Cmentarze dla zwierząt w Polsce i na świecie

cmentarze dla zwierząt ciekawostki cmentarz

Gdy opuszcza cię przyjaciel, bo tak wiele osób traktuje zwierzęta domowe, z którymi żyło się przez wiele lat, nie potrafisz szybko o nim zapomnieć. Miejscem, gdzie można uczcić jego pamięć, jest cmentarz dla zwierząt

Cmentarz dla zwierząt, to miejsce przeznaczone do pochówku zwierząt domowych. W przypadku większych zwierząt mówi się o grzebowisku.

Praktyka chowania zwierząt stosowana jest już od wieków i znana była w różnych kulturach. W starożytnym Egipcie do grobowców składne były zmumifikowane ciała różnych zwierząt, jednak nie było to praktykowane w celach ich upamiętnienia. Były one zazwyczaj ofiarami dla konkretnych bóstw.

Cmentarze dla zwierząt na świecie

Najstarszym, oficjalnie otwartym cmentarzem dla zwierząt jest ten znajdujący się w Londynie, położony na terenie Hyde Parku. Został otworzony w 1881 roku.

Jednym z bardziej znanych takich obiektów na świecie jest miejsce spoczynku psa Barry’ego (legendarnego bernardyna ratownika, którego wizerunek z beczułką na szyi możemy oglądać na pocztówkach). Ten cmentarz we Francji powstał w 1899 roku. Istnieje do dziś i jest jednym z największych miejsc tego typu.

Najwięcej cmentarzy dla zwierząt znajduje się w Kanadzie oraz w Stanach Zjednoczonych, a zwyczaj chowania swoich pupili rozprzestrzenił się już na cały świat i jest coraz popularniejszy.

cmentarze dla zwierząt ciekawostki cmentarz
Cmentarz dla zwierząt w San Francisco, foto: Dave Parker / cc by-sa 2.0

Cmentarze dla zwierząt w Polsce

W Polsce pierwszym obiektem tego typu był cmentarz znajdujący się w miejscowości Konik Nowy, niedaleko Warszawy, o nazwie „Psi los”. Powstał w 1991 roku. W tamtym okresie nie było jeszcze zwyczaju chowania swoich zwierząt. Choć uznawany był za kolejną fanaberię bogatych ludzi, istnieje do dziś. Aktualnie jest na nim pochowanych około 2 tys. zwierząt domowych. A poza tym coraz więcej miast ma wydzielone miejsce, przeznaczone na cmentarz dla zwierząt. Wrocław, Radom, Lublin, Rybnik, Olsztyn, Kraków, Poznań, Łódź, Toruń, Elbląg, Ropczyce. Chyba łatwiej byłoby wymienić nazwy miast, które takiego cmentarzyska jeszcze nie mają.

W Polsce zwyczaj się przyjął również ze względu na niejasne przepisy prawne. Pochowanie pupila w przydomowym ogródku lub lesie jest niezgodne z prawem i podlega karze grzywny. Ciało zwierzęcia domowego traktowane jest jak odpad medyczny i powinno być poddane utylizacji. Zajmują się tym głównie spalarnie śmieci. Dla większości właścicieli takie postępowanie z przyjacielem było nie do pomyślenia, dlatego alternatywą są cmentarze dla zwierząt.

Cmentarze dla zwierząt – cennik

Wiele osób poszukuje w Internecie miejsc, w których można pogrzebać swego zdechłego przyjaciela. Szukane są nie tylko najbliższe cmentarze dla zwierząt, ale też wyszukiwane są cenniki. Bo to normalna działalność gospodarcza, usługa wiążąca się z kosztami i musi kosztować.

Koszt kremacji zwierzęcia zależny jest m.in. od jego wagi i są to kwoty rzędu kilkuset złotych. W przypadku zwierząt kilkudziesięciokilogramowych jest najdrożej. Kwota kremacji jest też zależna od tego czy jest ona indywidualna, dla jednego konkretnego zwierzęcia, czy zbiorowa kremacja kilku zwierząt. Oddzielne koszta, to pochówek w ziemi, tablica nagrobna (niektóre przypominają groby ludzi), grawerowanie na niej liter, transport i inne.

Za kilka tysięcy złotych można na przykład z prochów lub sierści zwierzęcia zrobić „diament”, który potem można nosić ze sobą. To jak widać dla osób bogatych, które traktowały swego pupila niczym stratę kogoś z najbliższej rodziny.

Urny na prochy dla skremowanych zwierząt, można powiedzieć, są ckliwe i urocze. Najczęściej mają czarny kolor, mogą mieć kształt przypominający kota, mieć ślady łapek na urnie, itp. Wszystko po to, aby osobom roztrzęsionym ze śmierci zwierzęcego pupila, dać nieco ukojenia.

Cmentarze dla zwierząt ciekawostki: Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o cmentarzach
> Największy cmentarz w Polsce
> Cmentarz Arlington, USA

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email