Japonia. Z wizytą w Hamamatsu

Hamamatsu Japonia Japan Fryderyk Chopin

Hamamatsu, to 800-tysięczne miasto w środkowej części wyspy Honsiu. Leży nad Oceanem Spokojnym i jest największym miastem w prefekturze Shizuoka, 260 km od Tokio. Miejscowość ma kilkusetletnią historię, jednak prawa miejskie Hamamatsu uzyskało dopiero w 1911 roku.

Hamamatsu Japonia Japan

Hamamatsu, Japonia. Wesoły Wieżowiec obok tablicy informacyjnej

Najwyższym (213 metrów) budynkiem Hamamatsu jest 45-kondygnacyjny biurowiec Act City Hamamatsu. Nie przez przypadek ten budynek z 1994 r. przypomina harmonijkę, bo są tu m.in. siedziby firm muzycznych: Yamaha, Roland, Kawai i Tokai, a także siedziba władz prefektury Shizuoka. Z tarasu widokowego na górze można oglądać panoramę miasta.

Hamamatsu Japonia Japan

Panorama Hamamatsu z okna Grand Hotelu

Od 1990 r. jest to miasto partnerskie Warszawy. Nie trzeba się więc dziwić, że obok gmachu władz stoi kopia pomnika Fryderyka Chopina z warszawskich Łazienek. A poza tym od 1991 r. co roku w listopadzie odbywa się w Hamamatsu Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny (Hamamatsu International Piano Competition).

Hamamatsu Japonia Japan

Najwyższy budynek w Hamamatsu, o którym piszemy w tekście

Przez centrum miasta przebiega linia kolejowa, przez którą jadą m.in. superszybkie shinkanseny. Ponieważ nie ma tu metra, w przeciwieństwie do innych dużych miast Japonii (np. Tokio), na ulicach jest więcej samochodów. Ciekawostki: mieszka tu kilkanaście tys. osób pochodzenia brazylijskiego, są tu siedziby znanych firm Suzuki i Yamaha. Nie ma tu lotniska, jest 6 szkół wyższych. Fanów futbolu zainteresuje fakt, że jest tu drużyna Honda FC, grająca w Japan Football League czyli w trzeciej dywizji (lidze). Jest tu również zrekonstruowany zamek Hamamatsu oraz ogród zoologiczny.

Hamamatsu Japonia Japan

Krowa obok Grand Hotelu w Hamamatsu

Wesoły Wieżowiec dotarł tu z Polski w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Padał deszcz, do tego byliśmy tu krótko, więc nie pstryknęliśmy tu wielu zdjęć.

Hamamatsu Japonia Japan

Jedna z ulic Hamamatsu, obok automatu z napojami, w głębi centrum handlowe Zaza City

Trafiliśmy do centrum handlowego i ze zdziwieniem stwierdziliśmy, że jest tu coś w rodzaju kasyna dla dzieci (powyżej 6. lat). Kilkadziesiąt automatów – kolorowych, często z postaciami mangi, do tego miła dla ucha muzyczka. To wszystko może oszołomić dzieci, które mogłyby tu siedzieć od rana do wieczora. Z przodu niewinne, oszklone automaty do łapania wysięgnikiem misiów lub słodyczy (coś podobnego, ale w mniejszych rozmiarach znamy z nadmorskich kurortów w Polsce). W głębi automaty niczym z kasyna. Na niższej kondygnacji był m.in. bogato zaopatrzony sklep dla majsterkowiczów konstruujących własnoręcznie swoje machiny, Godzille i kosmiczne stwory. W pobliżu była nawet prezentacja modeli takich stworów, za szklanymi gablotami.

Tekst: (c) Sadurski.com

Hamamatsu Japonia Japan

Budynki w Hamamatsu, w pobliżu wieżowca pomnika Chopina (foto na samej górze) i Act City Hamamatsu

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

 

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email