Dariusz Pietrzak karykaturzysta, rysunek satyryczny

rysunek satyryczny karykatura

Rysunek o australijskich policjantach

Na rysunku satyrycznym opublikowanym w Indiach, autor porównał australijską policję do Ku Klux Klanu

Indyjska gazeta gazeta „Mail Today” w styczniu 2010 r. opublikowała rysunek satyryczny. Jest na nim australijski policjant, w kapturze rasistowskiej organizacji Ku Klux Klan, mówiący: „Jeszcze nie jesteśmy pewni co do natury przestępstwa”. Rysunek podgrzał atmosferę, związaną z atakami na Hindusów w Australii.

Kilka tygodni temu w Australii zmarł 21-letni student, obywatel z Indii, w wyniku pchnięcia nożem. Był to kolejny z serii ataków na indyjskich studentów w Australii. Policja Melbourne i władze Australii prowadzą dochodzenie w tej sprawie, jednak uważają, że te ataki nie mają podłoża rasistowskiego. Tymczasem indyjskie media komentujące te wydarzenia są innego zdania i oskarżają policję australijską o brak działań na rzecz ochrony studentów z zagranicy.

– Postrzegamy policję Melbourne jako organizację rasistowską, gdyż nie działa dość szybko ani nie traktuje z należytą powagą zgłoszeń dotyczących ataków na indyjskich studentów – napisał w oświadczeniu Bharat Bhushan, redaktor „Mail Today” – gazety, która opublikowała kontrowersyjny rysunek satyryczny.
2010-02-04

Dariusz Pietrzak w Poznaniu

1 marca 2010 r. w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami” w Poznaniu zostanie otwarta wystawa rysunków satyrycznych Dariusza Pietrzaka

„Dr House zaraz przyjdzie” – to tytuł wystawy rysunku satyrycznego i karykatur stworzonych przez Dariusza Pietrzaka. Wernisaż z udziałem autora odbędzie się 1 marca 2010 r. o godz. 19:00, w galerii Pod Lipami Osiedlowego Domu Kultury (Osiedle Pod Lipami 108). Podczas wernisażu będzie okazja wykonania i otrzymania własnej karykatury. Wystawę można będzie oglądać do końca marca.

•  •  •
Dariusz Pietrzak – ur. 1965 roku (w Słupsku), absolwent filologii polskiej (Uniwersytet Łódzki) utrzymuje się z rysowania, trochę pisuje o kulturze (głównie o wydarzeniach dotyczących malarstwa, grafiki, rysunku satyrycznego i komiksu jako korespondent tygodnika „The Warsaw Voice”). Debiut prasowy ogólnopolski: „Karuzela”. Rysuje lub rysował dla „Giełdy Samochodowej”, „The Warsaw Voice”, „Tele Tygodnia”, miesięcznika „Cinema”, „Twojego Dobrego Humoru” (i innych wydawnictw Superpressu), „Głosu Koszalińskiego”, „Pulsu Farmacji”, „Przeglądu”, „Kuriera Słupskiego”, „Magazynu Nowoczesnego”, „Życia” i innych, współpracował z „Rzeczpospolitą” i tygodnikiem „Wprost”. Nagrody: w konkursie „Bankowość i finanse – doświadczenia Europy Centralnej (Warszawa 1994), wyróżnienie w konkursie „Koguci Pazur” (Oława 2003), „Jaka będę” (Barciany 2003), wyróżnienie w konkursie „Gazu, gazu – zdrowo i wesoło” (Jarosław 2010) Udział w wystawach krajowych i międzynarodowych: Francja, Włochy, USA, Turcja, Belgia, Hiszpania, Portugalia i in.
2010-02-24

Kuczyński drugi w Knokke-Heist

Paweł Kuczyński zdobył drugą nagrodę w 49. Knokke-Heist International Cartoonfestival 2010, konkursie rysunku satyrycznego organizowanym w Belgii

Ludo Goderis z Belgii zdobył Golden Hat (Złoty Kapelusz), Paweł Kuczyński z Polski Silver Hat (Srebrny Kapelusz), a Constantin Sunnerberg z Belgii jest laureatem trzeciej nagrody czyli Bronze Hat (Brązowego Kapelusza). To trójka głównych laureatów 49. edycji międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego organizowanego w belgijskim mieście Knokke-Heist.

Paweł Kuczyński (ur. 1976 r.) to jeden z najczęściej nagradzanych w ostatnich latach polskich rysowników, a konkurs w Knokke-Heist jest jednym z najpopularniejszych tego typu konkursów na świecie. Portal Sadurski.com życzy laureatowi kolejnych nagród!
2010-02-23

Fax for peace

Polscy plastycy w międzynarodowym konkursie „Fax for peace – Fax for tolerance”

„Fax for peace – Fax for tolerance” – to organizowany we Włoszech światowy konkurs plastyczny o pokoju i tolerancji, kierowany do artystów profesjonalnych oraz dla uczniów i studentów szkół artystycznych. Niedawno dotarł do Polski katalog 13 edycji konkursu. Z katalogu dowiadujemy się, że w konkursie wzięli udział polscy rysownicy: Andrzej Terlecki, Henryk Cebula, Michał Graczyk, Halina Kuźnicka, Sławomir Łuczyński, Stanisław Kościesza i Zbigniew Niewęgłowski. W dziale „uczniowie i studenci” zamieszczono rysunki młodych plastyków: Dagny Jakubiec, Iwony Jędrzejczyk i Bartosza Cebuli.
2010-02-12

Katalog Dicaco 2009

W katalogu 18-ej edycji międzynarodowego konkursu Dicaco, organizowanego w Korei Południowej, są także rysunki Polaków

„Obyczaje i nawyki” były tematem 18. edycji konkursu Dicaco 2009. Właśnie z Korei Południowej do uczestników konkursu (rysownicy z 68. krajów świata) dotarły pocztą katalogi wystawy pokonkursowej. W tym katalogu formatu A4, liczącym 96 stron, znalazły się także prace twórców z Polski, Są to: Ireneusz Parzyszek, Adam Koguciuk, Zbigniew Kołaczek, Maciej Trzepałka, Henryk Cebula, Mirosław Krzyśków, Wojciech Gdowski, Joanna Wasiak Bassa, Stanisław Kościesza.
2010-02-10

Ewolucja i kreacjonizm

W katalogu wystawy rysunku satyrycznego „Evolucio o creacionismet” znalazły się prace rysowników z Polski

Rok 2009 był rokiem Darwina. Z tej okazji organizacja FECO Hiszpania zorganizowała międzynarodową wystawę rysunku satyrycznego „Evolucio o creacionismet”. Jej plonem jest także 120-stronicowy album III MOSTRA D’HUMOR GRAFIC, o wymiarach 24×24 cm. Znalazły się w nim rysunki polskich rysowników: Daniela Strzelczyka, Małgorzaty Tabaki, Anny Sokolskiej, Henryka Cebuli, Ireneusza Parzyszka, Jerzego Stępniaka, Tadeusza Krotosa i Włodka Wasilewskiego. Na wystawie zaprezentowano 460 rysunków 223 autorów z 44 krajów świata.
2010-02-03

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email