polskie wsie ciekawostki o polskich wsiach

Polskie wsie – ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 1 sekund/y

Z czego słyną najciekawsze osady w Polsce. Wsie w Polsce ciekawostki o polskich wsiach, które warto poznać

Największa, najstarsza i najbardziej znana polska wieś

1) Wieś Grójec w powiecie oświęcimskim (woj. małopolskie) nazywana jest najstarszą miejscowością w Polsce. Podczas prac archeologicznych wykopano tu przedmioty kultury łużyckiej i kultury Celtów co wskazuje na to, że 6,5 tys. lat temu, we wczesnym neolicie, była tu starożytna osada. Sołtysowi marzy się, aby w Grójcu stworzyć miejsce podobne do Biskupina, które będą odwiedzać turyści.

2) Kozy (woj. śląskie), to największa pod względem liczby ludności wieś w Polsce. Mieszka tu 13 tys. ludzi, czego Kozom może pozazdrościć wiele polskich miasteczek. Pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu osady pochodzi z 1326 roku. Ciekawostka: kiedyś wieś nazywała się Dwie Kozy, dlatego w jej herbie są właśnie dwie kozy.

> Tu więcej

3) Kilkaset podstron Wikipedii poświęcono opisom opuszczonych wsi w Polsce. Kiedyś były tu osady, a obecnie nikt w nich nie mieszka. Wiele z tych nieistniejących już wsi ma długą i ciekawą historię.

osada Biskupin ciekawostki województwo kujawsko-pomorskie ciekawostki
Fragment zrekonstruowanej osady we wsi Biskupin

4) Być może najbardziej znaną polską wsią jest Biskupin w woj. kujawsko-pomorskim. Odkryto tu pozostałości prehistorycznego grodu sprzed 2,7 tys. lat, a potem go zrekonstruowano. Dziś wieś odwiedza duża liczba turystów.

> Tu więcej

Wieś tatarska, polska wieś w Turcji, wieś-uzdrowisko

5) Jak powstała wieś Kruszyniany na Podlasiu? Król Jan III Sobieski podarował ziemie Tatarom, którzy założyli tu osadę. W Kruszynianach stoi drewniany meczet z końca XVIII wieku. Jest też mizar czyli cmentarz muzułmański, a najstarsze nagrobki które tu są, powstały w końcu XVIII wieku. Dodajmy, że w Kruszynianach jest również cerkiew i prawosławny cmentarz.

ciekawostki o polskich wsiach meczet Kruszyniany
Ciekawostki o polskich wsiach: meczet we wsi Kruszyniany. Foto: Pacyfa / cc by-sa 3.0

6) Polonezkoy (Adampol) – tak nazywa się jedna z wsi w Turcji, pod Stambułem, którą nieprzypadkowo okrzyknięto polską wsią. Jest tu pomnik Mickiewicza, sklep Polonez, a wójt ma typowo polskie nazwisko. Wieś założyli Polacy w 1842 r., dzięki funduszom Adama Czartoryskiego. Byli to uchodźcy po powstaniu listopadowym (1831), potem Wiosny Ludów (1848) i wojny krymskiej (1853). W Polonezkoy mieszka ok. 800 ludzi.

wieś Międzygórze sanatorium Gigant
Wieś Międzygórze, sanatorium Gigant. Foto: Jacek Halicki / cc by-sa 4.0

7) We wsi Międzygórze (woj. dolnośląskie, ponad 500 mieszkańców) w XVII wieku działały kopalnie rudy żelaza. W XIX w. właścicielka osady Marianna Orońska stworzyła tu uzdrowisko; zbudowano wtedy pensjonaty i sanatoria. Wśród najpiękniejszych budynków Międzygórza jest sanatorium Gigant z 1882 r., także pensjonaty Alpejski Dwór i Krokus, z początku XX wieku.

wieś Gorzędziej pomorskie kościół św. Wojciecha
Kościół św. Wojciecha we wsi Gorzędziej, woj. pomorskie. Forto: Polimerek / cc by-sa 3.0

Polskie wsie z historią

8) Ponad 500 mieszkańców liczy wieś Gorzędziej w woj. pomorskim, w powiecie tczewskim. Już w IX wieku zbudowano tu gród obronny. Obecna wieś przez 25 lat (na przełomie XIII i XIV wieku) była miastem (prawa miejskie uzyskała w 1287 roku). Potem miasto kupili Krzyżacy, po czym odebrali mu prawa miejskie. Podobno dlatego, gdyż w 997 r. zatrzymał się tu św. Wojciech, jeden z patronów Polski.

9) Wieś Ruszcza powstała ok. X wieku, a w dokumentach występuje od 1222 roku. W 1951 r. stała się częścią Krakowa. Powstały tu budynki, wzniesione na potrzeby Huty im. Lenina.

10) Zamek Bierzgłowski, to nazwa wsi pod Toruniem, w której w latach 1270-1305 Krzyżacy zbudowali jeden ze swoich pierwszych zamków. Obiekt ma ciekawą historię, był wielokrotnie burzony i odbudowywany. W 1860 r. zyskał wygląd neogotycki, lecz główne elementy pierwotnego zamku zostały zachowane do dziś. W południowym murze zamku jest portal z ceramicznym tympanonem z ok. 1300 roku, przedstawiający jeźdźca na koniu. To cenny zabytek średniowiecznej ceramiki.

> Tu więcej

Krzyżacy Zamek Bierzgłowski ciekawostki polskie wsie
Wieś Zamek Bierzgłowski, zamek krzyżacki. Foto: Aneta Pawska / cc by-sa 4.0

11) Około 1-tysięczna wieś Muchacz (woj. małopolskie) była osadą jeszcze w czasach przedchrześcijańskich. W mieszkali w niej wtedy Wiślanie. Niewykluczone, że pogańską świątynię Wiślan zamieniono na kościół chrześcijański.

Sielskie, kolorowe wsie w Polsce

12) Zalipie (woj. podkarpackie) w którym mieszka ok. 750 osób, słynie z pięknie malowanych chat. Na drewnianych elementach bielonych wapnem malowane są kompozycje kwiatowe. Ta tradycja ma ponad 100 lat. Malowane są domy mieszkalne, budynki gospodarcze, studnie, nawet psie budy. Wzory malowane są też na tkaninach – ubraniach i serwetkach. Aby podtrzymać tradycję, organizowany jest doroczny konkurs “Malowana Chata”.

ciekawostki o polskich wsiach Zalipie polskie wsi ciekawostki
Ciekawostki o polskich wsiach: kwiatowe wzory w Zalipiu

13) Wieś Klon na Mazurach (pół tysiąca mieszkańców) założono w 1654 roku. Co jest w niej wyjątkowego? Jest tu zespół drewnianej zabudowy, złożony z 40 chałup, zbudowanych pod koniec XIX wieku.

14) Wieś Lipce Reymontowskie w woj. łódzkim swą nazwę zawdzięczają temu, że w latach 1888-1893 mieszkał tu Władysław Reymont – pisarz, późniejszy laureat Nagrody Nobla z 1924 roku. Akcję powieści Chłopi umieścił w Lipcach, bo tak wtedy nazywała się ta wieś, więc Lipce tym samym trafiły do literatury.

Wsie w Polsce ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Cebularz lubelski – ciekawostki
> Ciekawostki o kiszonej kapuście

ranking kredytów firmowych kredyty Poprzedni post Ranking kredytów firmowych – jakie warunki finansowania uwzględnia?
kościół Jedlnia-Letnisko ciekawostki zabytki atrakcje Następny post Jedlnia-Letnisko – ciekawostki o mieście