Grecka wyspa Zakynthos

klasztor wyspa Zakynthos atrakcje Grecja wczasy wakacje

Zakynthos, to trzecia co do wielkości grecka wyspa na Morzu Jońskim (405 kilometrów kwadratowych powierzchni). Mieszka tu 40 tys. osób, a w wakacje odwiedza ją wielu turystów, także z Polski

Niektórzy Zakynthos nazywają „Kwiatem Wschodu”. Swą nazwę zawdzięcza mitologicznemu Dardanosowi, królowi Arkadii. Jego syn miał na imię Zakynthos. Według Homera, wyspa Zakynthos wchodziła w skład państwa króla Itaki, Odyseusza.

Z historii Zakynthos

Przez kilkaset minionych lat wyspa należała do Turcji, potem do Republiki Weneckiej, Republiki Francuskiej, Republiki Siedmiu Wysp (1800-1807). Potem znów należała do Francuzów, następnie do Anglików, wreszcie w II połowie XIX wieku weszła w skład terytorium Grecji.

W 1953 roku doszło tu do kataklizmu. Trzęsienie ziemi uszkodziło ponad 90% budynków na wyspie.

Jak wygląda Zakynthos

Wyspa ma długość ok. 40 kilometrów i szerokość 20 kilometrów. Południowy-wschód Zakynthos to nizina, na jej zachodzie znajdują się góry. Najwyższa góra nazywa się Wrachionas i ma 758 metrów wysokości. Jej inna nazwa, to Kaki Rachi, czyli „trudna do zdobycia”.

plaża wyspa Zakynthos atrakcje Grecja wczasy wakacje

Plaża i Morze Jońskie. Grecka wyspa Zakynthos

Stolica wyspy i lotnisko

Stolicą wyspy jest miasto Zakintos, w którym mieszka ok. 10 tys. osób. Jest to równocześnie największy port na wyspie Zakynthos. Kilka kilometrów od stolicy jest lotnisko Zakintos, na którym lądują samoloty z odwiedzającymi wyspę turystami. Ciekawostka: ze względu na żółwie karetta mieszkające na plażach Kalamaki i Laganas, w okresie lęgowym lotnisko zamknięte jest między godziną 22.00 a 5.00.

port wyspa Zakynthos atrakcje Grecja wczasy wakacje

Port na wyspie Zakynthos

Pogoda i temperatury na Zakynthos

Piękna pogoda jest tu od wiosny aż po jesień. Wyspa Zakynthos, to temperatury rzędu 24 stopnie Celsjusza (nocą około 16 stopni). W lipcu i sierpni jest cieplej – ponad 30 stopni Celsjusza. Dlatego wybierając się tu na wczasy, należy zaopatrzyć się w dobry olejek i balsam do opalania oraz pamiętać o nakryciu głowy i butelce z wodą.

Atrakcje czyli najpiękniejsze miejsca Zakynthos

Jeśli wypoczywasz na wyspie na wczasach stacjonarnych, warto poznać wyspę Zakynthos, gdyż biura podróży organizują wycieczki fakultatywne w jej najciekawsze miejsca. Oto kilka przykładów takich miejsc.

wrak Zatoka Wraku Navagio Beach wyspa Zakynthos atrakcje Grecja wczasy wakacje

Wrak statku na plaży Navagio Beach. Zatoka Wraku, wyspa Zakynthos

Zatoka Wraku

Zatoka Wraku (Navagio Beach) znajdująca się w północno-zachodniej części wyspy, to najczęściej fotografowane miejsce Zakynthos. Skąd taka nazwa zatoki? Jest tu zardzewiały wrak statku Panagiotis, wyrzuconego na brzeg w roku 1980. Został zwodowany w 1937 r. ze stoczni w szkockim Glasgow. Nazywał się wtedy MV Saint Bedan i był niedużym statkiem przewożącym towary. W 1964 r. został sprzedany Grekom, kilkukrotnie zmieniając właścicieli i nazwy. Jego ostatnia nazwa Panagiotis prawdopodobnie jest nazwiskiem ówczesnego właściciela. W ostatnich latach statek prawdopodobnie służył przemytowi. Osiadł na Navagio Beach, zwanej też Smugglers Cove, goniony podczas sztormu przez straż graniczną. Ponoć był załadowany papierosami dla włoskiej mafii. Obecne miejsce wraku sprawia wrażenie nieprzypadkowego. Mówią, że Grecy specjalnie przetransportowali wrak akurat tu, aby stał się lokalną atrakcją. Tajemniczych historii związanych z wrakiem krąży tutaj wiele i nie ma pewności, ile jest w nich prawdy.

Zatoka Wraku Navagio Beach wyspa Zakynthos atrakcje Grecja wczasy wakacje

Zatoka Wraku (wrak na środku plaży) i Navagio Beach. Wyspa Zakynthos atrakcje

Tutejsza plaża Navagio Beach (plaża Nawajo) występuje w różnych zestawieniach najpiękniejszych plaż świata. Po obu bokach otaczają ja wysokie skały. Swój turkusowy kolor morze zawdzięcza czystej, przezroczystej wodzie oraz wapiennemu dnu. Choć na zdjęciach wydaje się, że plaża jest piaszczysta, naprawdę pokryta jest drobnym, jasnym żwirem. Dlatego aby położyć się tu wygodnie, nie wystarczy ręcznik. Z uwagi na jeżowce, przed wejściem do wody warto założyć na nogi kryte buty, np. crocsy.

Uwaga. Taras widokowy znajdujący się na skraju skał, nad Navagio Beach, jest mały. Równocześnie może na nim przebywać tylko 3 osoby. Aby wejść na ten taras i zrobić kilka zdjęć, należy stanąć… w kolejce. Po przeciwległej (lewej) stronie plaży jest drugi punkt widokowy. Warto odwiedzić chociaż jedno z tych dwóch miejsc.

Ciekawostka: 22 września 2018 r. część klifu osunęła się i runęła do morza, raniąc turystów. Przez jakiś czas turyści mieli dostęp tylko do przeciwległej części plaży, czego pilnowała straż nabrzeżna.

Błękitne groty (Blue Caves), to formacje skalne nieopodal przylądka Skinari. Groty odkryto pod koniec XIX wieku i są miejscem, które odwiedza każdy turysta odwiedzający Zakynthos. Najczęściej turyści docierają tu łodziami z oszklonym dnem. Jest więc okazja, aby podziwiać także widoki podwodne.

niebieskie jaskinie Błękitne groty wyspa Zakynthos atrakcje Grecja wczasy wakacje

Błękitne groty – Blue Caves. Wyspa Akynthos atrakcje

* Malowniczy półwysep Aassilikos znajduje się na wschodzie wyspy. Są tu piękne klify i piaszczyste plaże, w tym Porto Zoro, Gerakas, Banana Beach i St Nicholas Beach.

Porto Vromi, to dwie małe zatoki zachodnim wybrzeżu, przedzielone wzniesieniami. Na krańcu jest mały port, z którego wyruszają statki wycieczkowe do wspomnianych wyżej: Zatoki Wraku i Błękitnych Grot.

Porto Limnionas, to kolejna zatoka na wyspie Zakynthos, w pobliżu miejscowości Agios Leon. Turkusowy kolor wody, możliwość nurkowania oraz skoków do wody.

Półwysep Keri. Po odwiedzeniu malowniczej wioski Keri, w której są wąskie uliczki i budynki przypominające Wenecję, warto pospacerować po okolicach. Warto odwiedzić malowniczo położoną latarnię morską z punktem widokowym na klifowe wybrzeże z turkusową wodą, okoliczne winnice i gaje oliwne i sosnowe lasy.

wyspa Zakynthos atrakcje Grecja wczasy wakacje

To też grecka wyspa Zakynthos

Wypoczynek i wczasy na Zakynthos

Najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe wyspy Zakynthos, to: Laganas, Argasi, Planos, Alikanas i Keri. Na wyspie są hotele i miejsca noclegowe w różnym standardzie. Niektóre są malowniczo usytuowane przy brzegu.

Co przyciąga turystów, którzy często przybywają tu na wczasy rodzinnie, wraz z dziećmi? Słoneczna pogoda, piaszczyste plaże, turkusowego koloru morze oraz malownicze widoki. A jak dojechać do Zakynthos? Polskie biura podróży organizują tu wczasy, a na wyspę latają samoloty (w sezonie loty czarterowe) z kilku polskich lotnisk.

wiatrak wyspa Zakynthos atrakcje Grecja wczasy wakacje

Wiatrak. Wyspa Zakynthos i jej atrakcje

Wybrane hotele na wyspie Zakynthos

– Hotel Alexander The Great, Zakynthos
– Hotel Avalon, Zakynthos
– Hotel Azure Memories, Zakynthos
– Hotel Best Western Galaxy, Zakynthos
– Hotel Gloria Maris, Zakynthos
– Hotel Golden Coast Family Resort, Zakynthos
– Hotel Ionis Art, Zakynthos
– Hotel Levante Beach, Zakynthos
– Hotel Louis Zante Beach, Zakynthos
– Hotel Maistrali, Zakynthos
– Hotel Palazzo Di Zante, Zakynthos
– Hotel Pelagos Zante, Zakynthos
– Hotel Planos Beach, Zakynthos
– Hotel Porto Planos Beach, Zakynthos
– Hotel Sentido Alexandra Beach Resort, Zakynthos
– Hotel Sunrise, Zakynthos
– Hotel Zante Imperial Beach, Zakynthos

Ciekawostki o Zakynthos: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
Wyspa Rodos, Grecja
Wyspa Wielkanocna
Zatoka Kości, Macedonia

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email