Ciekawostki o Darłowie

latarnia morska Darłowo ciekawostki atrakcje zabytki

Miasto Darłowo nad Bałtykiem. Najważniejsze informacje i ciekawostki o Darłowie. Historia, zabytki, co zobaczyć

Darłowo – informacje

1) Darłowo to miasto leżące nad brzegiem Morza Bałtyckiego, w województwie zachodniopomorskim. Mieszka tu ok. 14 tys. ludzi. Prawa miejskie uzyskało w 1271 roku.

2) Darłowo podzielone jest na dwie części: Racisław oraz Darłówko (tu rzeka Wieprza wpada do Bałtyku i są m.in.: port morski, latarnia morska oraz jednostka wojskowa 44 Bazy Lotnictwa Morskiego).

Z historii Darłowa

3) Obecna nazwa Darłowo ma krótką historię i została wprowadzona w 1946 roku. Przed II wojną światową był tu Dyrłów, a na mapie wojskowej Dzierzłów. Jeszcze na wojnie używano nazw: Darłów, Derłowo i Derłów.

Zamek Książąt Pomorskich Darłowo ciekawostki atrakcje zabytki
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie pamięta czasy średniowiecza

4) W XI wieku był tu gród o nazwie Dirlov lub Dirlovo. Jego mieszkańcy zajmowali się żeglarstwem, połowami i konserwowaniem ryb i tkactwem.

5) Od 1569 do 1625 Darłowo było stolicą niewielkiego terytorialnie księstwa darłowskiego.

6) Pierwszym powojennym burmistrzem Darłowa był Stanisław Dulewicz (1893-1963). Obecnie jego figura – pomnik stoi na ulicy Powstańców Warszawskich, niedaleko rynku.

Wysoka Brama Darłowo ciekawostki atrakcje zabytki
Wysoka Brama, jeden z zabytków Darłowa

Atrakcje i zabytki Darłowa

7) W Darłowie przy ul. Zamkowej 4 znajduje się Zamek Książąt Pomorskich. Jego budowę zaczęto w 1354 roku, potem był przebudowywany. W latach 1807-1808 na zamku znajdował się szpital dla żołnierzy wojsk napoleońskich. Mimo II wojny światowej, zamek nie został zniszczony. W II połowie XX wieku przeszedł remont kapitalny. Od 1988 r. mieści się tu muzeum (mieściło się tu już po wojnie).

kościół Mariacki Darłowo ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Mariacki w Darłowie

8) Obecny Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie zaczęto budować w 1321 roku, a w 1394 r. wzniesiono kościelną wieżę. Potem kościół należał do protestantów. W 1679 r. wnętrze oraz wieżą spłonęły w pożarze. W 1897 roku przed chórem i bocznymi nawami dobudowano drewniane balkony, charakterystyczne dla świątyń protestanckich. W II połowie XX wieku usunięto balkony i przywrócono świątyni gotycki charakter.

9) Latarnia Morska Darłowo  (patrz foto na samej górze) ma 21 metrów wysokości i stoi przy ul. Wschodniej 14. Została zbudowana w XIX wieku (wtedy była niższa). Obecny stan latarnia uzyskała po remoncie w 1927 roku. Budynek można zwiedzać za opłatą, a z góry podziwiać okoliczną panoramę.

rozsuwany most Darłowo ciekawostki atrakcje zabytki
Rozsuwany most dzieli deptak handlowy w Darłówku

10) W dzielnicy Darłówko jest rozsuwany most im. Kapitana Witolda Huberta. To jedyne takiego rodzaju urządzenie na polskim wybrzeżu. Most jest dostępny dla pieszych i rowerów.

ratusz rynek fontanna rybaka Darłowo ciekawostki atrakcje zabytki
Fontanna rybaka i ratusz w Darłowie

11) Stojący na rynku ratusz w Darłowie początkowo był halą targową. W 1725 r. w istniejącego budynku dobudowano jedną kondygnację i uzyskał wygląd barokowy. Przed ratuszem znajduje się fontanna z 1919 roku.

12) Fontanna – pomnik rybaka w Darłowie została wybudowana w 1919 r. według projektu niemieckiego artysty Wilhelma Grossa. Znajduje się na placu Tadeusza Kościuszki 10.

plaża w Darłowie Morze Bałtyckie Darłowo ciekawostki atrakcje
Plaża i deptak w Darłówku, dzielnicy Darłowa, niedaleko latarni morskiej

13) Plaża w Darłowie ma ok. 20 km szerokości i jest przecięta przez rzekę Wieprzę wpływającą do Bałtyku.

14) Z Darłowa kursują statki wycieczkowe na duńską wyspę Bornholm.

Ciekawostki o Darłowie i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ustka
> Świnoujście
> Puck

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email