Bali Indonezja ciekawostki turystyczne

Ciekawostki turystyczne: Bali, Macedonia, Filipiny, Paryż

Czas czytania:2 minut/y, 40 sekund/y

Macedonia zmieniła nazwę

Gdy w 1991 r. po wojnie na Bałkanach Macedonia ogłosiła niepodległość, zaprotestowała Grecja. Nazwa Macedonia odwoływała się przecież do dziedzictwa starożytnych Macedończyków

Brak reakcji Grecji mógłby oznaczać, że być może w przyszłości Macedonia będzie chciała wystąpić do Grecji z roszczeniami terytorialnymi w stosunku do greckiej prowincji Macedonia. Spór dyplomatyczny o nazwę oznaczał, ze Grecja będzie blokować przyłączenie Macedonii do Unii Europejskiej i paktu NATO.

W czerwcu 2018 r. doszło do porozumienia Aten i Skopje. We wrześniu Macedończycy decydowali w krajowym referendum o zmianie nazwy swego kraju na Macedonię Północną. Z powodu małej frekwencji, parlament Macedonii przeprowadził zmiany prawne, a na końcu, 25 stycznia 2019 r. parlament grecki zatwierdził porozumienie między oboma krajami.

To zakończyło dyplomatyczny spór, dzięki czemu już 6 lutego ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu.

Jedziesz na Bali? Zapłacisz podatek

10 USD (ok. 38 zł) zapłacą wkrótce wszyscy obcokrajowcy, którzy będą odwiedzać wyspę Bali. Władze mówią o ochronie środowiska naturalnego

5,7 mln zagranicznych turystów w 2017 r., trochę więcej w 2018 r. – takimi wynikami może się pochwalić wyspa Bali, jedna z wysp Indonezji.

Duża liczba turystów, to nie tylko wysokie przychody z turystyki, ale także większa produkcja śmieci. Coraz więcej odpadów (średnio 4 tony dziennie) zanieczyszcza plaże Bali, a czego tylko część wyrzucana jest do śmietników. Nie wystarczyły ograniczenia w pakowaniu sprzedawanych towarów do toreb foliowych i sprzedaży towarów, których opakowania często wyrzucane są po zużyciu. Dlatego zdecydowano się na wprowadzenie podatku.

Uzyskane pieniądze z podatku turystycznego mają sfinansować ochronę środowiska i kulturę wyspy Bali. Gubernator wyspy wyraził nadzieję, ze podatek nie zniechęci zagranicznych turystów do odwiedzin. Jeszcze nie wiadomo kiedy konkretnie zostanie wprowadzony podatek. I czy kwota będzie doliczana do biletów lotniczych, czy pobierana na lotnisku.

Na wyspie Bali mieszka 3 mln osób. Jej główne miasta, to Denpasar, Singaraja i Kuta.

Paryż wyludnia się

12 tysięcy – o tyle osób rocznie zmniejsza się liczba mieszkańców stolicy Francji, Paryża. Ta tendencja występuje do pięciu lat ma potrwać co najmniej do 2025 roku

Wśród powodów tego zjawiska są m.in. coraz wyższe ceny mieszkań w Paryżu. W porównaniu z rokiem 2006, kiedy cena metra kwadratowego kosztowała tu ponad 5,5 tys. euro, obecnie jest to niemal 10 tys. euro. Zamiast niedużego mieszkania za podobną kwotę wolą kupić domek pod miastem i wyprowadzić się z Paryża.

Mieszkańcy Paryża mają też mniej dzieci niż w innych regionach Francji. Na pierwsze dziecko decydują się, mając średnio 33 lata.

Stolica Francji (wciąż chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata, której infrastrukturę przystosowano właśnie do nich) staje się wielkim muzeum, w którym mieszkańcy czują się coraz gorzej.

Filipiny zmienią nazwę?

Niewykluczone, że wkrótce trzeba będzie uaktualniać wszystkie mapy świata. Dlatego, bo nie będzie już Filipin, ale Maharlika

Ten pomysł rozważa akltualny prezydent Filipin, Rodrigo Duterte. Obecna nazwa Filipiny pochodzi z czasów kolonialnych. Państwo otrzymało nazwę na cześć króla Hiszpanii, Filipa II Habsburga (1527-1598). Nowa nazwa Maharlika oznacza w języku malajskim szlachtę.

Zmiana nazwy państwa oznacza ogromne, długotrwałe i kosztowne komplikacje. Począwszy od zmiany konstytucji kraju. Wkrótce okaże się, czy zapadnie pozytywna decyzja i znikną z map świata Filipiny.

Ciekawostki turystyczne: SuperPolonia.info + Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Wyspie Wielkanocnej
> Singapur
> Ciekawostki o Kolumbii

cytryna ciekawostki o cytrynie Poprzedni post Lecznicze właściwości cytryny
świątynia Bongeunsa temple budda Gangnam Seul Korea Południowa ciekawostki buddyzm Następny post Ciekawostki o Seulu