Historia e-handlu. Ciekawostki

e-handel historia sklepy internetowe ciekawostki e-commerce zakupy w sieci internecie

Kupowanie czegokolwiek w Internecie obecnie jest powszechne i nikomu nie sprawia trudności. A jakie były początki handlu w sieci? Kiedy zrobiono pierwszy elektroniczny zakup i kiedy powstał pierwszy sklep internetowy? Historia firmy Amazon i kariera jego właściciela, Jeffa Bezosa. Ciekawostki o e-handlu

Historia e-handlu

1) Michael Aldrich jest pierwszym klientem, który dokonał zakupu w czymś, co można by nazwać sklepem internetowym. Jego e-zakupy odbyły się w 1979 roku, w Wielkiej Brytanii. Było to możliwe dzięki połączeniu nieco zmodyfikowanego telewizora przez kabel telefoniczny do sieci EDI (elektronicznej wymiany danych).

2) W maju 1984 r. 72-letnia Jane Snowball dokonała zakupu płatków zbożowych, margaryny i jajek, w wirtualnym sklepie stworzonym przy pomocy technologii wspomnianego wyżej M.Aldricha. Zakupu dokonała w sklepie zlokalizowanym w angielskim mieście Gateshead, wybierając spośród 4. tysięcy dostępnych produktów. Zakupione produkty zostały przyniesione do jej domu. Pretekstem założenia sklepu była pomoc osobom starszym i schorowanym, które nie mogą osobiście przybyć do sklepu.

3) Jeszcze w tym samym roku 1984 firma CompuServe, amerykański dostawca usług online, uruchomiła tego typu usługę w swoim kraju. Można było robić zakupy w ponad stu sklepach, a firma nazywała się Electronic Mall.

Pierwsze sklepy internetowe

4) Z prawdziwym e-handlem trzeba jednak było poczekać do chwili, gdy z nowego medium, Internetu, zacznie korzystać więcej ludzi. W 1991 r. powstało oprogramowanie, dzięki któremu sieć Internet mogła być dostępna nie tylko dla wąskiego grona informatyków. Przez 4 kolejne lata zarejestrowano 12 tysięcy domen, a w 1998 r. ich liczba przekroczyła 2 miliony. Z Internetu korzystało już 150 milionów ludzi na świecie.

e-handel historia sklepy internetowe ciekawostki e-commerce zakupy w sieci internecie
Dla osób płacących w sieci, podstawową kwestią jest bezpieczeństwo transakcji

5) Przełomem w e-handlu był rok 1992. To wtedy Stany Zjednoczone zniosły zakaz stosowania internetu do celów komercyjnych.

6) Początkowo (od 1994 r.) należało przez Internet zamówić towar telefonując, a po potwierdzeniu należało wysłać e-maila. To właśnie wtedy wynaleziono protokoły Secure Socket Layer (SSL) i zabezpieczono przesyłane dane, co poważnie utrudniło działalność pierwszych hakerów.

7) Daniel Kohn i Rogera Lee stworzyli NetMarket, uważany obecnie za pierwszy internetowy sklep. Transakcje przeprowadzano dzięki szyfrowanym kartom kredytowym. Pierwszym klientem był mieszkaniec Filadelfii, który kupił album Stinga za 12,48 USD.

8) W roku 2000 na sprzedaż w Internecie zdecydowało się dużo firm z Europy i USA. Uznano, że taka obecność jest biznesową koniecznością.

9) W 1994 r. Jeff Bezos założył Amazona.

Jeff Bezos – założyciel Amazona

10) Założycielem międzynarodowej platformy internetowej Amazon jest Jeff Bezos (Jeffrey Preston Bezos). To potentat, jeśli chodzi o sprzedaż różnych towarów w Internecie. Urodził się w 1964 roku, w obecnie 550-tysięcznym mieście Albuquerque w stanie Nowy Meksyk, USA. Po studiach na Uniwersytecie Princetown, został informatykiem na Wall Street. Potem przez 2 lata pracował w nowojorskiej firmie FITEL, następnie w Bankers Trust Company, gdzie dotarł do stanowiska wiceprezesa, a przez kolejne 2 lata pracował w D.E. Shaw & Co. Wkrótce założył własną firmę Amazon.

e-handel historia sklepy internetowe ciekawostki e-commerce zakupy w sieci internecie
Żeby zrobić zakupy, już nie trzeba odwiedzać sklepu. E-handel jest zawsze pod ręką

Amazon – ciekawostki

11) Amazon początkowo sprzedawał książki (pierwsza została sprzedana w lipcu 1995 r.). Firma mieściła się wtedy w wynajętym, 2-pokojowym mieszkaniu w Seattle. Nazwa Amazon pochodzi od rzeki Amazonki, ogromnej rzeki w Ameryce Południowej.

12) Amazon rozwijał się także dlatego, bo sklepy internetowe działające wówczas w USA miały małe podatki.

13) Ważną datą był 28 września 2011 roku. Na konferencji prasowej Jeff Bezos zaprezentował wtedy Kindle Fire – pierwszy tablet marki Amazon, konkurencję dla iPada firmy Apple.

14) Według Brand Finance Global 500, Amazon jest obecnie najcenniejszą marką na świecie.

Historia e-handlu, sklepy internetowe: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o sklepach internetowych
> Karty kredytowe – ciekawostki
> Historia pieniądza

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email