Świecące drzewa

świecące drzewa zieleń rośliny przyroda

Widziałeś świecącego robaczka świętojańskiego? Wkrótce będą też świecić rośliny, więc nie będą potrzebne latarnie, aby w nocy było widno

Rzeczy, o których do niedawna czytaliśmy w książkach science-fiction, wkrótce staną się rzeczywistością. Jedną z takich rzeczy są… świecące rośliny. Naukowcy prowadzą już zaawansowane prace nad stworzeniem diod bioluminescencyjnych. Co to takiego?

Już teraz jest możliwe wprowadzenie do tkanki roślinnej nanocząsteczek złota – czyli malusieńkich, niewidocznych gołym okiem „kawałeczków” złota, wielkości 10 nanometrów (jeden nanometr, to miliardowa część metra). Dzięki temu liście roślin świecą w ciemności!

Wszystko wskazuje na to, że ta technologia, jako pożyteczna, będzie wykorzystywana na co dzień. Dzięki temu wynalazkowi, zbędne staną się lampy ustawione obecnie przy ulicach i drogach, które aby świecić, potrzebują żarówek i prądu. Być może kolejnym krokiem będzie stworzenie różnego rodzaju produktów, które nie potrzebują energii, aby działać.

Świat bez prądu? Bez elektrowni atomowych, cieplnych, wodnych i innych? Bez kopalń, szybów naftowych i towarzyszącemu temu zanieczyszczeniu środowiska? Czy możemy to sobie wyobrazić?

Informacja na Sadurski.com od listopada 2010

Spodobało się? UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on VKEmail this to someone