Waluta Hongkongu – ciekawostki

dolar hongkoński waluta Hong Kong hdk banknoty

Walutą obowiązującą w Hongkongu jest dolar hongkoński – HKD. Obecnie jest on wart poniżej 0,50 PLN

Jeśli planujesz wyjazd do Hongkongu i wymienisz w kantorze walut w Polsce złotówki na dolary hongkońskie, możesz być zdziwiony. W przeciwieństwie do banknotów polskich, gdzie banknot 50-złotowy czy 100-złotowy zawsze wyglądają tak samo, tu jest inaczej. Przeglądam banknoty i ze zdziwieniem stwierdzam, ze np. 100-dolarówki (każda w odcieniu czerwieni) dostałem cztery i każdy ma… inny wzór (patrz foto na górze). Różnią się awers oraz rewers każdej z otrzymanych 100-dolarówek.

Dolar hongkoński – ciekawostki

Szybkie oględziny wykazują, że każdy z nich ma że znak wodny, wypukły druk niektórych fragmentów i nitkę zabezpieczającą. Czytam napisy: One hundred Hong Kong Dollars – na każdym to samo. Zaraz potem okazuje się, że banknoty wyemitowały… różne banki, w różnych latach. Czyli inaczej niż u nas, gdzie emitent banknotów jest jeden: Narodowy Bank Polski.

banknoty Hong Kong, Hong Kong waluta, dolar hongkoński, dolar hongkoński kurs,

Inny wygląd, ale ta sama wartość. Dolar hongkoński, awers 50-dolarówek

• Banknot z większym lwem na awersie i mostem na rewersie z 1 stycznia 2009 r. wyemitował The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited.
• Banknot z lwem na awersie i orkiestrą dętą na rewersie z dnia 1 stycznia 2014 r. także wyemitował The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited.
• Banknot z wieżowcem na awersie i innym wzorem mostu na rewersie z 1 stycznia 2008 r. wyemitował Bank of China.
• Banknot z jakimś stworem na awersie i czymś co przypomina labirynt na rewersie, został wyemitowany przez Standard Chartered Bank.

Cztery banknoty 100-dolarowe, każdy z innego roku i trzy banki. Podobnie jest z 50-dolarówkami, choć każda z nich jest już w głównie zielonych barwach.

Dolary hongkońskie w portfelu

Najczęstszymi gośćmi w portfelach osób mieszkających w Hongkongu oraz turystów (chyba, że ktoś używa wyłącznie kart kredytowych), są banknoty o nominale 10, 20, 50 i 100 dolarów. Rzadziej można spotkać banknoty 500-dolarowe, jeszcze rzadziej 1000-dolarowe. Tych ostatnich lepiej unikać. Nie tylko dlatego, ze duży nominał może być kłopotliwy w sklepie, ale też dlatego, bo duże nominały to na całym świecie łakomy kąsek dla tych, którzy lubią podrabiać banknoty.

Dodajmy przy okazji, że hongkońskie pięćsetki mają odcień brązów, 10-tki mają odcień fioletowo-niebieski, a 20-tki ciemnoniebieski.

Tekst uzupełniamy informacjami o monetach w Hong Kongu. Są tu monety o nominałach: 10 centów, 20 centów, 50 centów, $1, $2, $5 oraz $10. 1 dolar hongkoński, to (tu nie ma niespodzianek) 100 centów.

Tekst i skany: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> 10 miejsc, które musisz zobaczyć w Hongkongu
> Monety, banknoty ciekawostki
> Peso – waluta Kuby i jej zawiłości
> Historia polskiej waluty po 1918 r.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email