satyra satyrycy konkursy satyryczne Gniewino

Ustronie Morskie, Legnica, Lubomierz, Leszno

Czas czytania:11 minut/y, 37 sekund/y

Jedenasta Morka w Ustroniu Morskim

Podsumowanie XI Spotkań z Humorem “Morka” – czyli jak było

Początek lipca w Ustroniu Morskim, letniskowej miejscowości nad Bałtykiem niedaleko Kołobrzegu, to jak zwykle satyryczno-rozrywkowa impreza o nazwie Morka. W tym roku organizatorzy postanowili odświeżyć formułę imprezy, a przy okazji otrzymała też inną nazwę: Spotkania z Humorem “Morka”. Program imprezy był jak zwykle wypełniony atrakcjami (nazwa Letnia Stolica Dobrego Humoru zobowiązuje), z których mogli skorzystać wczasowicze.

Nowością był koncert jazzowy, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury i zapoczątkował „Baltic Jazz Night”. Pretekstem było przypomnienie wydarzenia z 1952 roku, kiedy to w restauracji „Ustronianka” w Ustroniu Morskim po raz pierwszy wystąpiła jazzowa grupa „Melomani” (Krzysztof Komeda, Andrzej Trzaskowski, Witold Sobociński, Jerzy Matuszkiewicz i Andrzej Wojciechowski). W tym składzie koncertowano tu przez dwa miesiące. Dokładnie w 61. rocznicę tego wydarzenia odbył się znakomity koncert Piotra Kałużnego i Jarosława Buczkowskiego „Komeda. Inspiracje”, poprzedzony dwoma występami Patrycji Kowalskiej i Sandry Jakubowiak z zespołem.

W GOK otwarto wystawę rysunku satyrycznego „Najlepsze z najlepszych. Rysunki Roku 2012”, czyli plon trwającego przez cały 2012 rok konkursu Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Zaprezentowano kilkadziesiąt nagrodzonych prac znanych polskich autorów, spośród 1359 rysunków 289. artystów, którzy zgłosili udział w tym konkursie. Wystawa będzie czynna do końca lipca.

Swój wkład w tegoroczną Morkę ma Partia Dobrego Humoru. W samo południe, w upalną sobotę na ustrońskim molo, w obecności setek (tysięcy?) plażowiczów, ustanowiono rekord świata w ilości wesołych, wieżowców Partii Dobrego Humoru ustawionych w jednym miejscu. Rekord wyniósł 259 papierowych wieżowców w 47 minut, do czego przyczynili się także plażowicze. Rekordowi towarzyszyła wystawa fotograficzna “W 80 wieżowców dookoła świata”, prezentująca zdjęcia wesołych wieżowców wykonane w kilkudziesięciu miejscach świata. Nad powodzeniem wystawy i rekordu czuwał satyryk Szczepan Sadurski, przewodniczący tej międzynarodowej organizacji. Przypomnijmy, że 2 lata wcześniej podczas “Morki” otwarto międzynarodową wystawę rysunku satyrycznego “10 lat Partii Dobrego Humoru”, a w 2002 r. odbyła się demonstracja PDH.

Na Morkę zostali zaproszeni studenci Akademii Sztuki ze Szczecina, którzy nie tylko malowali obrazy (ich plener podsumowała ekspozycja przed wejściem do amfiteatru, w parku nadmorskim, w którym odbywał się Festiwal Ryby z Robertem Sową w roli głównej), ale też przeprowadzili kilka happeningów. Na plaży nadzorowali malowanie przez wczasowiczów tekturowych ryb („Rybka zwana Morką”), a kilka dni wcześniej na placu przed GOK-iem stworzyli barwną “Lokomotywę Tuwima”, inspirowaną wierszem Juliana Tuwima “Lokomotywa”.
2013-07-10

Fraszki w Niecodzienniku

Na jednej ze stron łączących internet i telewizję, można m.in. zobaczyć satyryka Tadeusza Buraczewskiego, czytającego swoje fraszki

Codziennik.tv to internetowy serwis powstający w Sopocie, który przygotowuje i prezentuje u siebie materiały telewizyjne o rozmaitej, głównie rozrywkowej tematyce. Jednym ze stałych punktów programu, jakie można tam oglądać, są fraszki. Czyta je ich autor, Tadeusz Buraczewski z Wejherowa, którego czytelnikom portalu Sadurski.com oraz pisma satyrycznego “Dobry Humor” przedstawiać nie trzeba.
2010-02-20

IV Limerykon w Lesznie

W Lesznie odbyła się czwarta edycja Limerykonu. Jak było podczas ogólnopolskiego spotkania twórców limeryków?

Jest „Limerykon” kolejny w Lesznie, jedź do „Galerii Lochy” pośpiesznie – śpiewał prowadzący imprezę Grzegorz Lewkowicz, satyryk, autor tekstów, muzyk i wokalista z Gdyni. 24 listopada 2009 r., w „Galerii Lochy” Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie miało miejsce IV ogólnopolskie spotkanie twórców limeryków. W tym roku hasłem przewodnim była BIBLIOTEKA, co stanowiło nawiązanie do obchodzonego w roku bieżącym 60-lecia utworzenia leszczyńskiej książnicy. Temat pozornie nieco poważny, okazał się dla autorów prawdziwą inspiracją i kopalnią „bibliorykowych” pomysłów.

Było dowcipnie, humorystycznie, zaskakująco i bardzo frywolnie. Witając i zapraszając gości do wspólnej zabawy, dyrektor MBP w Lesznie Janina Małgorzata Halec, przewrotnie żartowała, że po spotkaniu można spodziewać się wszystkiego co najgorsze. Bo cel limeryków jest prosty – przede wszystkim bawić odbiorcę. Ci, którzy listopadowego wieczoru przybyli do „Galerii Lochy” nie mogli narzekać na nudę. Dziewięcioro twórców z całego kraju, prezentując swoje miniatury liryczne, zabawiało publiczność słowem, rytmem i rymem. Na leszczyński „Limerykon” stawili się zarówno autorzy o znaczącym dorobku literackim, jak i ci, którzy swoją przygodę z satyrą dopiero zaczynają. Byli wśród nich: Marcin Brykczyński z Warszawy, Marta Fleszar ze Zgorzelca, Krystyna Grys z Leszna, Ella Hyciek z Torunia, Lech Konopiński z Poznania, Grzegorz Lewkowicz z Gdyni, Ryszard Podlewski z Poznania, Adam Świć z Radzynia Podlaskiego i Grzegorz Żak ze Studnisk Dolnych. Wiersze Eugeniusza Woźnego z Warszawy, nieobecnego podczas spotkania, zaprezentował Krzysztof Taciak z MBP.

Choć tego wieczoru królowała poezja, nie zabrakło również muzyki, która doskonale przeplatała się ze słowem mówionym. Pierwsza runda poetyckich prezentacji poświęcona była głównie rymowanym anegdotom bibliotecznym. W kolejnej twórcy luźno limerykowali na różne tematy. Niektórzy wystąpili też z innymi formami poetyckimi: fraszką, piosenką czy balladą. Impreza zakończyła się wspólnym śpiewaniem polskich szlagierów, przy dźwiękach akordeonu.

Organizatorem IV ogólnopolskiego „Limerykonu” była Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka i Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lesznie.

Tekst: Magdalena Kaczmarska
2009-12-04

Lubomierz po raz 13

Rozpoczyna się XIII Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu (woj. dolnośląskie). Oto program imprezy

W tym roku w Lubomierzu – miasteczku w którym kręcono m.in. komedię “Sami swoi” z Kargulem i Pawlakiem, będzie znów wesoło. Wśród aktorów i artystów czyli festiwalowych gości, którzy zostali zaproszeni, są m.in. Sylwester Chęciński, Stanisława Celińska, Hanna Śleszyńska, Anna Dereszowska, Adam Ferency, Jerzy Janeczek, Andrzej Ramlau, Andrzej Strzelecki, Andrzej Zaborski, Marzena Kipiel-Sztuka, Wojciech Dąbrowski, Artur Barciś, Tomasz Lulek, Paweł Okoński, Irena Karel, Ryszard Kotys, Piotr Skarga, Joanna Bartel, Krzysztof Jaroszyński, Krzysztof Kowalewski, Ilona Kuśmierska, Viola Arlak, Marta Lipińska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Bogdan Kalus i Sylwester Maciejewski.

XIII OFFK  13-16 sierpnia 2009 – program główny

CZWARTEK – 13 sierpnia
13.13 – Inauguracja Festiwalu – rozpoczęcie projekcji konkursowych (Sala Teatralna)
18.13 – Otwarcie wystawy fotografii Bogusława Wołoszańskiego i Daniela Antosika z planu filmowego „Tajemnicy  twierdzy szyfrów” (Galeria Za Miedzą)
19.13 – Koncert Henryk Miśkiewicz & Full Drive 2 (Galeria Za Miedzą)
21.13 – Swojska Zabawa Pod Kasztanami z zespołem Adagio
ok. 22.13 – Projekcja filmu „Sami swoi” reż. S. Chęciński (ekran w rynku)

PIĄTEK – 14 sierpnia
15.00 – Skauci z Nielestna
15.30 – koncert zespołu Szok z Lubania
16.00 – zespół taneczny z Pasiecznika
16.30 – Crazy Dance – zespół muzyczny z Wlenia
17.00 – taneczne rytmy w wykonaniu tancerzy z OKiS
17.30 – lubomierskie piosenki w wykonaniu Kargulinek
18.30 – Big – band PGE Turów
20.13 – Parada Komediantów
21.13 – Ceremonia otwarcia  festiwalu
21.30 – Koncert: Elektryczne Gitary
23.00 – Biesiada przy płocie
ok. 1.00 – Projekcja filmu „Ranczo Wilkowyje” reż. W. Adamczyk (ekran w rynku)

SOBOTA – 15 sierpnia
12.30 – Msza Święta Odpustowa – Kościół p.w. WNMP i św. Maternusa
14.00 – Zespół Bolero ze Strzyżowca
14.30 – Taniec i piosenka w wykonaniu zespołu Beezee z Poznania
15.13 – Słodka Bitwa o Miedzę czyli III Lubomierska Wojna Tortowa – okolice Galerii Za Miedzą
15.30 – Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna
16.13 – Odsłonięcie tablic pamiątkowych w Zaułku Filmowym
17.13 – Turniej Filmowcy kontra Swojaki o futerko, co nawet z kota nie zostało
19.13 –  Swojska Noc Kabaretowa, programie:  Koń Polski, Kabaret Paka, Kabaret Pod Sufitem, Kabaret Klaps
0.00 – Biesiada przy płocie
ok.1.30 – Projekcja filmu  „Kup teraz” reż. P.Matwiejczyk (ekran w rynku)

NIEDZIELA – 16 sierpnia
14.00 – koncert zespołu Comentic
14.30 – zespół wokalny z OKiS w Lubomierzu
15.00 – Rock Band z Leśnej – koncert
16.30 – próba orkiestry
18.00 – koncert dla dzieci – Kabaret Twister
18.13 – Finał Konkursu Śmiesznego Kina Niezależnego ZAWLECZKA 2009 – Galeria Za Miedzą
19.00 – Filmowe rytmy w wykonaniu DixieTigers
20.13 – Ceremonia wręczenia nagród festiwalowych
21.13 – Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją  Bernarda Chmielarza oraz soliści: Jacek Wójcicki, Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus.
ok. 23.13 – Projekcja filmu – ZŁOTY GRANAT 2009  (ekran w rynku)
2009-08-12

Dno pokazuje lepiuchy

Kabaret Dno inscenizuje niektóre wierszyki stworzone przez internautów. Krótkie filmy można oglądać na jednym z serwisów portalu Interia

Lepieje (obecnie zwane lepiuchami), to krótkie 2-liniowe wierszyki, będące zabawą słowną. A ponieważ każdy mając chwilę czasu, może stworzyć taki wierszyk, portal Interia uruchomił niedawno serwis, w którym każdy zainteresowany może umieścić stworzonego przez siebie lepiucha. Instrukcja stworzenia lepiucha jest prosta niczym drut. Pierwsza linia rozpoczyna się od słowa “lepiej”, a druga od “niż” lub “niźli”. Na przykład:

•  •  •
Lepiej w życiu być gamoniem,
niż rozmawiać ze swym koniem.

•  •  •
Lepiej przespać zimy pół,
niźli wpaść w psychiczny dół.

(autor: lena11)

W serwisie lepiuchy.pl wybrane lepiuchy, mające formę bardzo krótkich skeczy, przedstawia kabaret Dno. Można tu oglądać krótkie filmiki w wykonaniu członków kabaretu Dno, a w każdym z nich są 3 lepiuchy. Niestety jak na razie tych filmów jest zaledwie 3, choć wierszyków dodanych przez internautów jest już ponad 40 tysięcy. Przydałoby się, aby tych filmików było więcej.

Pierwsze lepieje dla zabawy tworzyła bodaj Wisława Szymborska, nasza literacka noblistka.
2008-12-14

Satyrykon 2009 – program

W dniach 18-21 czerwca odbędzie się kolejny Satyrykon. Co ciekawego odbędzie w tym roku w Legnicy?

18 VI 2009 (czwartek)
• Krystyna Janda „Piosenki  z Teatru”. Hotel QUBUS 18 czerwiec 2009, godz. 20.00. Koncert biletowany.

19 VI 2009 (piątek)
• Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2009. Otwarcie wystawy –  ul. NMP przy Filipie.

• (godz. 17.00, przed otwarciem wystawy). Odsłonięcie tablic poświęconych artystom i twórcom satyry, korowód uliczny i działania happeningowe oraz uroczyste wręczenie nagród).

• Michel Granger – wystawa malarstwa i grafiki. Galeria Sztuki w Legnicy otwarcie wystawy: godz. 19.30.

• Kabaretowy Przegląd Pokoleń Artura Andrusa (dziedziniec Akademii Rycerskiej, godz. 20.00). Koncert biletowany.

• Szkło Kontaktowe, prowadzenie: Grzegorz Miecugow. (Studio – ul. św. Jana, godz. 22.00, bez udziału publiczności).

20 VI 2009 (sobota)
• Sadzenie Satyrykonowych drzewek pod kierownictwem Roberta Szecówki, odsłonięcie kamieni upamiętniających zmarłych twórców satyry (Park miejski, godz. 11.00). Kamienie:
– Jerzy Flisak
– Jonasz Kofta
– Agnieszka Osiecka
– Piotr Skrzynecki

• Michel Granger – plastyczna akcja happeningowa (malowanie czołgiem). Lotnisko, godz. 14.00-17.00.

• Wystawa: Uwaga! HA-GA. Anna Gocławska Lipińska – rysunki, ilustracje, plakaty. Muzeum Miedzi w Legnicy. Otwarcie: godz. 17.00.

• Wystawa: SatyrykONA. Marta Lech, Anna Kawka, Paulina Mager, Dominika Ruta. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Otwarcie: godz. 18.00.

• Szkło Kontaktowe, prowadzenie: Grzegorz Miecugow. (Studio – ul. św. Jana, godz. 22.00, bez udziału publiczności).

• Impreza integracyjna na Zamku Grodziec. Wyjazd: godz. 19.00.

21 VI 2009 (niedziela)
• Maciej Maleńczuk – „Psychodancing”. Dziedziniec Akademii Rycerskiej, godz. 19.00. Koncert biletowany.

• Wystawa: Mieczysław Wasilewski – plakaty. Plac Mariacki. Wystawa czynna: 1-30 VI 2009 r.
2009-06-12

W Zgorzelcu klęli jak szewc

Za nami I Mistrzostwa Polski w Klnięciu Jak Szewc (bez użycia wyrazów powszechnie uważanych za niecenzuralne). W portalu Sadurski.com relacja z tej imprezy i trochę… przekleństw

I Mistrzostwa Polski w Klnięciu Jak Szewc zostały rozegrane w MDK w Zgorzelcu w piątek 5 grudnia 2008 r. Dziesiątka konkurentów narzekała na szeroko pojętą rzeczywistość, tudzież znieważała szeroko pojęte inne osoby – oczywiście bez użycia wyrazów powszechnie uważanych za niecenzuralne. Obok akcentów kulinarnych (“niech ci żurek obetną” i “pocałujcie mnie w zupę”), animalistycznych (“twój tata stoi z jeżami pod sklepem”), pojawił się też zawodnik mówiący po niemiecku czy informatyk z całą serią przekleństw branżowych. Zwycięzcą został Krzysztof Pietrzak ze Świdnicy, który wcielił się w rolę Honzy Wolaka z Lutomii w Świdnicko-Morawsku i klił jak obuvnik, czym wywalczył sobie Ciżmę Jakuba i zaszczytny tytuł mistrza Polski.

• Wicemistrzynią Polski w Klnięciu Jak Szewc została Klaudia Kadłuczka z Żarskiej Wsi.
• Trzecie miejsce: Wojciech Tokarczyk, specjalista od zup.
• Nagroda specjalna MDK Zgorzelec – Marzena Kata ze Zgorzelca (nie ma co na siebie włożyć).
• Wyróżnienia:
– Wojciech Biernacki pseudonim Kocur ze Studnisk Dolnych (“twoja mama to łasica a twój tata stoi z jeżami pod sklepem”)
– Michał Groch (po niemiecku).

Ciżma Jakuba nawiązuje do postaci szewca-filozofa Jakuba Boehme, który żył, tworzyli doznał iluminacji w Zgorzelcu na przełomie XVI i XVII wieku.

Tekst: Grzegorz Żak – organizator i pomysłodawca mistrzostw
2008-12-09

Msza i Kudełko w Na Tynku

21 listopada w Galerii Satyry Na Tynku w Tarnowskich Górach odbędzie się prezentacja filmu Eugeniusza Klucznioka “Msza” oraz wieczór autorski Stefana Kudełko, autora m.in. limeryków i fraszek

21 listopada (piątek) o godz. 18.00 odbędzie się kolejna impreza w Galerii Na Tynku (Tarnowskie Góry ul. Czarnohucka 22). Zostanie zaprezentowany 80-minutowy film fabularny “Msza”, którego reżyserem i scenarzystą jest Eugeniusz Kluczniok. Odbędzie się też spotkanie autorskie ze Stefanem Kudełko – autorem m.in. limeryków i fraszek. Organizatorzy i portal Sadurski.com zapraszają wszystkich zainteresowanych – wstęp wolny.

O filmie
“Msza”, to tragikomedia oparta na autentycznych wydarzeniach, wyprodukowana przez Klub Filmu Niezależnego w 2005 roku. To drugi  po “Jak przed wojną” film o trudnej, śląskiej tematyce. Historia trzech byłych górników, którzy w czasie niedzielnej mszy świętej uciekają do pobliskiego baru. Przy piwie wspominają wydarzenia z przeszłości: przygody z urzędem górniczym, z dwoma dyrektorami kopalni, z niedzielą czynu partyjnego. Wspominają też śmiertelny wypadek “na dole” i awarię maszyn zasilających kopalnie w prąd. Zdjęcia były kręcone na dole w KWK Chwałowice, w Rybniku, w Dębieńsku, w Warszawie i w Czechach. Czas trwania filmu: 80 minut.

Informacje o twórcach: scenariusz, reżyseria i muzyka – Eugeniusz Kluczniok, zdjęcia i montaż – Mirosław Ropiak.

Obsada:
Grzegorz Stasiak – sztajger
Eugeniusz Kluczniok – były górnik
Piotr Mitko – były górnik
Piotr Scholz – barman
Czesław Żemła – były górnik
Andrzej Miś – sekretarz
Lucjan Czerny – dyrektor
Marek Szołtysek – piwosz
Zbigniew Marcol – kierownik
Adam Doliba- Marek
Aleksandra Harazim – żona byłego górnika
Kaja Rostkowska – Zdenka
Marian Mielczarek – górnik
Bartosz Anioł – górnik
Bogusława Sznajder – żona
i inni

Stefan Kudełko urodził się w Chełmie (woj. lubelskie). Studiował polonistykę i pedagogikę w Krakowie i Katowicach. Od 1953 roku jest związany ze Śląskiem. Jest emerytowanym nauczycielem, mieszka w Krupskim Młynie. Dość późno zajął się pisaniem. Przede wszystkim interesuje go liryka, ale od pewnego czasu sięga po bardziej wyostrzone pióro. Napisał sporo limeryków, trochę fraszek, epitafiów. Jest członkiem Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy Zarządzie Okręgu Śląskiego Z.N.P. Był nagradzany i wyróżniany w konkursach poetyckich. Jego utwory znajdują się w kilku almanachach i antologiach wydanych przez Nauczycielski Klub Literacki oraz w zbiorach pokonkursowych,Wydał tomik pt.”Symfonie z szeptu”. Poniżej przykłady jego twórczości.

Jesienne kłopoty (limeryk)
Śniła żonka w Mikołesce,
że z mężem igra na desce.
Sen – jak to sen –
spłoszył go dzień,
a pospać chciałaby jeszcze

Epitafium dla szewca
Tutaj leży
szewc Roch Kmita.
Siadł na zydelku
i wyciągnął kopyta.

O przyszłych emerytach (fraszka)
Przyszłym emerytom
na ich lata stare
niepotrzebne będą laski.
Podeprą się filarem
2008-11-11

Kraków Partia Dobrego Humoru kultura satyra polski wieżowiec Poprzedni post Kraków, kabarety, PAKA
gelotologia śmiechoterapia śmiechojoga joga uśmiechu śmiech uśmiech zdrowie terapia śmiechem Następny post Wesołe medytacje