Ekstraklasa – transmisje meczów coraz bardziej dostępne

ekstraklasa transmisje meczów

19 lipca rusza kolejny sezon Ekstraklasy. Najważniejsze piłkarskie rozgrywki w Polsce wkraczają w nową erę, czego dowodami są nowe umowy dotyczące transmisji meczów w telewizji, jak i w Internecie. To nie wszystko, bo Ekstraklasa promuje się także w grach elektronicznych
 
Najważniejszym krokiem było podpisanie przez Ekstraklasę S.A. umowy ze stacjami telewizyjnymi. Canal + (platforma nc+) i TVP będą pokazywały piłkarską ligę w sezonie 2019/20 i w 2020/21. Łącznie obie stacje miały zapłacić na te prawa ok. pół miliarda złotych.

Rekordowe 250 mln zł od telewizji

Wszystkie 296 meczów w sezonie będzie transmitowanych na platformie nc+, a jednocześnie TVP pokaże w telewizji otwartej aż 37 meczów – po jednym spotkaniu rozgrywanym w sobotę lub niedzielę w każdej kolejce. Jak poinformowała spółka Ekstraklasa SA wartość kontraktów z nadawcami, obejmująca licencje i koszty produkcji sygnału telewizyjnego, ma osiągnąć rekordowy poziom blisko 250 mln zł na sezon. Daje to polskiej lidze awans z 11. miejsca na 8. pozycję w Europie pod względem wartości praw mediowych.

Skróty z meczów ekstraklasy też będą

Transmisje to jedno, a prawa do fragmentów spotkań i goli, to drugie. Najciekawsze fragmenty każdego meczu użytkownicy oficjalnej aplikacji Ekstraklasy będą mogli zobaczyć jeszcze w trakcie jego trwania. Podczas każdego spotkania użytkownicy aplikacji otrzymają powiadomienia z dwudziestosekundowymi klipami z bramkami i innymi ciekawymi akcjami. Po każdym spotkaniu stacje TVP oraz TVN pokażą w ramach uprawnienia News Access dwuminutowe skróty meczowe w swoich programach informacyjnych. Po 10 minutach od ostatniego gwizdka pięciominutowe skróty meczowe będą zaś dostępne w aplikacji ligowej Ekstraklasa.TV oraz w nowym serwisie www.ekstraklasa.tv. Prawa do dystrybucji tych skrótów będą miały również nc+, kluby Ekstraklasy oraz PZPN, a także jeden z portali. Ekstraklasa prowadzi jeszcze rozmowy z potencjalnymi partnerami w tym obszarze.

Własny streaming ligi

Nowością w zbliżającym się sezonie ligowym będzie to, że wszystkie mecze Ekstraklasy będą dostępne po raz pierwszy na całym świecie, z wyłączeniem Polski, w ramach własnego płatnego serwisu wideo-streamingowego. Jest on adresowany do wszystkich fanów polskiej ligi za granicą, a w szczególności do – szacowanej na prawie 20 milionów ludzi – Polonii rozsianej po całym świecie! To nie koniec. Na bazie licencji i sublicencji w siedmiu bałkańskich krajach tj. w Serbii, Chorwacji, Północnej Macedonii, Czarnogórze, Kosowie, Słowenii, Bośni i Hercegowinie prawa do transmisji meczów Ekstraklasy nabyła telewizja Planet Sport, będąca własnością Telekom Austria.

Międzynarodowe prawa bukmacherskie

Ekstraklasa skomercjalizowała także prawa bukmacherskie, podpisując kontrakt z międzynarodową firmą IMG. Na jej podstawie poza Polską, mecze na żywo będą pokazywane w bukmacherskich punktach stacjonarnych oraz na platformach internetowych zagranicznych bukmacherów. W kraju, negocjacje dotyczące praw do transmisji meczów Ekstraklasy w lokalach prowadzi jeszcze nc+, który współpracuje przy tym projekcie z ligową spółką.

Ekstraklasa Games, czyli esportowa rywalizacja klubów

Liga piłkarska w Polsce nie tylko stawia na sieć internetową, ale także na miłośników gier komputerowych. Nic więc dziwnego, że z Ekstraklasą mamy już do czynienia także w esporcie. Pionierem tej symbiozy była Legia Warszawa, która stworzyła drużynę Legia eSports i zakontraktowała pierwszego zawodnika gry FIFA 17. Był to krok do pójścia dalej i stworzenia ligi. Niedawno zakończyły się pierwsze rozgrywki największego w historii turnieju gry FIFA w Polsce – Ekstraklasa Games, który odbył się pod patronatem piłkarskiej Ekstraklasy. Oglądalność w telewizji i Internecie była na poziomie 1,72 mln. Mecze z fazy ligowej i wielkiego finału były transmitowane w Polsat Games, a także online. Najlepsza okazała się ekipa ze Szczecina, która w finale pokonała Legię Warszawa. W nagrodę Pogoń otrzymała 20 tysięcy złotych. Po fazie grupowej awansowało osiem najlepszych ekip z zasadniczej części sezonu Ekstraklasa Games, a mianowicie Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk, Pogoń Szczecin, Lech Poznań, Zagłębie Sosnowiec, Piast Gliwice i Zagłębie Lubin. Dwie najlepsze drużyny z każdej z grup dostały się do półfinałów. Gracze rywalizowali nie tylko o nagrody finansowe, medale i puchary, ale też o punkty do globalnego rankingu FIFA 19 Global Series dostępnego na fifa.gg. Ekstraklasa Games ma status ligi partnerskiej EA SPORTS – Official League Qualifier. To największy polski turniej dający możliwość walki o punkty w rankingu FIFA 19 Global Series, który jest podstawą do kwalifikacji na mistrzostwa świata w FIFA.

Jak widać, pole do popisu i do rozwoju Ekstraklasy jest olbrzymie. Oby w takim samym tempie rósł poziom rozgrywek sportowych i wtedy wszyscy będą równie zadowoleni.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email