podróż do Albanii

Chociaż w górach przez kilka miesięcy pada śnieg, temperatury w Albanii są na ogół bardzo przyjemne, rzadko spadają poniżej zera w zimie. Naszym zdaniem najlepszy czas na wizytę w Albanii to maj i wrzesień, chyba że nie boicie się upałów – wówczas można wybrać się również w lipcu i sierpniu.

Oficjalnym językiem Albanii jest albański. To jeden z najstarszych języków świata, na świecie włada nim zaledwie 6 milionów ludzi. Można wyróżnić dwa dialekty: Gheg i Tosk. Pierwszy używany jest na północy Albanii, w Kosowie i części Macedonii, a drugi na południu i w niektórych regionach Grecji. Niewielu Albańczyków zna angielski. Warto zatem nauczyć się choć kilku podstawowych słów po albańsku. Starsi mieszkańcy doskonale znają włoski, gdyż w czasach dyktatury komunistycznej Envera Hodży jedynym zagranicznym kanałem była włoska telewizja.

Ponieważ Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej, koszt roamingu jest bardzo wysoki. Niestety mieliśmy tu spory problem z Internetem. Warto kupić kartę do telefonu już na miejscu lub wykupić odpowiednią taryfę u operatora przed wyjazdem. Z własnego doświadczenia – najlepiej będzie też zainstalować usługę VPN, aby uniknąć problemów w przypadku konieczności korzystania z publicznego Wifi. Nie ma wówczas kłopotu z dostępem do zagranicznych witryn.

Albania ciekawostki o Albanii atrakcje
Ciekawostki o Albanii – kramiki z lokalnymi produktami, na wąskiej uliczce

Co zjeść w Albanii?

Trudno określić, które dania są tu najbardziej typowe. W gastronomii Albanii widoczne są wpływy kuchni tureckiej, włoskiej, starogreckiej, z dużą ilością przypraw. Najczęściej jada się jagnięcinę, jogurty. Typowy napój, to raki – alkohol przyrządzany z winogron i innych lokalnych owoców.

Znane u nas wyrażenie „po okazyjnej cenie” w Albanii znaczy „w cenie wiśni”. Wiśnia to bardzo tani owoc w kraju, głównie w regionach górskich, takich jak Berat. Byliśmy w szoku. Kilogram pysznych soczystych wiśni kosztuje niewiele więcej niż złotówkę. Dlatego też powszechne są produkty takie, jak konfitura wiśniowa czy sok wiśniowy.

Albania – kraj bunkrów

Albania ma za sobą historię pełną nieszczęść, choć mieszkańców dumą napawa fakt, że kraj wyszedł z jednej z najbardziej zamkniętych i zaciekłych dyktatur, jakich doświadczył kontynent. W czasach komunistycznych zbudowano tu ponad 750 tysięcy bunkrów. Można zobaczyć je właściwie wszędzie, chociaż obecnie często przeznaczane są do innych celów, aby zapomnieć o bolesnej przeszłości.

Albania ciekawostki o Albanii atrakcje
Takie morze i krajobrazy – tylko w Albanii

Albania, to kraj muzułmański. Ale na to nie wygląda

Według ostatniego spisu ludności 58,78% mieszkańców Albanii wyznaje islam, ale na ulicach nie widać kobiet w burkach, choć widzieliśmy po drodze kilka meczetów. Napoje alkoholowe są sprzedawane wszędzie, a atmosfera jest zupełnie inna niż w każdym innym kraju muzułmańskim, nawet tak liberalnym jak Turcja. Wydaje się, że dostępne statystyki są nieaktualne, a w efekcie wojen i problemów, przez które przeszedł kraj, Albańczycy są w większości ateistami.

Bogactwo naturalne Albanii

Albania, to kraj z ogromnym bogactwem parków przyrody i jezior. Jest tu 14 parków narodowych i 697 pomników przyrody. Na szczególną uwagę zasługuje park archeologiczny Apollonii, ufortyfikowana góra Peshtan, Park Narodowy Bredhi i Hotovës, w którym spotkań można niedźwiedzia brunatnego i wilka eurazjatyckiego, zamek Alego Paszy. Butrint – to niewielka, zachowana od czasów starożytnych osada, wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

W odległości pięciu kilometrów od miasta Divjaka znajduje się Laguna Karavasta. To szczególna atrakcja turystyczna dla miłośników ptaków wodnych. Jest tu największa w Albanii kolonia pelikanów.

Ciekawostki, atrakcje Albanii dla (c) Sadurski.com Marianna Płatek. Copywriterka, tłumaczka, podróżniczka

Zobacz też:
> Albania – kolejne ciekawostki
> Tirana
> Malta ciekawostki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email