Dentofobia czyli lęk przed dentystą

dentofobia dentysta stomatolog zęby

Złe doświadczenia z przeszłości, to główna przyczyna dentofobii u Polaków. Przez to odwiedzamy dentystę raz na rok, a nawet rzadziej. Ból brzucha i głowy, bezsenność to tylko niektóre objawy towarzyszące wizycie u stomatologa. Zjawisko powszechne i trudne do opanowania zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy – jest znane dla ponad 90% Polaków

Nie lubimy wizyt u dentysty

Jest kilka powodów, dla których Polacy boją się dentysty. Do głównych jej przyczyn zaliczane są złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia (57,4%) oraz lęk wywołany odgłosami wiertła lub innej aparatury wykorzystywanej podczas leczenia (11,8%).

Dla pacjentów skomplikowany jest również stosunek do osoby stomatologa. Jest to lekarz pozbawiony empatii, niemiły i niewzbudzający zaufania (11%). Dyskomfortowa jest również forma i brak wpływu na sam przebieg leczenia dający poczucie bezsilności (6,4%). Niektórzy Polacy wstydzą się również stanu swoich zębów (6,2%) i dlatego nie odwiedzają dentysty.

Dentofobia potwierdzona

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl, dentofobia jest powszechnym problemem występującym u pacjentów. Jak się okazuje, samo przekroczenie progu gabinetu dentystycznego jest już stresujące (21,2%).

Podczas leczenia Polacy najczęściej boją się samego bólu (28,2%), momentu podawania znieczulenia lub jego braku (10,8%). Strach budzą zwłaszcza nieprzyjemne odgłosy stomatologicznej aparatury jak na przykład wierteł (10,8%). Do przyjemnych również nie należy ekstrakcja zęba (8,4%) czy leczenie kanałowe zęba (5,8%). Są jednak i tacy dla których wizyta w gabinecie stomatologicznym nie stanowi problemu jak deklaruje 12,8% osób.

Strach przed dentystą powoduje, że przeciętnie odwiedzamy stomatologa raz na rok (32%), a nawet raz na dwa lata (17%). Są nawet osoby, które kontrolują stan swoich zębów bardzo rzadko – ostatni raz u stomatologa były ponad 3 lata temu (27%). Kontrolna wizyta rekomendowana jest raz na 6 miesięcy. Do zaleceń stosuje się jedynie 24% ankietowanych.

Do dentysty dopiero jak boli

Polacy wciąż częściej przychodzą do dentysty już z poważnymi problemami niż na okresowe wizyty kontrolne. Do dentysty chodzimy zazwyczaj, gdy boli. Przyczyną są przeważnie złe doświadczenia z dzieciństwa i ciągle panujące stereotypy, według których wizyta u stomatologa wiąże się z bólem. Mamy również skojarzenia, że sam gabinet odstrasza.

– To wszystko jednak nie jest już prawdą. Obecnie nowoczesne metody i zaawansowany technologicznie sprzęt, umożliwiają przeprowadzenie bezbolesnego, w pełni komfortowego leczenia, a gabinety i szereg udogodnień sprawiają, że wizyta u dentysty nie jest już traumatycznym przeżyciem – mówi lek. Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl

Przed wizytą boli… brzuch

Najczęstszymi objawami somatycznymi związanymi ze strachem przed pójściem do dentysty jest ból brzucha i głowy (30,4%), brak apetytu (11,6%), bezsenność (9,2%) i nudności (8,8%). Jak określa większość respondentów poziom strachu jest raczej wysoki. 18,6% odczuwa bardzo wysoki poziom lęku, a dla 11,6% osób to nawet lęk paniczny. Na szczęście są też osoby dla których odczuwalny strach jest umiarkowany (24,6%), a nawet nie odczuwają lęku – 13,4%.

Ponad połowa respondentów, uważa że pokonać strach pomaga znalezienie dobrego stomatologa, który potraktuje obawy pacjenta poważnie i zaplanuje odpowiednie etapy leczenia. Warto również poinformować lekarza szczerze o swoim problemie dentofobii i porozmawiać o możliwych sposobach znieczuleń – tak rekomenduje 22,2% osób. Zdaniem ankietowanych warto również odbyć wizytę w przyjaznym nowoczesnym, relaksującym gabinecie (14,2%) lub poprosić o towarzyszenie w udaniu się do specjalisty kogoś z rodziny lub przyjaciela (7,6%).

Jak pokazują wyniki badania, kluczowe w pokonaniu strachu przed wizyta u dentysty jest dla pacjenta zbudowanie przez lekarza dobrej z nim relacji – tak uważa, aż 90,6% osób. Według respondentów lekarz powinien przygotować pacjenta do leczenia stomatologicznego i wytłumaczyć jak ono będzie wyglądało, pozwala to znacznie obniżyć strach przed leczeniem – jak deklaruje aż 90,6% ankietowanych. Ponad połowa osób biorących udział w badaniu (65,8%), jest nawet skłonna skorzystać z nowoczesnych metod leczenia, aby odczuć wyższy komfort i ograniczyć stres do minimum.

Dostarczył: InfoWire

Polacy i dentyści

* 81 procent Polaków nie lubi chodzić do dentysty.
* 800 tysięcy Polaków nie ma szczoteczki do zębów.
* 10 procent Polaków i 3 procenty Polek nigdy nie było w gabinecie stomatologicznym.
* W Polsce jest ponad 36 tysięcy stomatologów.

Zobacz też: 
> Oczy, wzrok ciekawostki
> Oddychanie, jama nosowa
> Paznokcie ciekawostki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email