Ciekawostki o cukiernictwie

ciekawostki o cukiernictwie cukiernictwo

Cukiernictwo – dział wytwórczości obejmujący wyrób produktów cukierniczych trwałych, pieczywa cukierniczego trwałego, oraz produktów cukierniczych nietrwałych. Przemysł cukierniczy produkuje trwałe wyroby, czyli takie, które nie ulegają istotnym zmianom chemicznym i fizycznym w okresie, co najmniej 1 miesiąca od daty wyprodukowania.

Grupy trwałych wyrobów cukierniczych

pieczywo cukiernicze trwałe, np. herbatniki, suchary, płatki, pierniki, pieczywo parzone, pieczywo piankowe, wafle, pieczywo drożdżowe;

półprodukty cukiernicze, np. kuwertura, tłuszcz kakaowy, kuch kakaowy, miazga z jąder nasion oleistych, nadzienie marcepanowe, pomada, polewa kakaowa;

czekolada

wyroby czekoladowe, np. cukierki czekoladowe o rdzeniu miękkim, cukierki czekoladowe o rdzeniu z karmelków nadziewanych, drażetki czekoladowe, wyroby wschodnie czekoladowe, herbatniki czekoladowe, pierniki czekoladowe, wafle czekoladowe;

kakao

wyroby czekoladopodobne i wyroby w polewie kakaowej, np. wyroby czekoladopodobne, pierniki w polewie kakaowej, wafle w polewie kakaowej, pieczywo piankowe w polewie kakaowej;

cukierki, np. karmelki, drażetki, pomadki (np. krówki), cukierki pudrowe prasowane;

wyroby wschodnie, np. chałwa, wyroby grylażowe, wyroby oblewane masą karmelową, nugaty, orzechy prażone;

wyroby cukiernicze trwałe pozostałe, np. wyroby żelowe, cukrowe, z mas tłustych, marcepan i pokrewne, wyroby z tłuszczu kakaowego, gumy do żucia z wyłączeniem lizaków.

Cukiernik (ciastkarz)

Osoba, która wykonuje czynności związane z wypiekiem ciast i ciastek.

Wybrane wyroby cukiernicze

Czekolada – wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego (masło kakaowe) lub innego tłuszczu roślinnego, środka słodzącego i innych dodatków, a w przypadku czekolady mlecznej także z mleka.

Cukierek (właściwie cukier kandyzowany) – wyrób cukierniczy wykonany ze stężonego roztworu cukru w wodzie, do którego dodawane są aromaty i barwniki. Słowa „cukierek” zaczęto używać w XVIII wieku.

Lizak – wyrób cukierniczy przeznaczony do lizania, najczęściej umieszczony na drewnianym lub plastikowym patyczku. Lizaki występują w wielu różnych smakach, kształtach i rozmiarach. Najczęściej występujące w Polsce lizaki mają kształt kuli. Spotyka się też lizaki o wymyślnych kształtach, np. serca. W Ameryce popularne są także lizaki w formie dwukolorowych lasek.

Guma do żucia – rodzaj słodyczy przeznaczony do żucia, a nie do łykania. Wykonywana jest z masy gumowej, cukru pudru i syropu skrobiowego, substancji aromatycznych, smakowych i barwiących. W zależności od użytej gumy, dzieli się na zwykłą i balonową.

Marcepan – słodka masa cukiernicza utworzona głównie z prażonych i zmielonych migdałów i cukru z dodatkiem olejku migdałowego. Pod wpływem ciepła (wystarczy ogrzanie w dłoni) masa staje się plastyczna, dlatego bywa używana do wyrobu ozdobnych, skomplikowanych kształtów.

Chałwa – wyrób cukierniczy z karmelu oraz miazgi nasion oleistych pochodzący z Iranu. Popularny w wielu innych rejonach świata – na Bałkanach, w krajach śródziemnomorskich i zachodniej Azji.

Krówki (ciągutki mleczne, pomadki mleczne) – rodzaj polskich słodyczy, cukierki mleczne z miękkim, ciągliwym nadzieniem. Konsystencja krówek wynika z czasu przechowywania po wyprodukowaniu. Krówka świeża jest ciągnąca w całej objętości, natomiast z upływem czasu w wyniku krystalizacji cukru zaczyna kruszeć od zewnątrz.

Drażetka – tabletka powleczona otoczką cukrową (najczęściej sacharozą). Otoczka drażetki stanowi od 30% do 80% jej masy.

Piernik – twarde ciemnobrązowe ciasto robione z mieszaniny mąki pszennej i żytniej, mleka, jajek, karmelizowanego cukru, miodu, mocno przyprawione cynamonem, imbirem, a czasem także goździkami, kardamonem, gałką muszkatołową, anyżem i lawendą. Nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny. Pierwszy cech piernikarzy (kichlarzy, od niem. Küchler) w Polsce powstał w Krakowie.

Karmelki (karmel alkaliczny) – cukier spożywczy poddany działaniu wysokiej temperatury w procesie karmelizacji, w wyniku czego uzyskuje on charakterystyczną brązową (karmelową) barwę. Po ostygnięciu przybiera szklistą postać i może być używany do dekoracji potraw.

Herbatnik – pieczony produkt konsumpcyjny, posiadający formę małych i twardych, czasami słodzonych ciasteczek na bazie mąki, tłuszczu (np. masła), cukru i środków spulchniających.

Suchary – rodzaj pieczywa wykonanego z mąki, wody i soli, czasem z dodatkiem przypraw. Dzięki temu, że są tanie i mogą być przechowywane przez długi czas, są często używane w sytuacjach, kiedy inna żywność nie jest dostępna.
Ciekawostki o cukiernictwie na podstawie Wikipedii

Zobacz też:
> Słodycze i żelki
> Ciasta na weselu
> Ciekawostki o tortach
> Ciekawostki o lodach
> Toruńskie pierniki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email