Gwatemala – ciekawostki, atrakcje

państwo Gwatemala ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa

W skrócie najważniejsze informacje i ciekawostki o Gwatemali, w Ameryce Środkowej

Gwatemala – informacje

1) Gwatemala, to państwo w Ameryce Środkowej. Ma powierzchnię ok. 109 tys. km kwadratowych. Graniczy z Salwadorem, Hondurasem, Meksykiem i Belize. Ma 400 km wybrzeża morskiego.

2) W Gwatemali mieszka 17 milionów ludzi. Szacuje się, że ponad połowa z nich, to chrześcijanie. Językiem urzędowym jest język hiszpański.

3) Najwyższa góra Gwatemali, to szczyt wulkanu Tajumulco (4220 m n.p.m.), największe jezioro – Izabal (589,6 km kwadratowych). Najdłuższa rzeka: Motagua (400 km).

Sayaxche kamień plaża Gwatemala ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa
Plaża w Gwatemali

4) Obszar Gwatemali można podzielić na 4 części. Są to: nizina Petén na północy (zajmuje 1/3 powierzchni kraju), wybrzeże Morza Karaibskiego, łańcuchy górskie środkowej części kraju oraz wybrzeże Pacyfiku.

5) Administracyjnie Gwatemala jest podzielona na 22 departamenty i 335 municypia (gminy).

6) Stolicą Gwatemali jest miasto Gwatemala (1,2 mln mieszkańców).

Sayaxche kamień Gwatemala ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa
Fragment wielkiego kamienia w Sayaxche. Niegdyś w Gwatemali było państwo Majów

Z historii Gwatemali

7) Kiedyś tereny te zamieszkiwali Indianie Majowie. W 1523 r. ziemie podbili hiszpańscy konkwistadorzy. W 1821 Gwatemala uzyskała niepodległość, niedługo potem była okupowana przez Meksyk. W 1839 proklamowano republikę.

8) W 1931 roku władzę w Gwatemali przejął generał Jorge Ubico. Wkrótce wydał rozporządzenie o umieszczaniu Indian w ogrodzie zoologicznym w stolicy Gwatemali.

Gwatemala ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa
Gwatemala. Uliczka w jednym z miasteczek

Kolejne ciekawostki o Gwatemali

9) Gwatemalski powieściopisarz, poeta i dziennikarz Miguel Ángel Asturias (1899-1974). W 1967 r. otrzymał literacką nagrodę Nobla.

10) Rolnictwo Gwatemali, to głównie uprawa kawy, trzciny cukrowej i bananów.

Tikal Gwatemala ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa
Tikál (Tical) – ruiny państwa Majów w Gwatemali. Z prawej piramida

11) Walutą Gwatemali jest quetzal (GTQ) = 100 centavos. Quetzal (kwezal herbowy), to kolorowy ptak mieszkający w tej części świata. W mitologii prekolumbijskiej był symbolem piękna i umiłowania wolności. Pióra quetzala były ozdobą władcy i dostojników.

12) Największe miasta Gwatemali (od największego: Gwatemala, Mixco, Villa Nueva, Quetzaltenango, Escuintla, Amatitlán, Chinautla, Cobán, Chimaltenango, Mazatenango.

Atitlan jezioro Gwatemala ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa
Gwatemala. Jezioro Atitlan

Gwatemala – kultura Majów

13) Lago de Atitlan (Atitlán), to jezioro w południowo-zachodniej Gwatemali, mające 130 kilometrów kwadratowych. Jest otoczone przez trzy wulkany: San Pedro, Tolimán i Atitlán. Wody jeziora wypełniły krater, jaki powstał tu w wyniku wybuchu 84 tysięcy lat temu. W 1955 r. obszar wokół jeziora ogłoszono parkiem narodowym. Na dnie jeziora są pozostałości miasta Majów. Angielski pisarz Aldous Huxley (1894-1963) twierdził, że Lago de Atitlan, to jedno z najpiękniejszych jezior świata.

W pobliżu jeziora jest kilkunastotysięczne miasto Panajachel, żyjące głównie z turystyki. Niedaleko jest też 50-tysięczne miasto Santiago Atitlán.

Antigua Gwatemala ciekawostki atrakcje
Miasto Antigua Gwatemala, dawna stolica Gwatemali

14) Antigua Guatemala (znane też: Antigua lub La Antigua) to ponad 35-tysięczne miasto w środkowej Gwatemali. Zostało założone 10 marca 1543 r. i było stolicą hiszpańskich posiadłości kolonialnych w Ameryce Środkowej. Do dziś zachował się charakterystyczny dla miast kolonialnych układ ulic, krzyżujących się pod kątem prostym oraz wiele budynków w stylu baroku kolonialnego z XVII i XVIII wieku.

wulkan Gwatemala ciekawostki atrakcje Ameryka Środkowa
Gwatemala, jeden z wulkanów

W 1773 miasto nawiedziły dwa silne trzęsienia ziemi. Zdecydowano wówczas, aby stolicę tej hiszpańskiej kolonii zbudować w bezpieczniejszym miejscu. Wkrótce ok. 40 kilometrów dalej powstała nowa – aktualna stolica. Aby nie mylono obu miast, do wcześniejszej stolicy dodano człon „antigua”. Od tego momentu miasto to nazywa się Antigua Guatemala.

Ciekawostki o Gwatemali: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Urugwaj
> Kolumbia
> Peru

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email