Wesoły Wieżowiec zaprasza do Iławy

Iława dworzec kolejowy

Dziś w Sadurski.com ciekawostki o Iławie. Iława ciekawostki

34-tysięczna Iława na Mazurach szczyci się Jeziorakiem, najdłuższym jeziorem w Polsce (27,5 km). Na liczącym ponad 3200 ha powierzchni jeziorze jest kilka wysp, w tym Wielka Żuława – największa śródlądowa wyspa w kraju (82,4 ha). Jeziorak na północy połączony jest z Kanałem Elbląskim, a dalej z Zalewem Wiślanym. Miłośnicy żeglowania i sportów wodnych w wakacje znajdą tu wiele atrakcji.

Najstarszym zabytkiem Iławy jest gotycki kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, zbudowany w XIV wieku, obok którego zachował się również XIV-wieczny fragment murów miejskich. Wiek później do kościoła dobudowano wieżę.

Iława kościół Przemienienia Pańskiego

Gotycki kościół Przemienienia Pańskiego, z lewej wieża. Iława ciekawostki

Podobnie jak wieża kościoła, nad miastem góruje wieża budynku ratusza. Zbudowany w 1910-12 roku, niegdyś nazywany Perłą Prus Wschodnich. Codziennie w południe z wieży ratusza rozbrzmiewa hejnał, a w wakacje (w każdą środę) z 28-metrowej wieży można podziwiać widoki na Jeziorak i miasto. Obok ratusza mieści się gmach Kinoteatru, zbudowany w latach 1916-22. Początkowo była tu hala miejska (stadthale) na tysiąc osób.

Iława ratusz

Gmach ratusza. Iława ciekawostki

Trzy wspomniane budynki znajdują się w bliskim sąsiedztwie, więc po ich obejrzeniu możemy udać się nad Jeziorak. Oprócz niedawno wybudowanego 5-gwiazdkowego Grand Hotelu Tiffi jest wiele hotelików i kwater, z których mogą skorzystać turyści.

Iława szczyci się też czterema XVIII-wiecznymi rzeźbami barokowymi stojącymi w Parku Miejskim oraz budynkiem dworca kolejowego, kiedyś największego dworca w Prusach Wschodnich (patrz foto na samej górze) oraz sporą bazą obiektów rekreacyjnych i sportowych.

Iława ratusz Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec przed budyniem ratusza. Iława ciekawostki

Ciekawostki o Iławie

* Niegdyś Iława nosiła nazwę Deutsch Eylau.
* W Iławie jest amfiteatr im. Louisa Armstronga.
* Nad Jeziorakiem są dwa strzeżone kąpieliska: przy ul. Kajki i ul. Chodkiewicza.
* Dawne nazwy wyspy Wielki Ostrów, to: Gross Werder i Scholtenberg. Poza wakacjami to wyspa niezamieszkała. Można się tu dostać promem lub statkiem Ilavia.
* Przez miasto przepływa rzeka Iławka.
* Do 1995 r. budynek ratusza był halą targową.

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Wesoły Wieżowiec – Happy Skyscraper

Zobacz też:
> Karykaturzysta – atrakcja na event w Grand Hotel Tiffi w Iławie
> Eventy ciekawostki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email