Japońskie miasto Gujō

miasto Gujo Hachiman Japonia atrakcje Japan

Przez miasto płynie woda którą można pić, można tu własnoręcznie stworzyć imitację potrawy z wosku, do tego zamek. Ciekawostki o Gujo

1) Ponad 30-tysięczne miasto Gujo (Gujo Hachiman), czytaj: Godzio, znajduje się w prefekturze Gifu, na japońskiej wyspie Honsiu. 80 kilometrów na północ od miasta Nagoja.

miasto Gujo Hachiman Japonia atrakcje Japan
Jedna z wąskich uliczek w centrum Gujo Hachiman

Powstało w 2004 r., z połączenia miast Hachiman, Shirotori i Yamato oraz kilku okolicznych wsi. Jednak historia tego miejsca sięga roku 1220, kiedy to osiadł tu z rodziną niejaki T-no Taneyori.

miasto Gujo Hachiman Japonia atrakcje Japan
Spacer po Gujo, to seria miłych dla oka niespodzianek

Z czego słynie Gujo?

2) Gujo słynie z trzech rzeczy. Mieszkańcy są dumni z tego, że płynąca przez Gujo woda jest bardzo czysta i nadaje się do picia.

miasto Gujo Hachiman Japonia atrakcje Japan
Rzeka płynąca przez Gujo i domy mieszkalne

Potok nazywa się Sogisui, ale wzdłuż uliczek woda płynie też wąskimi kanałami i można ją pić bez obaw. Pływają w niej kolorowe karpie koi, są nawet miejsca, gdzie można kupić dla nich karmę.

miasto Gujo Hachiman Japonia atrakcje Japan
Podobny widok z miasta Gujo

3) Od 400 lat w Gujo odbywa się festiwal tańca Gujo Odori, który przyciąga wielu turystów. Główną atrakcją festiwalu jest Tetsuya Odori. Mieszkańcy i turyści wspólnie wykonują tradycyjne japońskie tańce ludowe – przez cztery kolejne dni, od godz. 20.00 aż do świtu. Tańczyć można w dowolnym stroju, ale można też wypożyczyć kimono albo je kupić. Na stopy zakładane są też specjalne buty (geta), którymi wystukuje się rytm.

miasto Gujo Hachiman Japonia atrakcje Japan
Gujo wiosną, gdy kwitną ukochane przez Japończyków wiśnie

4) Trzecią rzeczą z której słynie Gujo, to produkcja replik żywności. W Gujo jest ich fabryka (jedna z trzech największych tego typu firm w Japonii). Jest też sklep z gadżetami z wosku, a obok można własnoręcznie, z pomocą obsługi, wykonać z kolorowego wosku takie „potrawy”. I oczywiście zabrać je ze sobą na pamiątkę.

miasto Gujo Hachiman Japonia atrakcje Japan replika żywności imitacja
Apetyczne danie? Niestety, wyprodukowane z wosku

Dodajmy, że w witrynach japońskich restauracji i innych miejscach serwujących posiłki, są wyglądające jak prawdziwe, plastikowe imitacje potraw serwowanych w środku. Pierwsze takie imitacje żywości zaczęto produkować w Japonii w 1931 roku, a pierwsza fabryka powstała w 1955 roku.

miasto Gujo Hachiman Japonia atrakcje Japan replika żywności imitacja
Turyści pod okiem fachowców w Gujo mogą stworzyć imitacje żywości z wosku

Zamek w Gujo

5) W Gujo jest także zamek wybudowany w XVI wieku czyli Gujo Hachiman Castle. Jego budowę zapoczątkował w 1559 r. Endo Morikazu. Potem mieszkały w nim kolejne rody. W latach 1545 – 1605 mieszkał tu Yamaguchi Kazutoyo z małżonką, których pomnik stoi w Gujo.

To, co obecnie stoi, to zamek odbudowany w 1933 roku. Jest on dostępny dla zwiedzających (z wyjątkiem okresu między 20 grudnia a 10 stycznia), a z jego okien można oglądać panoramę miasta.

miasto Gujo Hachiman Japonia atrakcje Japan
Nie wiemy co to jest, ale jest w Gujo i wygląda ładnie

Inne ciekawostki o Gujo

6) Najwyższym szczytem w mieście jest góra Choshigamine – 1810 metrów n.p.m.

7) W porównaniu z szeregiem innych miast Japonii, Gujo nie jest zbyt często odwiedzanym przez turystów miejscem. Na co dzień jest tu spokojnie, bez szumu i wielkomiejskiego pośpiechu. Spacer wąskimi uliczkami Gujo, przy których stoją niskie, zabytkowe domy, (do tego delikatny szum wody), to przyjemność i relaks. Warto to miejsce odwiedzić, choćby na kilka godzin.

miasto Gujo Hachiman Japonia atrakcje Japan Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Wesoły Wieżowiec podczas podróży do Japonii odwiedził także miasto Gujo

8) Gujo jest jednym z kilkuset miast na świecie, w których został sfotografowany Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper).

Ciekawostki o Gujo i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Hakone
> Nikko
> Kurashiki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email