Frankenstein ciekawostki o Frankensteinie Mary Shelley

Przerażający Frankenstein. Prawdziwa historia monstrum

Czas czytania:2 minut/y, 23 sekund/y

10 ciekawostek o Frankensteinie. Jak powstała historia słynnego monstrum i kiedy zainteresował się nią Hollywood? Co z Frankensteinem mają wspólnego Ząbkowice Śląskie? Frankenstein ciekawostki

1) Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz (Frankenstein; or, The Modern Prometheus) – tak zatytułowana jest powieść angielskiej pisarki i poetki Mary Shelley (1797-1851). Była ona żoną żona angielskiego poety epoki romantyzmu, Percy’ego Shelleya. Choć nie była to literatura wysokich lotów, Shelley dzięki Frankensteinowi przeszła do historii literatury.

rękopis powieści Frankenstein ciekawostki o Frankensteinie Mary Shelley
Rękopis powieści o Frankensteinie, napisanej przez Mary Shelley

2) Koncepcja książki zrodziła się w willi Diodati nad Jeziorem Genewskim 16 czerwca 1816 r. podczas spotkania towarzyskiego Shelleyów z lordem Byronem i Johnem Polidori. Wiemy to z przedmowy do powieści, autorstwa autorki. Dwa lata później, w 1818 r. ukazała się powieść.

3) Pisarz SF Brian Aldiss uważał powieść “Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz” za pierwszą powieść science-fiction. A w najgorszym przypadku przynajmniej zapowiedź tego gatunku.

4) Wydarzenia z miasta Frankenstein były opisywane przez prasę europejską, w tym brytyjską. Mary Shelley dowiedziała się o nich najprawdopodobniej z prasy.

zamek Hesja Darmstadt Niemcy Frankenstein ciekawostki o Frankensteinie Mary Shelley
Zamek Frankenstein w niemieckiej Hesji. Frankenstein ciekawostki

5) Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XVIII w. w Europie Zachodniej (głównie w Szwajcarii – Genewie i Lucernie) oraz na Oceanie Arktycznym.

6) Nazwa Frankenstein nie została wymyślona. Tak nazywało się miasto na Dolnym Śląsku (wówczas w granicach Niemiec). Obecne miasto nazywa się Ząbkowice Śląskie i leży w Polsce. Mieszkańcy miasta byli świadkami mrożących krew w żyłach wydarzeń z 1606 r., które zainspirowały pisarkę. Chodziło o bezczeszczenie zwłok przez grabarzy na terenie miejscowego cmentarza, podczas panującej wówczas zarazy.

Boris Karloff aktor horror filmy Frankenstein ciekawostki o Frankensteinie Mary Shelley
Boris Karloff jako filmowy Frankenstein. Frankenstein ciekawostki

7) Jest też druga możliwość. W Niemczech, koło miasta Darmstadt w Hesji, znajdował się zamek Frankenstein. Mieszkał w nim alchemik Johann Konrad Dippel. Jest możliwe, że inspiracją powieści były oba wspomniane miejsca.

8) Autorem pierwszego przekładu powieści na język polski był Henryk Goldman (1925). Stosunkowo niedawno powstały dwa inne przekłady, Pawła Łopatki (2005) i Macieja Płazy (2013).

9) Fabułą powieści o Frankensteinie wkrótce zainteresowało się Hollywood. Pierwsza ekranizacja powieści o Frankensteinie powstała w 1910 roku.

Boris Karloff aktor horror filmy o Frankensteinie Mary Shelley
Boris Karloff, odtwórca roli Frankensteina w słynnym filmie. Ciekawostki o Frankensteinie

10) Najsłynniejszy film o Frankensteinie, w dodatku bliski oryginałowi powieści, został nakręcony w 1931 roku. Ten amerykański film nosił tytuł “Frankenstein”, trwał 81 minut, a reżyserem był James Whale. Odtwórcą roli Frankensteina był Boris Karloff, właściwie: William Henry Pratt (1887-1969). Stworzył kreację niedoścignioną w kolejnych ekranizacjach.

11) Boris Karloff zagrał też w dwóch późniejszych filmach: Narzeczona Frankensteina (1935) i Syn Frankensteina (1939). Zresztą temu aktorowi z charakterystyczną twarzą, przydzielano też inne role w horrorach.

Frankenstein ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o zombie
> Krwawy Dracula i jego zamek
> Przerażające ciekawostki o śmierci

Belize ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa woda plaża żółw wodny płynie zabytek schody Poprzedni post Ciekawostki o Belize. Ameryka Środkowa
saksofon ciekawostki o saksofonie instrument historia saksofonu rodzaje saksofonów Następny post Ciekawostki o saksofonie