kret ciekawostki o kretach krety

32 niesamowite fakty o kretach. Musisz je poznać!

Czas czytania:5 minut/y, 39 sekund/y

Krety ciekawostki i niezwykłe fakty na temat kretów

Największy wróg właścicieli działek. Tajemniczy, żyjący pod ziemią. Fascynujące ciekawostki o kretach, które warto znać

Kret – podstawowe informacje

1) Krety żyją wyłącznie na półkuli północnej, na terenach Euroazji. Także w Ameryce Północnej.

2) Statystyczny kret europejski (Talpa europaea) waży 100 gramów, ma 15 centymetrów długości, a w paszczy aż ostre 44 zęby. W szczęce ma 3 siekacze, jeden kieł, 4 zęby przedtrzonowe i 3 trzonowce. Reszta w żuchwie.

3) Krety mają różne ubarwienie. Niektóre mają jasną sierść, inne jasnobeżową, choć krety żyjące w Polsce zwykle są czarne.

4) Kret może żyć nawet na wysokości ponad 1000 metrów n.p.m., o ile znajdzie dogodny do życia kawałek ziemi. A w ogóle uwielbia tereny trawiaste i pulchną ziemię bez dużej liczby grubych korzeni drzew, dlatego tak kocha nasze wypielęgnowane, zadbane ogródki.

5) Kret ma aksamitne, delikatne futro, którego włoski układają się w każdym kierunku. Dzięki temu pod ziemią nie stawiają żadnego oporu i nie spowalniają kopania korytarzy. To gęste futro nie przepuszcza nawet wody.

6) Ile żyje kret? Do pięciu lat. Zwykle od 3. do 4. lat.

kopiec kreta kret ciekawostki o kretach krety
Kopce kreta. Taki widok, to utrapienie właścicieli działek i ogródków

Rozmnażanie kreta

7) Kret ma tylko 2 tygodnie na znalezienie partnerki i spłodzenie potomstwa. Tyle czasu trwa okres godowy kretów.

8) Ciąża krecia trwa 35 do 41 dni. Po urodzeniu mały kret potrzebuje zaledwie dwóch miesięcy, aby stać się dorosłym osobnikiem.

Zmysły kreta

9) Czy kret ma oczy? Ludzie mówią, że kret jest ślepy. Kret wprawdzie ma oczy, ale mają one średnicę zaledwie jednego milimetra. Oko kreta nie widzi konkretnych obrazów jak my, rozróżnia jedynie natężenie światła. Można więc powiedzieć, że oczy kreta jako niepotrzebne, w drodze ewolucji prawie zanikły. Zresztą po co mu oczy, skoro w zasadzie ich nie używa? Kret kocha ciemność, nienawidzi światło dziennego.

10) Długie włosy na pyszczku i ogonie pozwalają mu lepiej wyczuwać otoczenie. To dzięki nim wyczuwa wszelkie drgania ziemi czyli wie, że w pobliżu jest bezpiecznie lub coś mu grozi.

11) Czy kret ma dobry węch? Ma wydłużony nos i bardzo wrażliwy zmysł węchu. Naukowe badania pokazały, że kret w ciągu 5 sekund lokalizuje zapach pożywienia i jeśli nie ma zagrożenia, od razu bezbłędnie zmierza w jego kierunku. Zatkanie jednej dziurki w nosie nieco przeszkadza w znalezieniu dokładnej lokalizacji. Dlatego stwierdzono, że kret ma węch stetoskopowy. Wystarczy jedno nozdrze, aby sygnał zapachowy trafił do mózgu.

12) Kret ma uszy, ale nie mają one małżowiny. Są schowane pod sierścią, więc ich nie widać.

kret łapa łapka kopiec kreta
Łapa łapka w duże pazury. Dzięki temu krety nie mają sobie równych pod ziemią

Łapy kreta

13) Jego przednie kończyny są mocno umięśnione, zakończone długimi pazurami. Kształtem przypominają szpadel łopaty. To dlatego tak szybko potrafi drążyć w ziemi swoje korytarze. W kopaniu i przemieszczaniu się pod ziemią kret nie ma sobie równych.

14) Ile placów ma kret? Ile palców znajduje się w jego przedniej łapie? Uczestnik teleturnieju Milionerzy na to pytanie odpowiedział niepoprawnie (powiedział, że 7) i stracił 125 tysięcy złotych. Ale ty już wiesz: ma 5 palców. Zresztą tyle samo palców ma w przednich i tylnych łapach.

15) Łapy kreta są tak silne, że jednorazowo może odgarnąć więcej niż 100 gram ziemi. To tyle samo (lub więcej), ile wynosi waga jego ciała.

16) W wyniku milionów lat ewolucji, układ kostny kreta nie pozwala mu na wyprostowanie łapki w nadgarstku.

Podziemne życie kreta

17) Kret lubi wilgotną i dosyć ciepłą ziemię, więc nie zamieszkuje zimnej, północnej Europy ani miejsc piaszczystych. Bo w piachu nie można wykopać dziury.

18) Całe kompleksy podziemnych korytarzy kret drąży pół metra pod ziemią. I są to korytarze tylko dla jego jednego, bo krety żyją samotnie.

jak się pobyć kreta kret ciekawostki o kretach krety
Kret uwielbia pulchną ziemię. Krety ciekawostki

19) Jeden kret w ciągu doby podczas kopania podziemnych tuneli potrafi stworzyć nawet 70 kopców. Służą one do wentylacji korytarzy, poza tym nadmiar ziemi trzeba gdzieś rozlokować.

20) Sieć korytarzy kreta może pokrywać 100 do nawet tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. W ciągu godziny potrafi wydrążyć korytarz długości 15 metrów.

21) Kret stale monitoruje swoje korytarze, Zdarza się, że znajdzie w nich jakieś zwierzątko, więc ma dodatkową porcję żywności.

22) Korytarze kreta są podzielone na dwie umowne części: mieszkalną i łowiecką.

kreta kret ciekawostki o kretach krety
Krety rzadko wychodzą ze swych korytarzy. Krety ciekawostki

Co kret je i jak poluje

23) Po co krety drążą swoje tunele? Głównie w poszukiwaniu pożywienia. A co jedzą krety? Zjadają dżdżownice i wszelkie robaki. Larwy, owady, pierścienice i drobne kręgowce.

24) Kret nie zabija upolowanej dżdżownicy od razu, bo szybko musiałby ją zjeść. Umiejętnie miażdży jej układ nerwowy, pozbawiając możliwości poruszania się. Zatem dżdżownica nadal żyje, ale już mu nie ucieknie. Przenosi ją do swojej spiżarni – magazynu i zjada ją, gdy mu nadejdzie na to ochota.

Zwyczaje kreta

25) Krety tak jak ludzie, mają 24-godzinny cykl życia. Wieczorem zasypiają, a nawet chrapią.

26) Kiedy kret wychodzi na powietrze? Po co krety wychodzą co jakiś czas na zewnątrz? Na powierzchni ziemi znajdują mech, liście i źdźbła trawy. Zabierają je pod ziemię i wyścielają miejsca, w których śpią i mieszkają.

27) Co robi kret zimą? Kret nie zapada w sen zimowy, lecz w hibernację. Gdy jest zimno, wraz z zapasami żywności przemieszcza się niżej. Drąży tunele głębiej, bo tam będzie mu cieplej. Jego zapas żywności, dzięki któremu przetrwa zimę, to nawet 300 dżdżownic.

28) Kret, który nagle znajdzie się na powierzchni ziemi, jest idealnym celem dla znajdującego się w pobliżu drapieżnika. Czasem jest pożywieniem dla bocianów, lisów i kun.

jak się pozbyć kreta kret fakty o kretach
Ma oczy, ale prawie nic nie widzi. Ciekawostki o kretach

Krety ciekawostki

29) Jak się pozbyć kreta? Jest do kupienia cała masa odstraszaczy i pułapek na kreta oraz istnieje duża liczba sposobów na pozbycie się kreta z ogródka. Wiele z nich jednak kret sprytnie omija. Na przykład cebulka specjalnej rośliny posadzonej po to, aby jej zapach odstraszał kreta, wkrótce po zasadzeniu może mieć powygryzane wszystkie korzenie.

30) Istnieje przepis na ciasto o nazwie Kopiec kreta. Oczywiście kształtem przypomina kopiec ziemi, wykopany przez kreta.

31) Jest też udrażniacz do rur o nazwie Kret. Płyn chemiczny po wlaniu do rury kanalizacyjnej, rozpuszcza niepotrzebny osad.

Kret jest pod ochroną

32) Choć nienawidzą go właściciele ogródków oraz działek i najchętniej zamordowaliby go natychmiast, kret jest w Polsce pod ochroną. Jego zabicie grozi odpowiedzialnością prawną. Gdzieś jednak napisano, że nie dotyczy to prywatnych działek, ale należałoby to sprawdzić. Dlatego aby być zgodnie z prawem (i sumieniem – bo dlaczego zabijać takie fajne zwierzątko?), kreta należy złapać, przetransportować w odległe miejsce i wypuścić wolno.

Krety ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Sen zimowy zwierząt
> Ciekawostki o ślimakach
> Motyle ciekawostki

niebieska truskawka ciekawostki niebieskie truskawki

> Nowość: niebieskie truskawki

Etiopia ciekawostki o Etiopii atrakcje zabytki co zobaczyć Poprzedni post Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Etiopii
wyspa Teneryfa ciekawostki atrakcje Wyspy Kanaryjskie Następny post Teneryfa i jej atrakcje. Wyspy Kanaryjskie