Jak wybrać ekspres do kawy?

kawa ekspres do kawy

Dobrze zaparzona kawa to przepyszny napój. Filiżanka wspaniałej kawy potrafi zdziałać cuda zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy pozbawieni humoru i energii. Warto zatem zainwestować w dobrej jakości ekspres do kawy. Trudno jednak wybrać ten najlepszy, tym bardziej, że sklepowe półki oraz strony internetowe są pełne różnych modeli. Jak zatem wybrać dobrej jakości ekspres do kawy? 

  1. Rodzaje ekspresów do kawy
  2. Jak wybrać idealny ekspres do kawy

Rodzaje ekspresów do kawy

Zapach świeżo zaparzonej kawy pobudzająco działa na zmysły. Nic więc dziwnego, że ziarna, oraz napój z nich pozyskiwany, cieszą się tak dużą popularnością. Dlatego coraz więcej wielbicieli kawy inwestuje w najwyższej klasy ekspresy do kawy. Na początku warto zapoznać się z podstawowymi ekspresami. Należą do nich między innymi urządzenia ciśnieniowe kolbowe i automatyczne. W tych urządzeniach wykorzystuje się kawę mieloną. Napój powstaje w wyniku połączenia zmielonych ziaren z gorącą wodą pod bardzo dużym ciśnieniem. Istotne jest, aby ciśnienie było bardzo wysokie, co skraca kontakt ziaren z wodą. Dzięki temu w napoju nie ma gorzkich aromatów. 
 
Coraz popularniejsze stają się ekspresy do kawy na kapsułki. Stosuje się w nich specjalne kapsułki zawierające różne kompozycje kaw z innymi składnikami, takimi jak mleko bądź cukier. Takie urządzenia są najprostsze w obsłudze. Wystarczy tylko włożyć kapsułkę w odpowiednie miejsce, nacisnąć przycisk i otrzymujemy prawdziwy napój bogów. 

Kolejnym typem ekspresów do kawy są ekspresy przelewowe. Używając go, otrzymujemy kawę najbardziej zbliżoną do tak zwanej kawy po turecku. Jest to mielona kawa zalewana wrzątkiem. W urządzeniu tym stosuje się specjalny filtr, dzięki któremu nie musimy martwic się o nieprzyjemne fusy. Jak przyrządzić kawę w takim ekspresie? Należy wsypać odpowiednią ilość kawy do pojemnika z filtrem i nacisnąć przycisk. Podczas pracy kawa powoli i stopniowo zalewana jest wrzątkiem. Taka kawa zawiera więcej kofeiny niż w przypadku ekspresów ciśnieniowych. W przypadku ekspresów przelewowych używa się filtrów jednorazowych (papierowych) lub zintegrowanych (mają one postać siatki). 

Jak wybrać ekspres do kawy

Decydując się na zakup ekspresu do kawy, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Liczy się przede wszystkim materiał, z jakiego wykonany jest dany model. Warto również sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt posiada opcję automatycznego czyszczenia. Jedną z ważniejszych cech ekspresów jest moc. Im większa moc, tym szybciej przebiega proces parzenia kawy. Należy również zwrócić uwagę na pojemność dzbanka, rodzaj młynka do kawy, wielkość urządzenia oraz design. Warto wcześniej przeczytać ranking ekspresów do kawy.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email