Zobacz fortepiany, na których grał Chopin

fortepian Fryderyk Chopin fortepiany instrumenty muzyczne

Fortepiany historyczne – dlaczego są wyjątkowe, jakie jest ich brzmienie? Na których z nich grał sam Fryderyk Chopin? Narodowy Instytut Fryderyka Chopina po raz pierwszy zaprezentuje zwiedzającym swoją kolekcję instrumentów historycznych oraz ich kopii, w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

Jest to pierwsza tego typu prezentacja fortepianów historycznych, z kolekcji Instytutu. Pozwala przekonać się, jak dziewiętnastowieczne instrumenty różniły się od współczesnych, nie tylko pod względem budowy, ale i brzmienia. Interpretacja utworów na dawnych fortepianach to ogromne wyzwanie, zarówno dla wykonawców, jak i słuchaczy. Poznanie różnic między wykonaniem muzyki XIX wieku na instrumencie współczesnym i historycznym, pozwala lepiej zrozumieć utwory Chopina oraz odtworzyć jej właściwy kontekst.

W Salach Redutowych pokazane zostaną fortepiany historyczne oraz kopie wyrobu producentów, z którymi Fryderyk Chopin miał styczność w różnych momentach swojej muzycznej kariery. Kolekcja Instytutu obejmuje instrumenty francuskich renomowanych marek Pleyel i Erard, brytyjskiej manufaktury Broadwood oraz kopię wiedeńskiego fortepianu Graf. W 2018 roku do tego unikatowego zbioru dołączyła pierwsza na świecie kopia fortepianu Buchholtz. Jest to instrument, jaki Fryderyk Chopin posiadał w Warszawie, a kopię sfinansował PKN Orlen, Mecenas Instytutu.

Fortepiany można będzie nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć, dzięki dostępnym na wystawie nagraniom. Także w czasie licznych wydarzeń towarzyszących, m.in. podczas spotkania z Paulem McNultym i wykładu prof. Benjamina Vogla z muzyką na żywo. Dopełnieniem wystawy będzie pejzaż dźwiękowy – utwór Pawła Mykietyna Parafraza, skomponowany w 2018 roku na zamówienie Instytutu Chopina, przeznaczony na wszystkie prezentowane instrumenty. Projekt ekspozycji przygotował scenograf Boris Kudlička.

„Fortepiany Chopina” – wystawa instrumentów z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
 Miejsce: Sale Redutowe, Teatr Wielki – Opera Narodowa.
Kiedy: 18 marca – 8 kwietnia 2018.
Wystawa czynna od godz. 11:00 do 19:30 oraz podczas spektakli. Wejście na wystawę: portiernia nr 80 od strony Placu Teatralnego (skrzydło Teatru Narodowego). Wstęp wolny. Organizator: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Historia instrumentu Chopina i jego kopia

Około roku 1815 dyplomowany organomistrz Fryderyk Buchholtz otworzył w Warszawie przy ul. Mazowieckiej zakład produkujący fortepiany. Częstym bywalcem sklepu fabrycznego był zaprzyjaźniony z właścicielem Fryderyk Chopin, który przegrywał tam znajomym swe najnowsze kompozycje. Po 1825 r. Chopinowie nabyli fortepian Buchholtza, który nie tylko ozdabiał ich salon w nowym (od 1827 r.), większym mieszkaniu w Pałacu Krasińskich przy Krakowskim Przedmieściu, ale i służył młodemu Fryderykowi w okresie jego pierwszych wielkich sukcesów kompozytorskich.

Po śmierci rodziców fortepian otrzymała siostra kompozytora, Izabella Barcińska. We wrześniu 1863 r. carscy żołnierze w odwecie za zamach na gen. Fiodora Berga splądrowali pałac Zamoyskich przy Nowym Świecie. Z mieszkania nr 69 należącego do państwa Barcińskich, 19 września wyrzucono „przez okno” fortepian Chopina.

Korzystając z dostępnych pierwowzorów, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, posiadający w swoich zbiorach kolekcję instrumentów historycznych, zamówił kopię fortepianu Buchholtza. Twórcą kopii jest Paul McNulty, jeden z najlepszych obecnie budowniczych fortepianów historycznych na świecie.

Zobacz też:
> Instrumenty muzyczne ciekawostki
> Fryderyk Chopin w japońskim Hamamatsu

Hamamatsu Japonia Japan Fryderyk Chopin

Hamamatsu, Japonia. Kopia pomnika Fryderyka Chopina z  warszawskich Łazienek

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email