Fotelik samochodowy? Przecież nie jedziemy daleko

fotelik samochodowy dziecko samochód

Jak przewozić dziecko samochodem? Bez fotelika? W gondoli wózka przypiętej pasami? Na kolanach (bo w foteliku płacze)? W foteliku po 10-ym dziecku z kolei lub w foteliku kupionym w markecie (bo atesty to przecież przerost formy nad treścią)? Spróbujmy w skrócie podsumować temat przewożenia małego dziecka w samochodzie

Fakt 1

Foteliki samochodowe mają atesty. Atesty otrzymują na podstawie niezależnych, wiarygodnych i miarodajnych testów bezpieczeństwa, podczas których foteliki są poddawane ekstremalnym obciążeniom i przechodzą crash testy, weryfikujące ich zachowania w krytycznych momentach zdarzeń drogowych.

Fakt 2

Głowa dziecka w stosunku do jego ciała jest bardzo ciężka – te proporcje zmieniają się wraz z rozwojem malucha. A jego kręgi szyjne nie są w stanie utrzymać samodzielnie głowy w przypadku gwałtownego hamowania (nie wspominając o wypadkach samochodowych).

Fakt 3

Można być najlepszym kierowcą na świecie, ale wypadki i zdarzenia drogowe są nieprzewidywalne. Zdarzają się różnym ludziom, w różnych okolicznościach, nikt o nich nie uprzedza i bywa, że w wypadku można zginąć nawet obok swojego domu.

Fakt 4

W przypadku gwałtownego hamowania, kolizji lub wypadku, dziecko niezapięte w foteliku samochodowym, zapięte w nędznym foteliku lub zapięte nieprawidłowo, lata po samochodzie jak (wybaczcie kolokwializm) worek kartofli, nie mając żadnych szans na happy end.

Fakt 5

Foteliki samochodowe mają termin ważności – zużywają się, a materiały amortyzacyjne w ich konstrukcji tracą swoje właściwości. Na każdym foteliku jest naklejka z informacją o dacie produkcji fotelika.

Podsumowanie

Skoro wszystko co napisaliśmy wyżej już wiadomo i jest dla każdego z nas oczywiste, podsumujemy to, co najważniejsze: dziecko ZAWSZE trzeba przewozić w foteliku.

– Należy kupować wyłącznie porządne foteliki z atestami.
– Do ukończenia roku bezwzględnie należy wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy (RWF), choć najbezpieczniej wozić je tyłem przynajmniej do 4 roku życia.
– Fotelik samochodowy należy montować zgodnie z instrukcją (najlepiej dobierać model fotelika do samochodu i do dziecka) i nauczyć się poprawnie zapinać uprząż pasów bezpieczeństwa.
– Nie wolno zapinać pasów na kurtkach. Kurtki powodują luzy i trzeba zaciągać pasy „tak mocno, jak mocno kochamy swoje dzieci”.

To nie zabawa, błędy mogą być dramatyczne w skutkach.

Tekst we współpracy z sportroom.pl

Przeczytaj też:
> Inne teksty z kategorii Dziecko

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email