Wesoły Wieżowiec zaprasza do Iławy

Iława dworzec kolejowy

34-tysięczna Iława na Mazurach szczyci się Jeziorakiem, najdłuższym jeziorem w Polsce (27,5 km). Na liczącym ponad 3200 ha powierzchni jeziorze jest kilka wysp, w tym Wielka Żuława – największa śródlądowa wyspa w kraju (82,4 ha). Jeziorak na północy połączony jest z Kanałem Elbląskim, a dalej z Zalewem Wiślanym. Miłośnicy żeglowania i sportów wodnych w wakacje znajdą tu wiele atrakcji.

Najstarszym zabytkiem Iławy jest gotycki kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, zbudowany w XIV wieku, obok którego zachował się również XIV-wieczny fragment murów miejskich. Wiek później do kościoła dobudowano wieżę.

Iława kościół Przemienienia Pańskiego

Iława. Gotycki kościół Przemienienia Pańskiego, z lewej wieża

Podobnie jak wieża kościoła, nad miastem góruje wieża budynku ratusza. Zbudowany w 1910-12 roku, niegdyś nazywany Perłą Prus Wschodnich. Codziennie w południe z wieży ratusza rozbrzmiewa hejnał, a w wakacje (w każdą środę) z 28-metrowej wieży można podziwiać widoki na Jeziorak i miasto. Obok ratusza mieści się gmach Kinoteatru, zbudowany w latach 1916-22. Początkowo była tu hala miejska (stadthale) na tysiąc osób.

Iława ratusz

Iława. Gmach ratusza

Trzy wspomniane budynki znajdują się w bliskim sąsiedztwie, więc po ich obejrzeniu możemy udać się nad Jeziorak. Oprócz niedawno wybudowanego 5-gwiazdkowego Grand Hotelu Tiffi jest wiele hotelików i kwater, z których mogą skorzystać turyści.

Iława szczyci się też czterema XVIII-wiecznymi rzeźbami barokowymi stojącymi w Parku Miejskim oraz budynkiem dworca kolejowego, kiedyś największego dworca w Prusach Wschodnich (patrz foto na samej górze) oraz sporą bazą obiektów rekreacyjnych i sportowych.

Iława ratusz Wesoły Wieżowiec

Iława. Wesoły Wieżowiec przed budyniem ratusza

Ciekawostki o Iławiwie

* Niegdyś Iława nosiła nazwę Deutsch Eylau.
* W Iławie jest amfiteatr im. Louisa Armstronga.
* Nad Jeziorakiem są dwa strzeżone kąpieliska: przy ul. Kajki i ul. Chodkiewicza.
* Dawne nazwy wyspy Wielki Ostrów, to: Gross Werder i Scholtenberg. Poza wakacjami to wyspa niezamieszkała. Można się tu dostać promem lub statkiem Ilavia.
* Przez miasto przepływa rzeka Iławka.
* Do 1995 r. budynek ratusza był halą targową.

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Wesoły Wieżowiec – Happy Skyscraper

Spodobało się? UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on VKEmail this to someone