Hawana. Odwiedzamy stolicę Kuby

Hawana Kuba katedra

Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec z papieru odwiedził Hawanę

W Hawanie, stolicy Kuby, mieszka ponad 2 miliony osób. To największe miasto i największy ośrodek przemysłowy tego kraju, jest położone jest nad Zatoką Meksykańską. Hawana została założona około 1515 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velaqueza de Cuellara. 8 stycznia 1959 została zajęta przez rewolucyjne oddziały Fidela Castro i od tej pory czas jakby się tu zatrzymał.

Wesoły Wieżowiec dotarł do Hawany wraz Marzeną Myszkowską. Odwiedził wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO stare miasto, w tym znajdującą się tu barokową, rzymskokatolicką Archikatedrę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Hawana Kuba La Habana Vieja

Hawana, Kuba. La Habana Vieja czyli Stare Miasto

Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Hawanie (górne zdjęcie) znajduje się na Placu Katedralnym (Plaza de la Catedral) hawańskiej starówki (La Habana Vieja). Została wybudowana w XVIII wieku, a jej fasada została zaprojektowana na sposób asymetryczny. Podobno spoczywały tu szczątki Krzysztofa Kolumba, zanim przeniesiono je do Hiszpanii.

Hawana Kuba Cieśnina Florydzka hotele

Hawana, Kuba. Cieśnina Florydzka i hotele

Inne warte zobaczenia miejsca i zabytki Hawany, to:
– zamek i fort Morro z XVI wieku,
– zamek de la Real Fuerza z 2. połowy XVI wieku – dawna rezydencja hiszpańskiego gubernatora,
– Museo de la Revolución czyli Muzeum Rewolucji Kubańskiej, znajdujące się w dawnym pałacu prezydenckim dyktatora Batisty,
– klasztor Santa Clara z 1644 r.
– kościół San Francisco z 1656 r.
– Malecón – czyli promenada nadmorska,
– ratusz miejski z końca XVIII wieku.

Hawana Kuba samochód

Hawana, Kuba. Stylowy samochód

Z restauracji znajdującej się na 33. piętrze Wesoły Wieżowiec podziwiał widok na miasto oraz na Cieśninę Florydzką. Przycupnął też na zderzaku czerwonego, zabytkowego samochodu parkującego na jednej z uliczek.

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email