Freelancer – wady i zalety pracy w domu

freelancer freelancing praca

Freelancing – intryguje, ciekawi, wydaje się rozwiązaniem wszystkich problemów osób pracujących na etacie. Czy tak jest w rzeczywistości? Ci, którzy próbowali już zarabiać na życie jako wolni strzelcy, doskonale wiedzą, że nie do końca jest to prawdą. Freelancing ma bowiem zarówno wady, jak i zalety. Te drugie sprawiają, że wielu ludzi, liznąwszy nieco pracy na swoim, postanawia nawet powrócić na etat. Warto pamiętać, że to, jakie cechy dostrzeżemy we freelancingu, zależy w dużej mierze od nas samych i naszych predyspozycji

Internet, jak wiadomo, daje bardzo szerokie możliwości. Dzięki niemu możemy wyszukiwać ciekawych informacji, robić zakupy na drugim krańcu Polski, a nawet w najodleglejszych zakątkach świata, a także zarabiać pieniądze. Dla jednych będzie to możliwość dorobienia sobie do pensji, dla innych podstawowe źródło utrzymania. Z pewnością będą i takie osoby, które o freelancingu usłyszą po raz pierwszy.

Czym jest freelancing?

Freelancerem nazywamy osobę, która specjalizuje się w określonej dziedzinie i na własny rachunek, bez zatrudnienia na etacie, wykonuje na zlecenie różne projekty. Freelancer pracuje zazwyczaj w domowym zaciszu i nie potrzebuje specjalistycznych maszyn, z wyjątkiem komputera z dostępem do Internetu oraz, ewentualnie dedykowanego dla danej dziedziny oprogramowania. Nie każdy typ pracy może być wykonywany w taki sposób.

Freelancerów spotkamy najczęściej wśród przedstawicieli takich zawodów jak: grafik, programista, projektant stron www, copywriter, fotograf, tłumacz, szkoleniowiec itd. Wzrost zapotrzebowania na usługi świadczone przez freelancerów pojawił się wraz z rozwojem Internetu.

Internet ułatwia freelancerowi nie tylko wykonywanie zleceń, ale także nawiązywanie relacji biznesowych i późniejszą komunikację z potencjalnymi zleceniodawcami. Dzięki temu freelancer znacznie poszerza zasięg swoich usług i może szukać zleceń z dala od miejsca zamieszkania.

Wiemy już, czym jest freelancing, teraz warto wspomnieć o tym, kto może pracować w ten sposób. Choć wydaje się, że jest to idealny sposób zarabiania na życie, osoby, które już go spróbowały, z pewnością potwierdzą, że nie jest to łatwy kawałek chleba. Freelancerem bowiem nie może zostać każdy, nie tylko z uwagi na charakter wykonywanej pracy, ale także ze względu na indywidualne cechy osobowe, które nierzadko taką pracę utrudniają.

Dlaczego warto?

Osoby, które pracują jako wolni strzelcy, z pewnością nie raz z nutą zazdrości w głosie usłyszały od swoich rozmówców – „freelancing musi być świetną alternatywą dla pracy na etacie”. Czy tak jest w rzeczywistości?

Zalety

Jak napisałam we wstępie, zalet takiego rozwiązania jest całkiem sporo. Czy w Waszym przypadku będzie ich więcej niż wad? – Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Praca w domu

Jako jeden z największych pozytywów freelancingu podawana jest możliwość pracy w domu. Dzięki temu, że nie musimy co rano wychodzić do biura, oszczędzamy mnóstwo czasu, a także pieniędzy (wydatki na bilety lub paliwo).

Elastyczność

Będąc wolnym strzelcem, sami wyznaczamy sobie ramy czasowe swojej pracy. Równie dobrze możemy zasiąść do realizacji zleceń rano, jak i w środku nocy. Kluczowe dla zleceniodawców (choć istnieją tu pewne wyjątki od reguły) jest nie tyle to, kiedy projekt był realizowany, ile, czy został wykonany w wyznaczonym terminie. Nieprzekraczanie deadline’ów to jedna z największych cnót freelancerów.

Wolność

Jako niewątpliwą zaletę swojej pracy wielu freelancerów podaje brak szefa. Możliwość samodzielnego doboru zleceń, które z naszej perspektywy są najciekawsze, najlepiej płatne, najprzyjemniejsze brzmi bajecznie. Czy zawsze wygląda to tak kolorowo?

Wady

Przy każdej z wymienionych wyżej zalet można postawić jakieś „ale”. Właśnie to, czy takie „ale” znajdzie się na Twojej liście wad i zalet freelancingu, pokaże, czy posiadasz predyspozycje do wykonywania pracy, jako wolny strzelec.

Samotność i rozpraszacze

Praca w domu, choć wydaje się doskonałą alternatywą dla etatu, ma też sporo wad. Pierwszą z nich jest samotność. Nie każdy może podołać pracy freelancera choćby z tego względu, że odczuwa potrzebę ciągłego kontaktu z innymi ludźmi. Pozostawanie zamkniętym w czterech ścianach własnego mieszkania przez 8 godzin dziennie bez możliwości nawiązania rozmowy z inną osobą, może więc odczuwać bardzo dotkliwie.

Kolejna sprawa to rozpraszacze, czyli telewizja, Internet, kot, pies, rybki, a nawet obowiązki domowe, które w chwilach niemocy twórczej, albo słabości objawiającej się lenistwem zdają się dużo atrakcyjniejsze, niż wykonywanie powierzonych przez zleceniodawcę zadań.

Zła organizacja

Elastyczność, którą wymieniono jako zaletę, będzie nią w rzeczywistości tylko wtedy, jeśli pozwoli na wywiązanie się z przyjętych do wykonania zleceń w wyznaczonym terminie. Rozpraszacze oraz możliwość dowolnego ustalenia czasu pracy nad projektem sprawiają często, że freelancerzy mają problemy z dotrzymaniem terminów, wykonują je w sposób nieefektywny lub źle organizują czas pracy, na czym cierpią kontakty z najbliższymi.

Ilość zleceń

Dowolność w doborze projektów to domena freelancerów, którzy osiągnęli już pewien prestiż wśród zleceniodawców, zdobyli ich zaufanie i zbudowali swoją markę. Takich szczęśliwców nie ma niestety tak wielu, jak mogłoby się wydawać. Przeważająca większość nie może pozwolić sobie na przebieranie w ofertach, dlatego przyjmuje każde nadarzające się zlecenie. Czy to jest ta upragniona wolność, o której marzymy, będąc na etacie?

Sposobów na zarabianie na życie jest niezwykle wiele. Czy freelancing jest właśnie tą drogą, którą chcielibyście podążać? Warto wczuć się w rolę wolnego strzelca i odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, zanim na dobre zrezygnujecie z posady na etacie.

Więcej na temat freelancingu oraz pracy na własny rachunek przeczytacie na stronie www.cscapoeira.pl

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email