Wesoły Wieżowiec na Florydzie

Floryda ciekawostki Cape Canaveral

Podróżujący po świecie papierowy globtroter wciąż odwiedza kolejne miejsca. Co zobaczył na Florydzie (USA)? Zapraszamy na krótką wycieczkę po Florydzie

Floryda, to jeden ze stanów USA. Znajduje się na półwyspie Floryda otoczonym przez wody Zatoki Meksykańskiej na zachodzie i Oceanu Atlantyckiego na wschodzie. Floryda graniczy na północy z Alabamą i Georgią. Na Florydzie mieszka ponad 21 milionów ludzi.

Z historii Florydy

* W 1513 r. dotarł tu pierwszy statek z Hiszpanii.
* W 1819 – Stany Zjednoczone kupiły Florydę od Hiszpanii.
* 3 marca 1845 Floryda została przyjęta do Unii, jako 27. stan.

Miasta Florydy

Największe miasta Florydy, to (w kolejności liczby mieszkańców):
– Jacksonville
– Miami
– Tampa
– Orlando
– Saint Petersburg
– Hialeah
– Tallahassee
– Port St. Lucie
– Cape Coral
– Fort Lauderdale

Na terenie Florydy znajdują się 3 parki narodowe:
– Park Narodowy Biscayne
– Park Narodowy Dry Tortugas
– Park Narodowy Everglades

Floryda ciekawostki Daytona Beach

Wejście na tory Daytona Beach. Floryda ciekawostki 

Daytona Beach

Daytona Beach, to 60-tysięczne miasto na Florydzie, oddalone o prawie 140 kilometrów na północny wschód od Orlando. To popularne miejsce turystyczne, do którego rocznie zjeżdża ponad 8 milionów turystów. Co roku odbywa się tu kilka dużych imprez motoryzacyjnych – motocyklowych i samochodowych.

W Daytona Beach znajduje się Daytona International Speedway – tor wyścigowy oddany do użytku w 1959 roku. Odbywa się tu szereg wyścigów i może je oglądać równocześnie aż 147 tysięcy widzów. Przed wejściem został sfotografowany Wesoły Wieżowiec.

Floryda ciekawostki Key West

Key West, najdalej na południe wysunięta część USA. Floryda ciekawostki 

Key West

Turystyczna miejscowość Key West w amerykańskim stanie Floryda liczy 25 tysięcy mieszkańców. To także nazwa wyspy o powierzchni kilkunastu kilometrów kwadratowych, na której jest to miasto. Jest to najbliższe miejsce amerykańskie, oddalone ok. 150 kilometrów od Kuby. Bliżej stąd na Kubę niż do Miami na Florydzie.

W 1815 roku gubernator Kuby przekazał wyspę oficerowi Armada Espanola (Marynarka Wojenna Hiszpanii), Juanowi Pablo Salasowi. Sześć lat później Salas sprzedał ją generałowi Johnowi Geddesowi za 575 dolarów. Po roku kolejny nabywca kupił wyspę za 2 tysiące dolarów i jej cena nadal rosła. Z innych ciekawostek: w roku 1929 na wyspie swoją powieść „Pożegnanie z bronią” napisał Ernest Hemingway.

Wesoły Wieżowiec został sfotografowany w miejscu szczególnym – w najbardziej wysuniętym na południe punkcie Stanów Zjednoczonych, zwanym Southernmost Point.

Floryda ciekawostki Cape Canaveral

Cape Canaveral, kapsuła Orion. Na samej górze Apollo II. Floryda ciekawostki 

Cape Canaveral

Przylądek Canaveral (Cape Canaveral) znajduje się we wschodniej części półwyspu Floryda, a jego początki sięgają roku 1949. Jest tu ośrodek lotów kosmicznych im. J. F. Kennedy’ego, z którego od lat startują amerykańskie statki kosmiczne NASA. Teren, na którym znajduje się kosmodrom ma powierzchnię 567 kilometrów kwadratowych i pracuje tu 17 tysięcy osób. To także duża atrakcja turystyczna, gdyż na terenie Centrum Kosmicznego można oglądać historyczne już obiekty, które były w kosmosie.

Papierowa siedziba najbardziej wesołej organizacji świata została sfotografowana m.in. obok rakiety Apollo XII i kapsuły Orion.

Wesołego Wieżowca na Florydzie fotografował Bartek Stolarczyk, członek Partii Dobrego Humoru.

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email