drukarki druk3d druk przestrzenny

Zastosowanie druku przestrzennego w przemyśle i biznesie

Czas czytania:2 minut/y, 42 sekund/y

Druk przestrzenny – drukarki 3D

Trwa rewolucja druku 3D. Coraz więcej osób wchodzi w posiadanie drukarek będących przełomem technologicznym. Za pomocą profesjonalnych urządzeń można dziś stworzyć praktycznie wszystko, co nie zmienia faktu, że wysokiej klasy specjaliści wciąż pracują w pocie czoła nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Skutkiem tego jest sprzedaż drukarek budżetowych – ich ceny zaczynają się już od 2.000 zł, co sprawia, że na to urządzenie stać większość osób. Pomijając jednak ceny i działanie drukarek warto określić ich zastosowanie. Komu i do czego przyda się drukarka 3D i druk przestrzenny? Jakie skutki może przynieść jej posiadanie?

Przemysł motoryzacyjny i maszynowy

Przemysł to branża w której druk przestrzenny ma fundamentalne zastosowanie. Aby je uwypuklić warto go podzielić na dwa rodzaje – przemysł maszynowy i motoryzacyjny oraz przemysł zbrojeniowy. W przypadku pierwszego rodzaju drukarka 3D wykorzystuje 100% materiału, dzięki czemu nie ma mowy o ubytkach z którymi można się spotkać przy stosowaniu metody konwencjonalnej. W efekcie znacznie zmniejszają się koszta związane z produkcją i m.in. dlatego coraz większa liczba koncernów motoryzacyjnych decyduje się na współpracę z przedsiębiorstwami funkcjonującymi w branży 3D. Inną zaletą jest krótszy czas produkcji związany z elementami konstrukcyjnymi i tu doskonały przykład stanowi marka Volvo, która ograniczyła czas produkcji elementów metalowych do 90%. Aktualnie z części drukowanych przestrzennie korzysta większość marek. Najpopularniejsze to VW, Ford oraz wspomniane już Volvo.

Przemysł zbrojeniowy

Podobnie rzecz się ma z przemysłem o charakterze zbrojeniowym. Tu prym wiedzie armia Amerykańska. Materiały wydrukowane w technologii 3D zadebiutowały w Afganistanie i zadecydowano o ich stopniowym wdrażaniu na szerszą skalę. Obecnie trwają badania nad drukowaniem broni, głowic i pocisków o niestandardowej geometrii. Cel jest jeden – większa siła rażenia i zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy.

Druk przestrzenny i architektura

Makieta architektoniczna to najlepszy sposób na przedstawienie idei zrodzonej w głowie projektanta. Przez wiele lat makieta stanowiła niejako bonus dołączany do projektu wyłącznie w zamówieniach ekskluzywnych, jednak rozwój druku 3D przyczynił się do faktu, iż obecnie makieta jest jego nieodłącznym elementem. Przy pomocy druku przestrzennego projektanci kreują modele domów, mieszkań, rzutów oraz wielopoziomowych kondygnacji, a nawet całych osiedli. Ciekawostką jest, iż w Szanghaju wydrukowano przy użyciu ogromnej drukarki cały szereg domów. Większość światowych firm budowlanych sukcesywnie wykorzystuje technologię druku przestrzennego do tworzenia poszczególnych elementów wchodzących w skład budowy.

Medycyna

W przypadku szeroko pojętej medycyny druk 3D również posiada szerokie zastosowanie. Na początku obecnego stulecia specjaliści opracowali miniaturową nerkę, która posiada zdolność do filtracji krwi oraz rozcieńczonego moczu u zwierząt. To swoista rewolucja medyczna, która trwa po dziś rozszerzając swe kręgi. Najlepszym tego przykładem jest masowa produkcja implantów oraz prace nad tkankami i narządami. Druk przestrzenny odgrywa również istotną rolę w stomatologii. Za pomocą tytułowego urządzenia można stworzyć implanty zębów oraz wypełnienia. Przybliżony czas wydrukowania zęba to około 1h.

Przemysł spożywczy

Na rynku funkcjonuje szereg specjalistycznych drukarek 3D umożliwiających przygotowanie unikalnych tortów, naleśników, czy ciasteczek. W USA od lat specjaliści pracują nad wydrukowaniem substytutu mięsa. A skoro mowa o Stanach Zjednoczonych – warto dodać, iż tamtejsza armia od lat korzysta z drukowanych przestrzennie posiłków ze względu na obniżenie kosztów produkcji i transportu. Oczywiście zastosowanie druku 3D jest o wiele szersze, a dzięki technologicznej rewolucji sprawdza się praktycznie w każdej branży.

Artykuł we współpracy z 3*-up.pl

Link  – Druk przestrzenny usunięty 30 kwietnia 2020. Dziękujemy za współpracę. Jeśli jesteś zainteresowany przedłużeniem, prosimy o kontakt.

paznokcie ciekawostki paznokieć Poprzedni post 20 niesamowitych ciekawostek o paznokciach
sposób na zdrowe odżywianie Następny post Sposób na zdrowe odżywianie